Извештај покрајинских инспектора потврђује загађење Криваје
МАЛИ ИЂОШ: Инспекција за заштиту животне средине Покрајинског секретеријата за урбанизам и заштиту животне средине урадила је инспекцијски надзор код загађивача водотока Криваје у области заштите вода у делу мониторинга отпадних вода.
Иако се у извештају потврђују сумње мештана и локалне самоуправе Малог Иђоша, они га не сматрају прихватљивим, јер не нуди решење за њихове проблеме.
Како смо писали прошле недеље, због пријаве Општине Мали Иђош прво Министарству заштите и животне средине, а затим и Покрајинском секретеријату, да је загађена Криваја, која протиче кроз сва три насељена места ове општине, али и кроз Бачку Тополу и Србобран, покрајински инспектор обишао је локације где се испуштају отпадне воде у Бачкој Тополи и то: ЈКСП „Комрад”, „Перутнина Птуј- Топико”, „ИМ Топола” и „АИК Бачка Топола”.
„Надзором је утврђено да фирме раде мерење количине отпадних вода која се испушта (константно), као и испитивања квалитета отпадних вода које испуштају у водоток Кривају у складу са прописаним обавезама, која се раде квартално. Рађена су испитивања за први квартал ове године”, стоји у извештају, који потписује инспектор заштите животне средине Драган Секулић.
У извештају се наводи да је утврђено да постоје прекорачења појединих испитивних параметара на мерним местима на којима ове фирме испуштају отпадне воде у Кривају.
„Током надзора утврђено је да је вода у водотоку Криваје на локацији пре испуштања отпадних вода поменутих предузећа прозирна, без значајније замућености и обојености, а да након дотока отпадне воде из градског система комуналних отпадних вода мења боју, где се интензитет боје што се тиче замућености повећава, а у највећој мери након емитера „Топико”, „ИМ Топола” и „АИК Бачка Топола” да би након последњег емитера, у овом случају „АИК Бачка Топола”, вода била обојена у сиво - пише у извештају инспектора.
За време инспекцијског надзора, у „АИК Бачка Топола РЈ Жибел” рађени су грађевински радови на изградњи прве фазе третмана отпадних вода, које настају код прераде отпада анималног порекла.
У извештају даље пише да су горе поменуте фирме које испуштају отпадне воде у Кривају донеле акционе планове за достизање граничних вредности емисије, којима су утврђени рокови за постепено достизање тих вредности.
Према прописима, правно лице и предузетник који има постројења за пречишћавање отпадних вода или које их испушта у водоток или канализацију, дужно је да своје емисије усклади са граничним вредностима емисије загађујућих материја воде најкасније до 31. децембра 2025. године. Држава може да донесе и другачије рокове за достизање граничних вредности емисија загађујућих материја у поступку издавања дозволе.
Инспекција за заштиту животне средине Покрајинског секретеријата за урбанизам и заштиту животне средине наводи да ће и даље пратити четири компаније, на који начин спроводе мониторинг отпадних вода које се испуштају у Кривају и колико поштују акциони план према ком су утврђени рокови за постепено достизање граничних вредности емисије загађујућих материја у воде.
На основу овог извештаја, становници Општине Мали Иђош писали су петицију која је прослеђена Министарству заштите и животне средине, јер се њихов проблем не решава, само потврђује, а становници и даље увече морају да затварају прозоре због испарења и смрада који долази из реке.
М. Стакић