SOMBORAC DECENIJU OBUČAVA MLADE ZA VEOMA TRAŽENI ZANAT Majstor Lukini varioci za ceo svet
SOMBOR: Mada se sve više mladih opredeljuje da egzistenciju pronađe nakon školovanja za kojekakve menayere, postoje i oni koje još uvek fascinira manuelni, majstorski rad. Dodatni motiv onima koji se ne plaše prljavštine ispod noktiju je svakako i činjenica da su ovakvi poslovi sve bolje plaćeni, pogotovo u belom svetu koji daleko više kuburi sa nedostatkom majstora svih profila.
Jedan od takvih zanata za koje ne postoje granice ni u Evropi ni u svetu je i majstorsko poznavanje varilačkog posla, a da ostvare svoj san mladima pomaže Luka Milanović, saobraćajni inženjer, koji u svojoj somborskoj zanatskoj radionici već deset godina obučava varioce za sve traženije TIG zavarivanje metala, inoksa i drugih savremenih materijala, što je danas jedna od najprestižnijih i najplaćenijih zanatskih veština.
U saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka u Novom Sadu, u Lukinoj radionici je u protekloj deceniji obučeno stotinak varilaca koji su svi uspeli da se zaposle, štaviše, na evropskom i svetskom tržištu naplaćuju svoje usluge tri do četiri puta skuplje od klasičnih varilaca.
Ova radionica je jedina licencirana privatna škola u Vojvodini, sertifikat je međunarodno priznat i važi dve godine, a obuka se naplaćuje višestruko manje nego za slične kurseve u drugim mestima Srbije. Sam Milanović pojašnjava da su normativi i standardi strogi i zahtevni a literatura štura, pa je pre početka podučavanja i sam bio prinuđen da se, u saradnji sa prof dr Sebastijanom Balašom dodatno stručno pripremi i sam dobije licencu za obučavanje drugih.
Cilj i motiv svih Milanovićevih „đaka“ je, nakon sticanja znanja, potrebne rutine i međunarodno priznate diplome po položenom stručnom ispitu kod prof. dr Sebastijana Balaša u Novom Sadu, kojem uvek prisustvuje i mentor Luka Milanović, zapošljavanje u inostranstvu, prvenstveno u Nemačkoj i skandinavskim zemljama, gde su ovi varioci najtraženiji.
- Odlučio sam se za ovu obuku jer sam čuo da je posao TIG zavarivača dobro plaćen u Evropi u kojoj je minimalna zarada za majstore od 2.500 evra pa na više. Nažalost, kod nas malo ima takvog posla, a i prilično je potcenjen – kaže 24-godišnji Edi Bundić iz Bača, kojem društvo u „naukovanju“ pravi i šest godina stariji Novosađanin Dušan Anatasković koji naglašava da mu odgovara što su časovi individualni i nastoji da što više nauči.
- Obuka je zanimljiva i Luka nam sve lepo i strpljivo objasni, što je veoma važno za nas početnike - pojašnjava Dušan, dok u pauzi razgovara o iskustvima sa Markom Žugićem iz Oyaka koji je ne tako davno već položio ispit, dobio sertifikat i već našao posao u Nemačkoj, koji je, kao i oni, u radionicu Luke Milanovića došao po preporuci prijatelja i poznanika koji su već prošli ovu obuku i dobili posao.
M. Miljenović