„Dnevnik” u selu neobičnog naziva – Lipar: Mladi odoše, a stari o tome kako je nekad bilo
Živeti u Liparu, selu kraj Kule, znači da ste sa svima dobri jer u nemate s kim da se posvađate u komšiluku.
Em što su meštani stariji, em što svako muči svoju muku, pa im ni nije do tuđe. Bar tako kažu oni koji su nas nedavno dočekali u Mesnoj zajednici Lipar, a koji se najradije prisećaju nekih drugih vremena kada je svađa bilo još manje.
- Nama je bilo fino detinjstvo i lepo se živelo, bilo je više sloge i prijateljstva nego danas - setno priča nekadašnji sekretar Mesne zajednice Radovan Vučinić. - Žalosno je što je ostalo selo samo za nas matore, a omladina mora da beži gde ima posla. Tamo u zadnjoj ulici, Panonskoj, gde je kasnije došao mlađi svet, tamo ima nešto dece... Nekad nas je u razredu bilo više od 30, a sad u celoj školi ima oko 50 đaka.
I dok Lipar deli sudbinu s drugim selima u Vojvodini, a i Srbiji, ipak se smišljaju načini kako da lokalna osnovna škola ostane na nogama od prvog do osmog razreda, pa tako postoji plan da se malim Liparčanima pridruže vršnjaci iz okolnih sela.
- Škola je napravljena nova pre desetak godina, sve lepo imaju ali fali đaka - pojašnjava aktuelni sekretar MZ Zoltan Juhas, dodajući da je već u njegovoj generaciji bilo manje učenika nego za vreme Vučinića.
Situacija kod voćara je već godinama ista zbog čega mnogi odustaju od tog posla. Među njima je i Liparčanin na kulskoj adresi Goran Miščević koji planira da polako prestane sa uzgojem šljiva i kajsija na nasleđenih pet hektara zemlje. Iako sve što ubere i proda, u vidu rakije ili svežeg ploda, više mu se ne isplati, te mu se život svodi na preživljavanje.
- Od 2018. je iskrčeno više voćnjaka nego u zadnjih 30 godina ovde na severu - kaže Miščević, ističući da je, zapravo, najveći problem nedostatak radne snage. - Dobijam subvencije od pokrajine, ali to nije dovoljno. Sad mi je potreban traktor, ali i onaj najjeftiniji je skup.
Masovni odlazak mlađih naraštaja ostavlja selo s previše praznih kuća koje se mogu kupiti za najviše 6.000 evra. Ali i šta vredi za tako „male” novce kupiti komplet sređenu kuću kad u blizini nema posla?
- Selo je propalo, sad treba da žive samo tri čoveka koja mogu da rade ceo atar s novom mehanizacijom - ogorčen je deda Radovan, te uredno nabraja silne firme koje su zatvorene nakon privatizacije, a koje su nekad zapošljavale svaku živu dušu koja je želela da radi a nije se bavila poljoprivredom. - Pritom, naša prodavnica je skuplja u odnosu na Kulu za 20 odsto i u njoj ni ne možemo da nabavimo svu robu koja nam treba. A ovde seljaci sve računaju kroz kravu i pivo, koliko si šta platio. Nemamo autobuse, a ko nema ni kola, mora taksijem da ide do grada, što ga izađe u jednom smeru 400 dinara. A moramo bar jednom nedeljno da idemo do Kule, o Vrbasu i ne razmišljamo.
Iako podosta zavise od centra svoje opštine, naši sagovornici kažu da se ni tamo ne živi bilo šta bolje, te da na pijaci ne možeš videti ni 50 ljudi.
Teško i skoro zabranjeno pitanje u Liparu je: kako je selo dobilo naziv? Tačan odgovor niko ne zna, jer se 1956. godine preko noći promenilo ime iz Kulskog Sokolca u Lipar. A u selu, ni „l” od lipa. Ali, zato, sledeće godine Liparci imaju lep jubilej - 100 godina postojanja njihovg mesta koje je nastalo naseljavanjem solunskih dobrovoljaca.
- Nekad se ovde sve gradilo i radilo, ljudi su bili raspoloženi, imali smo samodoprinose i još su meštani davali dodatne priloge. Od svog dinara smo napravili vodu, struju i puteve - ponosno se priseća Vučinić i na spisak dodaje još tri izbušena bunara.
A sad, nit’ ima samodoprinosa, nit’ Mesna zajednica ima svoj račun pa da može bilo šta samostalno i samoinicijativno da pokrene i isfinansira.
- Problem je što Opština treba da nam odobri i aktivira naša sredstva, a uzeli su nam četiri miliona dinara i mi sad čekamo da nam ih vrate - kaže Juhas. - Odugovlače, non-stop je kao neka procedura. A kad dobijemo taj novac, onda ćemo da popravljamo puteve, trotoare, nove staze na groblju i da održavamo vodovod.
Premda u Liparu ni nema nekih aktivnosti za meštane, oni koji još iole razmišljaju o tim stvarima, zabrinuti su što nemaju ni za koga da organizuju bilo šta.
- Sad su druga interesovanja, samo daj mobilni i svak’ za sebe čuka u telefon, zaboraviće deca da pričaju - priča nekadašnji sekretar Mesne zajednice, vrativši se opet u svoje mlađe dane kada su se svi skupljali i družili do te mere da je leti u selu bilo čak duplo više dece nego inače.
Lea Radlovački