Izveštaj pokrajinskih inspektora potvrđuje zagađenje Krivaje
MALI IĐOŠ: Inspekcija za zaštitu životne sredine Pokrajinskog sekreterijata za urbanizam i zaštitu životne sredine uradila je inspekcijski nadzor kod zagađivača vodotoka Krivaje u oblasti zaštite voda u delu monitoringa otpadnih voda.
Iako se u izveštaju potvrđuju sumnje meštana i lokalne samouprave Malog Iđoša, oni ga ne smatraju prihvatljivim, jer ne nudi rešenje za njihove probleme.
Kako smo pisali prošle nedelje, zbog prijave Opštine Mali Iđoš prvo Ministarstvu zaštite i životne sredine, a zatim i Pokrajinskom sekreterijatu, da je zagađena Krivaja, koja protiče kroz sva tri naseljena mesta ove opštine, ali i kroz Bačku Topolu i Srbobran, pokrajinski inspektor obišao je lokacije gde se ispuštaju otpadne vode u Bačkoj Topoli i to: JKSP „Komrad”, „Perutnina Ptuj- Topiko”, „IM Topola” i „AIK Bačka Topola”.
„Nadzorom je utvrđeno da firme rade merenje količine otpadnih voda koja se ispušta (konstantno), kao i ispitivanja kvaliteta otpadnih voda koje ispuštaju u vodotok Krivaju u skladu sa propisanim obavezama, koja se rade kvartalno. Rađena su ispitivanja za prvi kvartal ove godine”, stoji u izveštaju, koji potpisuje inspektor zaštite životne sredine Dragan Sekulić.
U izveštaju se navodi da je utvrđeno da postoje prekoračenja pojedinih ispitivnih parametara na mernim mestima na kojima ove firme ispuštaju otpadne vode u Krivaju.
„Tokom nadzora utvrđeno je da je voda u vodotoku Krivaje na lokaciji pre ispuštanja otpadnih voda pomenutih preduzeća prozirna, bez značajnije zamućenosti i obojenosti, a da nakon dotoka otpadne vode iz gradskog sistema komunalnih otpadnih voda menja boju, gde se intenzitet boje što se tiče zamućenosti povećava, a u najvećoj meri nakon emitera „Topiko”, „IM Topola” i „AIK Bačka Topola” da bi nakon poslednjeg emitera, u ovom slučaju „AIK Bačka Topola”, voda bila obojena u sivo - piše u izveštaju inspektora.
Za vreme inspekcijskog nadzora, u „AIK Bačka Topola RJ Žibel” rađeni su građevinski radovi na izgradnji prve faze tretmana otpadnih voda, koje nastaju kod prerade otpada animalnog porekla.
U izveštaju dalje piše da su gore pomenute firme koje ispuštaju otpadne vode u Krivaju donele akcione planove za dostizanje graničnih vrednosti emisije, kojima su utvrđeni rokovi za postepeno dostizanje tih vrednosti.
Prema propisima, pravno lice i preduzetnik koji ima postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda ili koje ih ispušta u vodotok ili kanalizaciju, dužno je da svoje emisije uskladi sa graničnim vrednostima emisije zagađujućih materija vode najkasnije do 31. decembra 2025. godine. Država može da donese i drugačije rokove za dostizanje graničnih vrednosti emisija zagađujućih materija u postupku izdavanja dozvole.
Inspekcija za zaštitu životne sredine Pokrajinskog sekreterijata za urbanizam i zaštitu životne sredine navodi da će i dalje pratiti četiri kompanije, na koji način sprovode monitoring otpadnih voda koje se ispuštaju u Krivaju i koliko poštuju akcioni plan prema kom su utvrđeni rokovi za postepeno dostizanje graničnih vrednosti emisije zagađujućih materija u vode.
Na osnovu ovog izveštaja, stanovnici Opštine Mali Iđoš pisali su peticiju koja je prosleđena Ministarstvu zaštite i životne sredine, jer se njihov problem ne rešava, samo potvrđuje, a stanovnici i dalje uveče moraju da zatvaraju prozore zbog isparenja i smrada koji dolazi iz reke.
M. Stakić