CIRKUS U NOVOM SADU! U Sokolskom domu radionice za mališane; UZ ZABAVU SE NAJLAKŠE POSTAJE AKROBATA
Moderan cirkus u kom se ne radi sa životinjama, već se fokus stavlja na ljudsko telo, pokrete, akrobaciju i manipulaciju objekata, poput tanjira, hupova, marama i slično, predstavljen je juče deci uzrasta od sedam do 15 godina, koja su ujedno imala priliku da se oprobaju u toj veštini.
Radionice je organizovao Sokolski kulturni centar u Sokolskom domu, a mališani su naučili šta je akro balans, kako se izvode vazdušne akrobacije i žonglira.
– Polako se širi priča o cirkusu i važno je da se svi dobro zabavimo, da deca nešto nauče kroz igru, ali i da čuvaju sebe i druge – rekla je žonglerka Dunja Petković. – Radujem se što radimo i sa decom koja već se bave gimnastikom jer brzo savladavaju sve i ima dosta prostora za rad. Bilo bi super da se napravi neka zajednička predstava, jer mi u cirkusu gledamo da uključimo baš sve, i decu koja su talentovana i koja nisu, i da pomažemo jedni drugima i delimo znanje.
Ideja za cirkuskim radionicama je proistekla iz programa gimnastike koji Sokolski kulturni centar već uveliko ima.
– Pre pet godina smo sa ovim divnim ljudima koji vode cirkuske radionice došli na ideju da pokažemo sponu između gimnastike i cirkusa, kao i da cirkus nisu samo životinje i ono što smo mi navikli da gledamo kad smo bili malci – kaže predsednik SKC Srđan Stanković.
– Cilj radionica je da pokažemo šta je bliskost i da se deca, koja su već uvežbana u gimnastici, pokažu kroz drugačiji aspekt, odnosno cirkus.
Pregršt mališana subotnje prepodne je iskoristilo da nauči nešto novo ili usavrši ono što već zna. A osim učenja, dobra zabava bila je zagarantovana.
– Ja već treniram aerobik i mama me je prijavila za ovu radionicu jer volim da pravim akrobacije i da naučim nove stvari – rekla je Petra, pohvalivši se da ima sedam zlatnih medalja iz aerobika. – Stvari koje ovde naučim pokazaću roditeljima i iskoristiću na takmičenjima.
Koliko smo imali priliku da vidimo, deca su se najpre zagrevala (što bismo svi umeli da uradimo), a onda ljuljala na svili i vrtela tanjire na dugačkom štapu (što ne bismo svi umeli da uradimo). Ali jesmo svi naučili da je akro balans partnerska disciplina koja razvija poverenje i rad u grupi, a koristi elemente akrobatike, joge i plesa, stvarajući igru među partnerima kroz figure balansa koje izgledaju kao da se protive zakonima fizike; da se vazdušnim akrobacijama, uz odsustvo tla, stvara ples na rekvizitu, što budi nove senzacije i može da preraste u vlastiti izraz akrobate; dok se za žongliranje, što je mnogima poznato, koriste loptice, čunjevi, hula-hupovi, obruči i drugi rekviziti, ali za šta je takođe potrebna ozbiljna koncentracija, pokretljivost i fokus.