Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Varadi: Kraj priče o tužbi BIH protiv Srbije

09.03.2017. 17:17 13:52
Piše:

ne može podneti jer je u međuvremenu istekao rok, smatra nekadašnji član pravnog tima Srbije u tom slučaju Tibor Varadi.

"Gotovo sam siguran da je ovo kraj priče, jer je rok od 10 godina za podnošenje revizije istekao 26. februara", rekao je Varadi Tanjugu. 

Ako je revizija odbačena, jer nije zatražena od ovlasćenog lica, odnosno bez saglasnosti Predsedništva BIH, a rok za njeno podnošenje je istekao, to znači da nova revizija ne može da se traži, napomenuo je profesor Varadi. 



"Čak i kada bi se eventualno nekad postigao dogovor o reviziji presude sve tri strane (srpske, hrvatske i bošnjačke), rok za reviziju je propušen i tu je kraj priče", zaključio je Varadi.

Zahtev za reviziju je, kako prenose bosanski mediji, odbijen uz obrazloženje da ga nisu podnele nadležne institucije BiH.

 Zahtev je podneo Sakib Softić, u ime bošnjačkog dela BIH, bez podrške hrvartskog i sprskog dela.  

Predstavnik MSP Filip Kuvrer je u obaveštenju o odluci, naveo da je MSP "propisno razmotrio" mišljenje članova Predsedništva BiH, koja su izneli u svojim pismima. 



"Sud smatra da sadržaj ovih pisama pokazuje da nikakvu odluku nisu donela nadležna tela u ime BiH kao države, u pogledu zahteva za reviziju Presude od 26. februara 2007. godine u slučaju primene Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida BiH protiv Srbije. Stoga, ne može se ništa preduzeti u vezi dokumenta pod nazivom 'Aplikacija za reviziju Presude od 26. februara 2007. godine u slučaju primjene Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida'", napisao je Kuvrer.



Odluku o podnošenju zahteva za reviziju prethodno je jednostrano doneo deo bošnjačkog naroda u BiH, predvođenih članom Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, uprkos upozorenjima predstavnika Srba da je takav zahtev neligitiman.

Predstavnici Srba upozoravali su i na nelegetimnost agenta Softića, koga je Predsedništvo BiH izabralo da predstavlja zvanično Sarajevo u prethodnom postupku po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.



Pre 10 godina, 26. februara 2007. Međunarodni sud pravde je odlučio da Srbija nije odgovorna za genocid u BIH, ali da je odgovorna za što nije sprečila genocid u Srebrenici i kaznila osobe optužene da su genocid pocinile. 

Najviši sud Ujedinjenih nacija tada je odbacio i zahtev BIH za isplatu finansijske odštete od Srbije.

Nikolić: Ispravna odluka MSP, sve drugo ugrozilo bi BiH

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je danas da je apsolutno ispravna odluka MSP u Hagu da odbaci zahtev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije jer bi, kako je istakao, svako drugo rešenje ozbiljno ugrozilo funkcionisanje BiH i dodatno podiglo tenzije u odnosima sa Srbijom.

Nikolić je u saopštenju istakao da ugrožavanje funkcionisanja BiH i podizanje tenzija sa Srbijom nikome nije potrebno, "ni sad niti bilo kad.

Pozdravljajući odluku da se odbaci zahtev predsednik je poručio da je očuvanje stabilnosti u regionu vrednost kojoj je Srbija posvećena i da zato to isto očekujemo od drugih.

On je dodao da je srpska strana u BiH reagovala na pravi način pokazavši veliku političku zrelost i odgovornost prema budućnosti regiona.

"Očigledno je argumentacija srpske strane bila pravno i činjenično utemeljena i rezultat je ovakva odluka Međunarodnog suda pravde", zaključio je Nikolić.

(Tanjug)

Izetbegović: Odluka MSP politička

Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović oštro je kritikovao odluku MSP u MSP u Hagu o zahtevu za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid, istakavši da je ona politička, a ne pravna.

Izetbegović je novinarima u Sarajevu rekao da je tačno da je takva odluka izazvala određenu krizu među Bošnjacima, te da je takva odluka i za njega veliki udarac.

"Ali bilo bi gore da to nismo učinili", rekao je Izetbegović.

Duboko je, kazao je, povređen i uvređen ovakvom odlukom tako da ga je "baš briga" za njegovu političku karijeru ubuduće.

Tako je Izetbegović odgovorio na pitanje novinara da komentariše zahteve pojedinihh političkih lidera poput Radončića i Salihovića da treba da razmisli o svojoj političkoj poziciji.

Odluku MSP u Hagu će kaže poštovati u nekom legalističkom smislu, ali je ne može respektovati budući da je ona politička.

Za hrvatskog člana Predsedništva BiH Dragana Čovića, koji je po ovom pitanju bio uzdržan, Izetbegović kaže da je preteško reći da je on izdao svoj narod, ali da je svakako trebalo da bude uz njega, bar zbog onog što su doživeli ljudi iz hrvatskog korpusa, a doživeli su istu sudbinu kao Bošnjaci.

Odluku MSP smatra nepravednom, te tvrdi da se Sud nije oslonio na sudske dokumente.

Sud je, kaže, doneo političku odluku i odigrao političku igru.

"Pravnu odluku nije ni mogao da donese jer je znao da u Predsedništvu BiH po tom pitanju ne može biti jedinstvenog stava. Sud je dobro znao da stav Ivanića i moj stav ne mogu biti isti", rekao je Izetbegović.

Dodao je da Ivanić, naravno, ima pravo na svoje političke stavove, ali sud, kazao je, nema pravo na cinične manipulacije.

"Cinizam je bio zahtev suda da dostavimo ničim propisanu saglasnost Predsedništva BiH da se taj proces može nastaviti", rekao je Izetbegović.

Oštro kritikujući sud u Hagu, Izetbegović je rekao da je ta međunarodna pravosudna institucija "zalupila vrata" pred nosom onih koji traže pravdu.

Sud je, tvrdi, pokazao da za male nema pravde.

"Zatvorio je vrata i oči pred onim što je belodano jasno", kazao je lider Bošnjaka.

Izetbegović je kazao da je učinjeno sve da se "nepravda i laž nađačaju".

"videćemo šta ćemo dalje", rekao je Izetbegović odgovarajući na pitanje novinara šta će biti njegovi naredni koraci.

A na pitanje da li će preispitati svoju političku poziciju, što je od njega zatražio lidr SBB Fahrudin Radončić i još neki politički lideri, među kojima ima i onih koji misle da treba da podnese ostavku, Izetbegović je rekao da je Radončić poslednja osoba koja može njega da komentariše, te da ga je baš briga za političku karijeru.

(Tanjug)

Mur: Svi da poštuju odluku Međunarodnog suda pravde u Hagu

Šef Misije OEBS-a u BiH Džonatan Mur pozvao je danas sve političke aktere u Bosni i Hercegovini da poštuju odluku Međunarodnog suda pravde u Hagu.

Mur je to izjavio za avaz.ba nakon što je ovaj sud odbio zahtev za reviziju presude u tužbi BiH protiv Srbije.

"Pozivamo sve da poštuju odluku Međunarodnog suda pravde u Hagu", naveo je Mur.

Međunarodni sud pravde u Hagu odbacio je zahtev za reviziju presude koju je 25. februara, u ime dela Bošnjaka predvođenih bošnjačkim članom Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, tom sudu podneo Sakib Softić.

Zahtev je, kako prenose mediji u BiH, odbijen uz obrazloženje da nije podnet od nadležnih institucija BiH.

Predstavnik MSP Filip Kuvrer je napisao da je sud propisno razmotrio mišljenje članova Predsedništva BiH, koja su izneli u svojim pismima.

"Sud smatra da sadržaj ovih pisama pokazuje da nikakvu odluku nisu donela nadležna tela, u ime BiH kao države, u pogledu zahteva za reviziju Presude od 26. februara 2007. godine u slučaju primene Konvencije o spječavanju i kažnjavanju zločina genocida BiH protiv Srbije. Stoga, ne može se ništa preduzeti u vezi dokumenta pod nazivom ''Aplikacija za reviziju Presude od 26. februara 2007. godine u slučaju primjene Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida''", napisao je Kuvrer.

Odluku o podnošenju zahteva za reviziju jednostrano je doneo deo bošnjačkog naroda u BiH, predvođenih bošnjačkim članom Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, uprkos upozorenjima predstavnika Srba da je takav zahtev neligitiman.

Predstavnici Srba upozoravali su i na nelegetimnost agenta Softića, koga je Predsedništvo BiH izabralo da predstavlja zvanično sarajevu u prethodnom postupku po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.

(Tanjug)

 

Piše:
Pošaljite komentar