overcast clouds
23°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Варади: Крај приче о тужби БИХ против Србије

09.03.2017. 17:17 13:52
Пише:

не може поднети јер је у међувремену истекао рок, сматра некадашњи члан правног тима Србије у том случају Тибор Варади.

"Готово сам сигуран да је ово крај приче, јер је рок од 10 година за подношење ревизије истекао 26. фебруара", рекао је Варади Танјугу. 

Ако је ревизија одбачена, јер није затражена од овласћеног лица, односно без сагласности Председништва БИХ, а рок за њено подношење је истекао, то значи да нова ревизија не може да се тражи, напоменуо је професор Варади. 



"Чак и када би се евентуално некад постигао договор о ревизији пресуде све три стране (српске, хрватске и бошњачке), рок за ревизију је пропушен и ту је крај приче", закључио је Варади.

Захтев за ревизију је, како преносе босански медији, одбијен уз образложење да га нису поднеле надлежне институције БиХ.

 Захтев је поднео Сакиб Софтић, у име бошњачког дела БИХ, без подршке хрвартског и спрског дела.  

Представник МСП Филип Куврер је у обавештењу о одлуци, навео да је МСП "прописно размотрио" мишљење чланова Председништва БиХ, која су изнели у својим писмима. 



"Суд сматра да садржај ових писама показује да никакву одлуку нису донела надлежна тела у име БиХ као државе, у погледу захтева за ревизију Пресуде од 26. фебруара 2007. године у случају примене Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида БиХ против Србије. Стога, не може се ништа предузети у вези документа под називом 'Апликација за ревизију Пресуде од 26. фебруара 2007. године у случају примјене Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида'", написао је Куврер.



Одлуку о подношењу захтева за ревизију претходно је једнострано донео део бошњачког народа у БиХ, предвођених чланом Председништва БиХ Бакиром Изетбеговићем, упркос упозорењима представника Срба да је такав захтев нелигитиман.

Представници Срба упозоравали су и на нелегетимност агента Софтића, кога је Председништво БиХ изабрало да представља званично Сарајево у претходном поступку по тужби БиХ против Србије за геноцид.



Пре 10 година, 26. фебруара 2007. Међународни суд правде је одлучио да Србија није одговорна за геноцид у БИХ, али да је одговорна за што није спречила геноцид у Сребреници и казнила особе оптужене да су геноцид поциниле. 

Највиши суд Уједињених нација тада је одбацио и захтев БИХ за исплату финансијске одšтете од Србије.

Николић: Исправна одлука МСП, све друго угрозило би БиХ

Председник Србије Томислав Николић изјавио је данас да је апсолутно исправна одлука МСП у Хагу да одбаци захтев за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије јер би, како је истакао, свако друго решење озбиљно угрозило функционисање БиХ и додатно подигло тензије у односима са Србијом.

Николић је у саопштењу истакао да угрожавање функционисања БиХ и подизање тензија са Србијом никоме није потребно, "ни сад нити било кад.

Поздрављајући одлуку да се одбаци захтев председник је поручио да је очување стабилности у региону вредност којој је Србија посвећена и да зато то исто очекујемо од других.

Он је додао да је српска страна у БиХ реаговала на прави начин показавши велику политичку зрелост и одговорност према будућности региона.

"Очигледно је аргументација српске стране била правно и чињенично утемељена и резултат је оваква одлука Међународног суда правде", закључио је Николић.

(Танјуг)

Изетбеговић: Одлука МСП политичка

Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић оштро је критиковао одлуку МСП у МСП у Хагу о захтеву за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије за геноцид, истакавши да је она политичка, а не правна.

Изетбеговић је новинарима у Сарајеву рекао да је тачно да је таква одлука изазвала одређену кризу међу Бошњацима, те да је таква одлука и за њега велики ударац.

"Али било би горе да то нисмо учинили", рекао је Изетбеговић.

Дубоко је, казао је, повређен и увређен оваквом одлуком тако да га је "баш брига" за његову политичку каријеру убудуће.

Тако је Изетбеговић одговорио на питање новинара да коментарише захтеве појединихх политичких лидера попут Радончића и Салиховића да треба да размисли о својој политичкој позицији.

Одлуку МСП у Хагу ће каже поштовати у неком легалистичком смислу, али је не може респектовати будући да је она политичка.

За хрватског члана Председништва БиХ Драгана Човића, који је по овом питању био уздржан, Изетбеговић каже да је претешко рећи да је он издао свој народ, али да је свакако требало да буде уз њега, бар због оног што су доживели људи из хрватског корпуса, а доживели су исту судбину као Бошњаци.

Одлуку МСП сматра неправедном, те тврди да се Суд није ослонио на судске документе.

Суд је, каже, донео политичку одлуку и одиграо политичку игру.

"Правну одлуку није ни могао да донесе јер је знао да у Председништву БиХ по том питању не може бити јединственог става. Суд је добро знао да став Иванића и мој став не могу бити исти", рекао је Изетбеговић.

Додао је да Иванић, наравно, има право на своје политичке ставове, али суд, казао је, нема право на циничне манипулације.

"Цинизам је био захтев суда да доставимо ничим прописану сагласност Председништва БиХ да се тај процес може наставити", рекао је Изетбеговић.

Оштро критикујући суд у Хагу, Изетбеговић је рекао да је та међународна правосудна институција "залупила врата" пред носом оних који траже правду.

Суд је, тврди, показао да за мале нема правде.

"Затворио је врата и очи пред оним што је белодано јасно", казао је лидер Бошњака.

Изетбеговић је казао да је учињено све да се "неправда и лаж нађачају".

"видећемо шта ћемо даље", рекао је Изетбеговић одговарајући на питање новинара шта ће бити његови наредни кораци.

А на питање да ли ће преиспитати своју политичку позицију, што је од њега затражио лидр СББ Фахрудин Радончић и још неки политички лидери, међу којима има и оних који мисле да треба да поднесе оставку, Изетбеговић је рекао да је Радончић последња особа која може њега да коментарише, те да га је баш брига за политичку каријеру.

(Танјуг)

Мур: Сви да поштују одлуку Међународног суда правде у Хагу

Шеф Мисије ОЕБС-а у БиХ Џонатан Мур позвао је данас све политичке актере у Босни и Херцеговини да поштују одлуку Међународног суда правде у Хагу.

Мур је то изјавио за аваз.ба након што је овај суд одбио захтев за ревизију пресуде у тужби БиХ против Србије.

"Позивамо све да поштују одлуку Међународног суда правде у Хагу", навео је Мур.

Међународни суд правде у Хагу одбацио је захтев за ревизију пресуде коју је 25. фебруара, у име дела Бошњака предвођених бошњачким чланом Председништва БиХ Бакиром Изетбеговићем, том суду поднео Сакиб Софтић.

Захтев је, како преносе медији у БиХ, одбијен уз образложење да није поднет од надлежних институција БиХ.

Представник МСП Филип Куврер је написао да је суд прописно размотрио мишљење чланова Председништва БиХ, која су изнели у својим писмима.

"Суд сматра да садржај ових писама показује да никакву одлуку нису донела надлежна тела, у име БиХ као државе, у погледу захтева за ревизију Пресуде од 26. фебруара 2007. године у случају примене Конвенције о спјечавању и кажњавању злочина геноцида БиХ против Србије. Стога, не може се ништа предузети у вези документа под називом ''Апликација за ревизију Пресуде од 26. фебруара 2007. године у случају примјене Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида''", написао је Куврер.

Одлуку о подношењу захтева за ревизију једнострано је донео део бошњачког народа у БиХ, предвођених бошњачким чланом Председништва БиХ Бакиром Изетбеговићем, упркос упозорењима представника Срба да је такав захтев нелигитиман.

Представници Срба упозоравали су и на нелегетимност агента Софтића, кога је Председништво БиХ изабрало да представља званично сарајеву у претходном поступку по тужби БиХ против Србије за геноцид.

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар