Postavlja se vetrozaštita na putu od Zrenjanina ka Beogradu
PERLEZ: Radnici zrenjaninskog Javnog komunalnog preduzeća „Čistoća i zelenilo“ sade drveće i prave vetrozaštitne pojaseve pokraj magistralnog puta između Zrenjanina i Beograda,
na deonici od raskrsnice u Perlezu do Stajićeva, u dužini od oko 15 kilometara. Cilj je da se ubuduće spreče nemile scene poput onih koje su se dogodile početkom prošle godine, kada je olujni vetar, nabacujući snežne nanose na puteve, zavejao brojna vozila na drumovima i blokirao saobraćaj, zbog čega je morala da interveniše i vojska. Naročito nepovoljna situacija tada je bila upravo na deonici između Stajićeva i Perleza. Međutim, da je pored kolovoza, koji se protežu kroz „brisan prostor”, bilo stabala, kao prirodnih snegobrana, ne bi se dogodilo da i teška mehanizacija ostane nemoćna pred saobraćajnicama zatrpanim snegom.
-Zato smo ozbiljno krenuli u rešavanje problema sa nedostatkom vetrozaštitnih pojaseva. Činjenica je da je veoma malo drveća na terenu i ono što nam se desilo prošle godine može da nas zadesi svake zime, a tada su štete mnogo veće. Za početak smo obezbedili oko 10.000 sadnica – izjavio je gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić, koji je u pratnji svog zamenika Saše Santovca i saradnika, obišao radove u Perlezu.
Stabla su posađena na krajevima njiva, s obzirom na to da su pojedini poljoprivrednici uzorali zemlju čak do samog asfaltnog puta. Zbog toga je novinare zanimalo da li će ih ratari, eventualno, ukloniti.
-Videli ste i sami da neodgovorni poljoprivrednici samo što nisu uzorali i asfaltni put. Naravno da postoje kazne za one koji uklone sadnice, i na našoj komunalnoj inspekciji je da to kontroliše, ali se nadam da do represivnih mera neće ni doći, jer nam je svima u interesu da održavamo drvorede. U tom delu očekujemo pomoć mesnih zajednica, „Rezervata prirode“ i vatrogasnog saveza, a računamo i na lovce i poljočuvarsku službu, kao i na saradnju poljoprivrednika – rekao je Janjić i napomenuo da će vetrozaštitni pojasevi biti postavljeni na još nekoliko trasa nadomak Zrenjanina.
Prema poslednjim objavljenim podacima, srednji Banat se po nepošumljenim goletima nalazi pri samom vrhu u Evropi. Na ovom području opština Sečanj ima najniži stepen šumovitosti sa 0,37 odsto, Žitište 0,45, Novi Bečej 0,80, a zatim sledi opština Nova Crnja 0,81 i grad Zrenjanin koji ima 2,6 procenata šume. Kada se uzme u obzir da je šumovitost Srbije oko 27 procenata, a Evrope čak 40, sasvim je jasno gde se nalazi Srednjobanatski okrug. Ovdašnji ekolozi i agronomi vele da na potezu od Vršca do Zrenjanina uopšte i nema ozbiljnijeg šumskog kompleksa.
Ž. Balaban
Bez drveća nema ni oranica
Nešto drveća, sađenog da bi predstavljalo vetrozaštini pojas, nalazi se uglavnom uz reke. Međutim, ono ne pokriva ni tri odsto ukupne površine. Bolji poznavaoci prilika pojašnjavaju da postoji niz razloga zbog kojih nemamo dovoljno drveća. Mnogi zasadi se unište nenamerno ili namerno. Dosta stradaju od vatre, usled nemara kada se čisti zemljište, ili se svesno uništavaju sa namerom da se obezbedi pašnjak ili zemljište za obradu.
Onima koji krče nije jasno da bez drveća nema ni plodnih oranica, niti prohodnih puteva. U nedostatku tih važnih biljaka ovo celo područje moglo bi da postane golet ili stepa, s koje bi bilo oduvano plodno zemljište.