U Bečeju predstavljena monografija o Isidoru Hadnađevu
BEČEJ: Dovoljno je reći da je Isidor Hadnađev bio osnivač Niže muzičke škole u Bečeju (1948), njen prvi i potom 12 godina direktor, da je osnovao i vodio brojne horove u rodnom gradu i organizovao niz muzičkih događaja u Bečeju, pa da bude zanimljiva ličnost za istraživački i spisateljski rad.
Doda li se svemu da je bio plodan kompozitor i aranžer, zatim sakupljač starih narodnih melodija, čime ih je spasio od zaborava, potom dve decenije muzički urednik u Radio Novom Sadu, da je pisanjem udžbenika za tamburu dao puni doprinos da se ovaj instrument smatra narodnim, onda je razumljivo što se rodila ideja da se napiše monografija o životu i radu Isidora Hadnađeva(1909 – 1990). Jedan od autora monografije „Ravnica će ga pamtiti“ Dragiša Slavić, izneo je inicijativu da bečejska Muzička škola, zbog svega navedenog, ponese ime Isidora Hadnađeva.
Autor, istoričar i bečejski hroničar Dragiša Slavić i etnomuzikolog i profesor tambure u ovdašnjoj Muzičkoj školi „Petar Konjović“ Dejan Petković, dali su monografiji naslov „Ravnica će ga pamtiti“, uz podršku recenzenta mr muzikologije Dušana Mihaleka. Ova tri stvaraoca bili su gosti Narodne biblioteke Bečej gde su predstavili knjigu koja će zauzeti značajno mesto u zavičajnoj zbirci ustanove.
Promociju u letnjoj bašti biblioteke upotpunili su Tamburaški orkestar „Biser“ iz Temerina sa primašem Dušicom Ševom, profesorkom tambure u bečejskoj Muzičkoj školi.
- Imajući u vidu da o životu Isidora Hadnađeva, istinske gromade muzičkog dešavanja posle Drugog svetskog rata, nije napisana nijedna ozbiljnija studija, s velikom radošću sam prihvatio inicijativu Isidorovog sina Stanislava da obradim istorijski deo. Usledio je istraživački rad i na zadovoljstvo posla se prihvatio i Dejan Petković, koji je obradio stručni muzički deo, pa je svetlost dana ugledala knjiga koja će budućim istraživačima koristiti za dalja istraživanja - ističe Dragiša Slavić.
Lepu priču trojice aktera o stvaranja monografije „Ravnica će ga pamtiti“ oplemenili su tamburaši uživo izvodeći nekoliko pesama koje je Isidor Hadnađev zapisao i sačuvao od zaborava. Sve je završeno besedom Stanislava Hadnađeva, koji se u društvu svojih unuka, zahvalio autorima i Bečejcima koji su došli da saznaju više o životu i radu njegovog oca.
V. Jankov