SVAKA PETA ŽENA BOLUJE OD OVE BOLESTI O KOJOJ SE NIJE MNOGO GOVORILO Hiljade pacijenata leči se u UKC Vojvodine, prof. dr Savić otkriva sve detalje
Anemija, odnosno malokrvnost, nije retko oboljenje. Upravnik Klinike za hematologiju Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine profesor dr Aleksandar Savić kaže kako se ova bolest javlja u proseku kod pet do osam odsto stanovništva.
- Kod žena u generativnom periodu to je i više od 20 odsto, a kod starijih od 65 godina i do 27 odsto. U UKCV su pacijenti sa teškom malokrvnošću, a najčešće se zbog nedostatka gvožđa leče u Klinici za gastroenterologiju, jer su pitanju produžena krvarenja u želucu i crevima. To je najčešći uzrok, pogotovo sa starenjem – kaže dr Savić.
Prema njegovim rečima, dugotrajan nedostatak gvožđa i malokrvnost utiču na radnu sposobnost i kognitivne funkcije.
Kod žena u generativnom periodu uzrok malokrvnosti zbog nedostatka gvožđa može da bude i produženo menstrualno krvarenje ili krvarenje nakon porođaja. Kod starijih od 50 godina sumnja se na krvarenje iz želuca i creva, te se onda rade endoskopski pregledi želuca i dvanaestopalačnog creva i debelog creva kako bi se isključio karcinom želuca i debelog creva. Dr Savić ističe da im nekada pacijenti dolaze sa teškom malokrvnošću.
- Ako se radi o teškoj malokrvnosti, pacijent mora da primi transfuziju krvi. Bolest se leči lekovima, koji zavise od vrste malokrvnosti. Ovi pacijenti mogu da budu životno ugroženi. Zato treba da se jave na vreme. Dobijaju transfuziju i piju gvožđe ili ga dobijaju u injekcijama. Malokrvnost ređe može biti uzrokovana nedostatkom vitamina B12 ili folne koseline – objašnjava dr Savić.
Simptomi: slabost, lupanje srca, nesvestica...
- Pacijenti osećaju slabost, malaksalost, lako se zamaraju, imaju lupanje srca, nesvestice, bledi su u licu, slaba im je prokrvljenost sluznice u oku. Može da se javi i srčana bolest sa koronarnom bolešću, mogu da imaju bol u grudima – ukazao je dr Savić.
Ukoliko je u pitanju nedostatak gvožđa lečenje traje i do šest meseci, a ako je reč o nedostatku B12, lečenje traje čitav život, jer je glavni uzrok nedostatka B12 hronična atrofija želuca.
- Nedostatak B12 je opasan, jer pored malokrvnosti može da dođe do oštećenja mozga, kičmene moždine i perifernih živaca ruku i nogu, čak se i ne povlače skroz oštećenja nervnog sistema nakon lečenja – navodi dr Savić.
Kako navodi, stariji ljudi neretko piju lekove za sprečavanje arterijske i venske tromboze, kao što su acetil-salcilina kiselina (aspirin) i antikoagulantna terapija. Često se radi o pacijentima koji imaju treperenje pretkomora i zbog toga piju antikoagulantne lekove. Svi navedeni lekovi kao i lekovi koji se uzimaju za bolove (antisteroidni antireumatici) mogu da utiču na povećanje rizika od krvarenja iz želuca i creva.
Česta vrsta malokrvnosti nastaje u hroničnim zapaljenskim bolestima, kao što su zapaljensko oboljenje zglobova reumatoidni artritis i slične bolesti, hronične bakterijske infekcije i zloćudna oboljenja. Retke su malokrvnosti uzrokovane povećanom razgradnjom crvenih krvnih zrnaca. Ove vrste malokrvnosti mogu biti stečene i nasledne. Malokrvnosti nastaju u sklopu raznih hematoloških obolenja u kojima je bolešću zahvaćena kostna srž.
- Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji malokrvnost znači da je hemoglobin kod muškaraca ispod 130 grama po litri, kod žena ispod 120, a kod trudnica ispod 110. Hemoglobin je u crvenim krvnim zrnacima i on prenosi kiseonik kroz telo, do tkiva. Onda se oslobađa kiseonik, koji je neophodan za život svake ćelije – objasnio je dr Savić.
Kako će osoba reagovati na malokrvnost i da li će se razviti tegobe zavisi od većeg broja činilaca, kao što su brzina nastanka i težina malokrvnosti, godine života, prisustvo pratećih bolesti, posebno srčanih bolesti. Osobe koje boluje od koronarne bolesti srca mogu da u slučaju malokrvnosti razviju gušenje i bolove u grudnom košu, čak i infarkt srčanog mišića.
LJ. Petrović