Rumunija, Grčka i Bugarska pišu Makronu i Merkel zbog Srbije
Premijeri Rumunije, Bugarske i Grčke uputiće Angeli Merkel i Emanuelu Makronu zajedničko pismo podrške Srbiji na evropskom putu.
To je večeras u Bukureštu novinarima preneo predsednik Aleksandar Vučić, nakon sastanka balkanske četvorke.
Vučić je izrazio zadovoljstvo činjenicom da Srbija i te tri zemlje, sve tri članice EU, tako tesno sarađuju, a da iza suseda Srbije stoji ogromna teritorija, sa velikim brojem stanovnika.
"Višegradska grupa je veća i značajnija od nas, ali ovo može da bude, kako je rekao Aleksis Cipras - B 4. Mi u grupi, zajedno, mnogo smo snažniji, nego pojedinačno i naš glas se daleko više i snažnije čuje. Mislim da to svi itekako dobro razumeju", rekao je Vučić.
On je podsetio da se Rumunija bukvalno "tukla" i borila za Srbiju u Interpolu.
"Glasno su se borili za Srbiju i hvala im na tome", podvukao je predsednik i dodao da u Rumuniji postoji izreka da im neprijatelji u prošlosti jedino nisu bili Crno more i Srbija.
"Verujem da će u budućnosti, bar što se toga tiče, ostati isto", podvukao je Vučić.
U "Deklaraciji iz Bukurešta", koju su danas potpisali lideri Srbije, Rumunije, Bugarske i Grčke, snažno i aktivno se podržava put Srbije ka Evropskoj uniji i napori naše zemlje da ispuni kriterijume za pridruživanje bloku.
U dokumentu sa sastanka kvadrilaterale ističe se da Rumunija, Bugarska i Grčka pozdravljaju napore i napredak srpske vlade u procesu pridruživanja Evropskoj uniji i ohrabruju Srbiju da nastavi tempo reformi i osigura njihovu održivost i nepovratnost.
"Tri države članice EU će nastaviti da dele sa Srbijom njihovo sopstveno iskustvo u vezi sa procesom pristupanja, i prenose stručno znanje i veštine za uspešan pregovarački proces", navodi se u dokumentu, koji su potpisali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijeri Rumunije, Grčke i Bugarske - Viorika Danićila, Aleksis Cipras i Bojko Borisov.
Podseća se i na "istorijsku obavezu" EU iz Solunske deklaracije i naglašava da je "budućnost Balkana u Evropskoj uniji", kao i na deklaraciju iz Sofije, u kojoj je istaknuto da je "EU odlučna da ojača i intenzivira svoj angažman na svim nivoima kako bi podržala političku, ekonomsku i društvenu transformaciju regiona".
Potpisnici deklaracije navode da su, godinu dana nakon što je objavljen paket o proširenju EU iz 2018, u kojem je ponovljena posvećenost EU verodostojnoj perspektivi proširenja i istaknuto jače angažovanje EU na Zapadnom Balkanu, odlučili da će cilj njihovih zajedničkih napora biti da pretvore 2019. u godinu "ostvarljivih rezultata", u skladu sa preuzetim obavezama i sopstvenim principima zasnovanim na zaslugama.
U deklaraciji se navodi i da će dodatno biti unapređen rad na razvoju transportnih veza između četiri države i produženju Transevropske transportne mreže (TEN-T) u jugoistočnoj Evropi, uz poseban fokus na saobraćajne koridore Zapad-Istok i Sever-Jug.
Naglašava se i značaj makroregionalnog pristupa za stimulaciju ekonomskog rasta i otvaranje novih radnih mesta, uključujući u okviru EU strategije za dunavsku regiju (EUSDR), Inicijative tri mora i Strategije EU za jadransku i jonsku regiju (EUSAIR).
Potpisnici napominju da "snažno veruju" da bi trebalo dodatno ojačati energetsku bezbednost, kako na evropskom tako i na regionalnom nivou, što je, kako se navodi, prioritet za njihove države i EU.
U deklaraciji se ističe da se pridaje veliki značaj da gasnih interkonektora između četiri države, među kojima su i gasni interkonektori između Bugarske i Srbije i Rumunije i Srbije, budu u potpunosti operativni kako bi postali ključni deo sveukupne evropske infrastrukture energetske bezbednosti i doprineli implementaciji Energetske unije.
U deklaraciji se izražava zadovoljstvo zbog političkog dijaloga na viskom nivou i sveukupne saradnje između četiri države i ukazuje na značaj redovno dijaloga između Rumunije, Grčke, Bugarske i Srbije.
Ističe se i značaj regionalne saradnje, pomirenja i dobrosusedskih odnosa i pozdravlja izvanredan napredak koji su postiglu Bugarska i Grčka u jačanju bilateralnih odnosa u pogledu perspektive odnosa sa Severnom Makedonijom.
Potpisnici "Deklaraciji iz Bukurešta" navode i da su spremni da zajednički razvijaju i jačaju saradnju kako bi promovisali održiv razvoj, ekonomski i društveni napredak svojih zemalja.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas u Bukureštu da je sa premijerima Rumunije, Bugarske i Grčke razgovarao o nastavku infrastrukturnih radova, a da su najviše vremena proveli razgovarajući o pitanjma iz oblasti energetike i diversifikaciji energetskih izvora.
"Danas smo na veoma ozbiljan i odgovoran način sagledavali sve o čemu smo govorili na prethodnim sastancima i dogovarali nastavak infrastrukturnih radova", preneo je Vučić novinarima na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerima Rumunije Vjorikom Danćilom, Grčke Aleksisom Ciprasom i Bugarske Bojkom Borisovom, sa kojima se sastao u Bukureštu.
Vučić je istakao da će sa rumunskom premijerkom nastaviti razgovore o izgradnji autoputeva koji treba da povežu Srbiju i Rumuniju, kao i o izgradnji 400-kilovoltnog dalekovoda Pančevo - Rešica, kao i o izgradnji reverzibilne elektrane Đerdap 3, odnosno o izradi studije izvodljivosti za taj projekat.
Predsednik Srbije je podvukao da će za manje od tri meseca biti završen istočni krak Koridora 10, a za manje od dva - južni krak prema Severnoj Makedoniji.
"To je važno za povezivanje sa Grčkom i Severnom Makedonijom", podvukao je Vučić.
On je naveo i da su danas najviše vremena proveli u razgovorima o energetskim pitanjima i diversifikaciji energetskih izvora, kao i šta je to što četiri države zajedno mogu da urade na međusobnom povezivanju, gasovoda i svih ostalih energetskih izvora.
Vučić je dodao da je važno da sve četiri zemlje nastave sa saradnjom i u drugim oblastima, kulturi i itd.
"Obavestio sam o situaciji na Zapadnom Balkanu sve prijatelje i zamolio za podršku na evropskom putu. Verujem da će ona biti jednako snažna ili još snažnija u budućnosti", rekao je Vučić.
Izrazio je zadovoljstvo što je učestvovao na sastanku i zahvalio na gostoprimstvu, te dodao da to što se predstavnici četiri zemlje često viđaju ne govori da takvi sastanci nemaju svoj značaj, već to, naprotiv, govori da posraju sve važniji i sve sadržajniji.
Grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je danas u Bukureštu, nakon sastanka Balkanske četvorke, da sve članice tog formata snažno podržavaju Srbiju na putu ka EU, kao i dijalog Beograda i Prištine.
"Imali smo priliku da razgovaramo o razvoju u našem regionu i o evropskoj budućnosti Srbije. Od prvog dana kada smo oformili ovaj kvadrilateralni format želeli smo da podržimo Srbiju da stigne do Evrope. Mi smo prijatelji Srbije i treba da joj pružimo ohrabrenje na evropskom putu", rekao je Cipras na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerima Rumunije i Bugarske i predsednikom Srbije.
Kako kaže, tri zemlje ovog formata podržavaju napore za dijalog između Beograda i Prištine.
Cipras, međutim, kaže da taj dijalog nije potpomognut inicijativama iz Prištine.
Kvadrilateralu čine, uz Srbiju, Rumunija, Bugarska i Grčka.
Na konferenciji za novinare obratili su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijeri tri zemlje - Cipras, Bojko Borisov i Vjorika Danćila.
Premijer Bugarske Bojko Borisov izjavio je danas popodne da je spreman da potpiše pismo podrške Srbiji na evropskom putu.
Borisov je nakon sastanka Balkanske četvorke u Bukureštu, sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerima Ruminije i Grčke, Vjorikom Danćilom i Aleksisom Ciprasom, na zajedničkoj konferenciji za medije istakao je da je veoma važno da Srbija kao susedna zemlja Bugarskoj bude deo EU.
"Spreman sam da potpišem pismo podrške Srbiji", poručio je Borisov.
On je kazao da je i tokom predsedavanja Bugarske EU ta zemlja podržavala Srbiju na evropskom putu, kao i drugim balkanskim zemlljama.
"Mi zaista cenimo Srbiju. U Srbiji su uložili dosta napora u otvaranje 16 pregovaračkih poglavlja sa EU", naglasio je Borisov.
Predsednica Vlade Rumunije Vjorika Danćila poručila je večeras, nakon bilateralnog sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, u Palati Snagov u Bukureštu, da ta zemlja daje punu podršku Srbiji ka njenom evropskom putu.
"Uverili smo predsednika Republike Srbije u našu podršku tokom rotirajućeg predsedavanja, podršku dajemo takođe stavu Srbije i poziciji Srbije, i želimo da budemo zagovornici politike koja bi istakla napredak koji Srbija čini ka Evropskoj uniji", rekla je Danćila na zajedničkoj pres konferenciji.
Predsednica rumunske vlade kaže da je sa predsednikom Srbije razgovarala i o projektu autoputa Pančevo-Temišvar, jer, napominje, taj projekat bi doprineo daljem unapređenju odnosa dve zemlje.
"Istovremeno, razgovarali smo o saradnji u oblasti energetike, a važan korak jeste da se počne sa eksploatacijom na platformi Neptun".
Danćila ističe i da je u potpunosti ubeđena da će posle današnjih razgovora, sledeći sastanak, koji će se održati u Grčkoj, dati rezulate i kada je reč o infrastrukturi i energetici.
Zahvalila se Vučiću i na tome što je, kako je rekla, uvek dostupan i otvoren za dijalog.
"I na kraju, mada ne manje važno, i za njegovo prijateljstvo koje pokazuje prema Rumuniji", rekla je Danćila.