SO: Briga o socijalno ugroženima uz pomoć Crvenog krsta
SOMBOR: Obično se kaže da je stepen civilizovanosti jednog društva oslikan stepenom brige tog društva za one koji imaju nešto manje sreće u životu, za socijalno ugrožene.
U skladu sa svojim mogućnostima somborska lokalna samouprava koja i oličava ovdašnju društvenu zajednicu i nema čega da se postidi, ako se kvalitet njenog rada meri upravo tim aršinom.
U tome joj pomaže gradska organizacija Crvenog krsta koja se odavno pokazala više nego dostojnom da bude deo planetarne humanitarne organizacije.
Među brojnim projektima namenjenim socijalno ugroženim žiteljima Sombora i okoline, svakako se ističe Narodna kuhinja, koju Grad Sombor održava preko Crvenog krsta.
Tako je iz ovdašnjeg gradskog budžeta lokalna samouprava prošle godine izdvojila 24 miliona dinara za korisnike narodne kuhinje, a paketi hrane su svaka dva meseca deljeni najugroženijim žiteljima i u svih 15 naselja gradskog područja. Prema projekciji ovogodišnje varoške kase, za rad narodne kuhinje predviđeno je nešto manje sredstava, tačnije 20 miliona, pošto je i manje korisnika usluge neophodne ljudima u očajnom materijalnom položaju.
Sve do 2016. godine u Narodnoj kuhinji u somborskom Crvenom krstu se hrana samo distribuirala, pošto nije postojao adekvatan prostor za njenu pripremu.
Pre tačno dve godine, kao jedan deo zamašnog projekta pružanja pomoći Nemačke srpskim humanitarcima i organizacijama socijalnog staranja, koji je u našoj zemlji operativno vodila humanitarna organizacija „Help“, Narodna kuhinja je renovirana i opremljena po najvišim standardima, pa se od tada u njoj obroci i pripremaju.
Prema rečima Biljane Klipa, sekretara Crvenog krsta Sombor, kuhinja ima kapacitet za spremanje 500 obroka, po potrebi i više, a kako naglašava lane je bilo nešto više od 480 korisnika, da bi ove godine taj status dobila 423 korisnika.
Centar za socijalni rad izdaje korisnicima rešenja o ostvarivanju prava na usluge narodne kuhinje, dostavlja nam potvrde i mi izdajemo kartone, odnosno bonove za topli obrok, pojašnjava proces Klipa, uz napomenu da je to uobičajena procedura u radu s kojom su korisnici upoznati.
Onima koji, usled bolesti, nisu sposobni da dolaze po obroke, aktivisti i volonteri ovdašnjeg Crvenog krsta donose hranu na kućni prag, a da se pomoć ne završava samo na pripremi i distribuciji obroka Narodne kuhinje svedoči i to što je u januaru ove godine 58 dece osnovaca, korisnika narodne kuhinje, dobilo školski i higijenski pribor zahvaljujući Međunarodnoj pravoslavnoj dobrotvornoj arganizaciji (IOČ).
Predsednik Skupštine grada Zoran Parčetić, koji je ujedno i potpredsednik ovdašnjeg Crvenog krsta, ističe da je ovdašnji ogranak međunarodne humanitarne organizacije, ako ne najbolja, ono svakako među najboljim organizacijama u Srbiji.
Da je bilo kakva sumnja u rad i poslovanje Narodne kuhinje potpuno izlišna, tvrdi on, sva kontrola ide preko Odeljenja za društvene delatnosti, Centra za socijalni rad pa ni teoretski ne postoji mogućnost bilo kakve zloupotrebe.
M. Mć