СВАКА ПЕТА ЖЕНА БОЛУЈЕ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ О КОЈОЈ СЕ НИЈЕ МНОГО ГОВОРИЛО Хиљаде пацијената лечи се у УКЦ Војводине, проф. др Савић открива све детаље
Анемија, односно малокрвност, није ретко обољење. Управник Клинике за хематологију Универзитетског клиничког центра Војводине професор др Александар Савић каже како се ова болест јавља у просеку код пет до осам одсто становништва.
- Код жена у генеративном периоду то је и више од 20 одсто, а код старијих од 65 година и до 27 одсто. У УКЦВ су пацијенти са тешком малокрвношћу, а најчешће се због недостатка гвожђа лече у Клиници за гастроентерологију, јер су питању продужена крварења у желуцу и цревима. То је најчешћи узрок, поготово са старењем – каже др Савић.
Према његовим речима, дуготрајан недостатак гвожђа и малокрвност утичу на радну способност и когнитивне функције.
Код жена у генеративном периоду узрок малокрвности због недостатка гвожђа може да буде и продужено менструално крварење или крварење након порођаја. Код старијих од 50 година сумња се на крварење из желуца и црева, те се онда раде ендоскопски прегледи желуца и дванаестопалачног црева и дебелог црева како би се искључио карцином желуца и дебелог црева. Др Савић истиче да им некада пацијенти долазе са тешком малокрвношћу.
- Ако се ради о тешкој малокрвности, пацијент мора да прими трансфузију крви. Болест се лечи лековима, који зависе од врсте малокрвности. Ови пацијенти могу да буду животно угрожени. Зато треба да се јаве на време. Добијају трансфузију и пију гвожђе или га добијају у ињекцијама. Малокрвност ређе може бити узрокована недостатком витамина Б12 или фолне коселине – објашњава др Савић.
Симптоми: слабост, лупање срца, несвестица...
- Пацијенти осећају слабост, малаксалост, лако се замарају, имају лупање срца, несвестице, бледи су у лицу, слаба им је прокрвљеност слузнице у оку. Може да се јави и срчана болест са коронарном болешћу, могу да имају бол у грудима – указао је др Савић.
Уколико је у питању недостатак гвожђа лечење траје и до шест месеци, а ако је реч о недостатку Б12, лечење траје читав живот, јер је главни узрок недостатка Б12 хронична атрофија желуца.
- Недостатак Б12 је опасан, јер поред малокрвности може да дође до оштећења мозга, кичмене мождине и периферних живаца руку и ногу, чак се и не повлаче скроз оштећења нервног система након лечења – наводи др Савић.
Како наводи, старији људи неретко пију лекове за спречавање артеријске и венске тромбозе, као што су ацетил-салцилина киселина (аспирин) и антикоагулантна терапија. Често се ради о пацијентима који имају треперење преткомора и због тога пију антикоагулантне лекове. Сви наведени лекови као и лекови који се узимају за болове (антистероидни антиреуматици) могу да утичу на повећање ризика од крварења из желуца и црева.
Честа врста малокрвности настаје у хроничним запаљенским болестима, као што су запаљенско обољење зглобова реуматоидни артритис и сличне болести, хроничне бактеријске инфекције и злоћудна обољења. Ретке су малокрвности узроковане повећаном разградњом црвених крвних зрнаца. Ове врсте малокрвности могу бити стечене и наследне. Малокрвности настају у склопу разних хематолошких оболења у којима је болешћу захваћена костна срж.
- Према Светској здравственој организацији малокрвност значи да је хемоглобин код мушкараца испод 130 грама по литри, код жена испод 120, а код трудница испод 110. Хемоглобин је у црвеним крвним зрнацима и он преноси кисеоник кроз тело, до ткива. Онда се ослобађа кисеоник, који је неопходан за живот сваке ћелије – објаснио је др Савић.
Како ће особа реаговати на малокрвност и да ли ће се развити тегобе зависи од већег броја чинилаца, као што су брзина настанка и тежина малокрвности, године живота, присуство пратећих болести, посебно срчаних болести. Особе које болује од коронарне болести срца могу да у случају малокрвности развију гушење и болове у грудном кошу, чак и инфаркт срчаног мишића.
Љ. Петровић