Vlada Srbije: 9,5 milijardi RSD za otklanjanje posledica epidemije
BEOGRAD: Vlada Srbije donela je odluku da 9,5 milijardi dinara iz sredstava tekuće budžetske rezerve rasporedi na ime transfera Republičkog fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO) radi ublažavanja posledica bolesti KOVID-19 izazvane virusom SARS-KoV-2, navodi se u današnjoj odluci objavljenoj u Službenom glasniku.
Novac usmeren za ublažavanje posledica ove bolesti Vlada Srbije je prenamenila sa budžetske funkcije saobraćaj, odnosno realizacije infrastrukturnih projekata od nacionalnog značaja.
Sa izgradnje zgrada i građevinskih objekata u okviru projekta mađarsko-srpske železnice prebačeno je 4,6 milijardi, sa izgradnje deonice auto-puta Novi Beograd - Surčin 2,4 milijarde, sa izgradnje terminal u Luci Smederevo 1,55 milijardi i sa izgradnje obilaznice oko beogradske obilaznice na autoputu, mosta preko reke Save kod Ostružnice, 950 miliona dinara, navodi se u odluci.
Vlada Srbije odredila je Zaključkom koji je usvojila je 28. marta da se obaveštenja o preduzetim zdravstvenim merama i drugim informacijama koje se odnose na lečenje KOVID-19 date od strane neovlašćenih lica ne mogu smatrati tačnim i proverenim i upozorila da se za takvo ponašanje može snositi odgovornost za širenje dezinformacija u vanrednom stanju.
U Zaključku koji je Službeni glasnik objavio danas navodi se da informisanje stanovništva o stanju i posledicama zarazne bolesti predstavlja posebnu meru za zaštitu stanovništva od zarazne bolesti.
Vlada Srbije navodi da je u uslovima vanrednog stanja apsolutni imperative da građani dobiju isključivo proverene i tačne informacije u vezi sa stanjem i posledicama oko KOVID-a.
Za obaveštavanje javnosti, zaključuje Vlada Srbije, zadužen je Krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti KOVID-19 na čijem je čelu predsednica Vlade Srbije, pa sva obaveštenja daje ona ili lica koje ovlasti Krizni štab.
Gradonačelnici i predsednici opština, odnosno štabovi za vanredne situacije lokalnih samouprava, zadužuju se da sve informacije u vezi sa stanjem i posledicama zarazne bolesti usmeravaju isključivo ka Kriznom štabu, konstatuje se u zaključku.
Zdravstvene ustanove i zdravstveni radnici informacije u delu mera koje sami sprovode dostavljaju nadležnom zavodu, odnosno institutu za javno zdravlje, koji ih dalje dostavlja Kriznom štabu.