Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PREDSTAVLJA LI BUDUĆI SOLARNI PARK KOD MELENACA OPASNOST ZA PTICE: Uloženo u zaštitu sive vetruške vratiće se dugoročno

25.04.2024. 12:30 12:45
Piše:
Izvor: Ilustracija/pixabay.com

MELENCI: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije uputilo je Gradskoj upravi Zrenjanina primedbu na elaborat za izradu Plana detaljne regulacije solarnog parka „Solar power plan theta” u Katastarskoj opštini Melenci.

Kako je ranije saopšteno, kineska kompanija „Trona solar”, jedna od najuspešnijih u svetu u izgradnji solarnih elektrana, namerava da u blizini Zrenjanina izgradi solarni park. S tim u vezi, Odeljenje za urbanizam Gradske uprave Zrenjanina prošlog meseca je oglasilo rani javni uvid u elaborat za izradu Plana detaljne regulacije solarnog parka, koji je izradio „South Banat energy hazelnut” iz Pančeva.

Iako pripada katastarskoj opštini Melenci, parcela površine oko 280 hektara, na kojoj je predviđena izgradnja solarnog parka, bliža je selima Mihajlovo i Jankov Most. 

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije ističe da bi se budući solarni park u potpunosti nalazio u okviru međunarodno značajnog područja za ptice „Stari Begej”.

Sam solarni park bi se nalazio na privatnim oranicama i ne bi ugrožavao prirodna staništa, odnosno slatine koje su najznačajnija osobenost ovog područja. Međutim, kako je na ovom području ključna vrsta za očuvanje siva vetruška, neophodno je osigurati da bilo kakva urbanizacija nema negativne posledice na gnezdeću populaciju”, navode u pomenutoj organizaciji, čije je sedište u Novom Sadu.

Naglašavaju i da za ovu vrstu ptica najopasnije negativne faktore predstavljaju nestajanje slatina, stradanje na dalekovodima, trovanje i krivolov. 

„Izgradnja solarnog parka dovela bi do instalacija više novih struktura za prenos električne energije, što bi dodatno ugrozilo postojeću malu lokalnu populaciju ovog ugroženog sokola, ali i niza drugih ugroženih i zaštićenih vrsta ptica. Zbog toga smo preporučili različite zaštitne mere za srednjenaponske i visokonaponske dalekovode, kako bi i stari i postojeći dalekovodi bili što bezbedniji za ptice”, kažu u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

 


Raznolika tehnička rešenja 

Druga mogućnost je, naglašava Milan Ružić, da se dalekovodi odmah uzemljuju. Na taj način se najviše štedi na gubitku energije prilikom prenosa i u potpunosti otklanja opasnost stradanja ptica od interakcije sa dalekovodima. 

-Tehnička rešenja za transformatore su su raznolika, pa je potrebno izabrati najbezbednija i najjednostavnija. Sve ove mere, iako u startu skupe, dugoročno čine velike uštede u održavanju elektrodistributivne mreže i sprečavaju stradanja najznačajnijih i najugroženijih vrsta ptica, kao što su siva vetruška, modrovrana, stepski soko i velika carska šljuka – zaključuje Ružić.


 

Izvršni direktor društva Milan Ružić naglašava da se na ovom celokupnom području trenutno nalazi samo jedan niz veoma opasnih dalekovoda na kojima je u više navrata beleženo stradanje ptica. Prema njegovim rečima, on sam po sebi predstavlja veliku opasnost koju u narednom periodu treba ublažiti zaštitnim merama.

-Neophodno je da se prilikom izgradnje objekata poput solarnog panela i prateće mreže za prenos struje unapred planira postavljanje bezbednih konzola na srednjenaponskim dalekovodima, dok same trafostanice treba da budu instalirane sa unapred planiranom zaštitnom opremom. Na ovaj način se, pored zaštite ptica, veoma efektivno štite i elektrodistributivna mreža, trafostanice, kao i samo postrojenje za proizvodnju struje, jer prilikom stradanja ptica nekada dolazi do ozbiljnih kvarova na mreži – objašnjava Ružić.

Ž. Balaban

 
Autor:
Pošaljite komentar
SOLARNI PANELI REŠENJE ZA SKUPE ENERGENTE Proizvodnja struje po kućama se isplati nakon desetak godina

SOLARNI PANELI REŠENJE ZA SKUPE ENERGENTE Proizvodnja struje po kućama se isplati nakon desetak godina

30.09.2023. 11:37 11:47
Za desetak godina solarni paneli vrate uložene pare

Za desetak godina solarni paneli vrate uložene pare

05.09.2022. 08:48 08:50