U Mitrovici danas svečano otvaranje novog podvožnjaka
SREMSKA MITROVICA: Podvožnjak, kao najveća investicija ove godine u Sremskoj Mitrovici, pušten je u rad, a čelnici grada kažu da je u toku izdavanje upotrebne dozvole da bi podvožnjak danas bio i zvanično otvoren.
Gradonačelnik Sremske Mitrovice Vladimir Sanader kaže za „Dnevnik” da su radovi završeni, osim još malih korekcija – sređivanje behatona i zelenila na drugom kružnom toku, koji se nastavlja na sam podvožnjak, a vodi u pravcu Ležimira i Novog Sada.
– Postavljena je rasveta, kao i zelenilo, radovi su gotovi, a svečano otvaranje je sledeće nedelje, kada sa zvaničnicima utvrdimo tačan datum dolaska – kaže Sanader.
Sledeća velika investicija u tom gradu takođe se privodi kraju, a u pitanju je škola u Mačvanskoj Mitrovici, koja je u drugoj fazi radova.
– U tri hiljade kvadrata nove škole uloženo je oko milion evra i radovi bi trebalo da budu gotovi do kraja marta, a đaci već u septembru da se prebace iz stare škole u novu – navodi Sanader.
Plan je da se nakon toga stara škola sruši i na njenom mestu napravi fiskulturna sala i kabineti za nastavnike.
Nedavno je urađena i komasacija zemljišta u ataru Radenkovića.
– Kad se tako kaže, zvuči neatraktivno, ali je to veliki i ozbiljan posao u poljoprivredi, koji čeka celu Vojvodinu. Vrednost tih radova je 170 miliona dinara i to smo takođe priveli kraju – ističe Sanader.
Komasacija je finansirana iz budžeta Grada i Pokrajinskog sekreterijata za poljoprivredu, a ti radovi će omogućiti novu kanalsku mrežu, atarske puteve, pravilne parcele, te će moći da se krene u ozbiljnu povrtarsku proizvodnju, kako je i zamišljeno, jer je taj kraj poznat po povrtarstvu.
Gradonačelnik dodaje da je ove godine završen i put u Laćarku, a u planu je rekonstrukcija Ulice Vuka Karadžića, koju finansira Uprava za kapitalna ulaganja AP Vojvodine.
– To nam je centralna ulica, kojom završavamo projekat pešačke zone i povezivanje Carske palate i Žitnog trga, prostora gde se održavaju mnoge manifestacije i on je trenutno u rekonstrukciji jer se pravi amfiteatar na otvorenom, a radovi, koje finansira Ministarstvo kulture, biće gotovi na proleće – kaže Sanader. – Ministarstvo je za Žitni trg izdvojilo 24 miliona dinara, a Grad Sremska Mitrovica tri miliona da bi Mitrovčani imali trg za ponos.
Planovi za iduću godinu odnose se na obrazovne ustanove.
– Imamo u planu rekonstrukciju OŠ „Jovan Popović”, koja svake godine upiše po 800 đaka, a ta škola je pravljena kao privremena, i njen deo je od azbesta. Zato planiramo da je srušimo i napravimo novu školu. Trenutno radimo na idejnom projektu, a iduće godine ćemo da konkurišemo kod pokrajinskih ili republičkih organa da bismo obezbedili novac – napominje Sanader.
Svečanost pred Novu godinu počinje otvaranjem klizališta i organizovanje Magičnog trga.
– Mi ne organizujemo nikakve skupe koncerte, uglavnom su to amaterski bendovi koji dobiju svoju priliku da na Gradskom trgu pokažu šta znaju. Ne trošimo novac na koncerte, iako je Željko Joksimović pevao za Dan grada 8. novembra, ali koncert je sponzorisala privatna firma koja je građanima poklonila taj nastup za gradsku slavu – ističe Sanader, i dodaje da će klizalište raditi dva meseca, ceo zimski raspust, kao i Magični trg s manifestacijama na otvorenom.
Grad je konkurisao i kod Ministarstva privrede za Solarski trg kod pijace u samom centru.
– Planiramo da to bude nov i moderan trg, ali da se sećamo i tradicije jer se na tom trgu trgovina obavljala od davnina, a njegovim sređivanjem popravićemo i infrastrukturu u centru grada – ističe Sanader.
O tome da stvari u Mitrovici idu nabolje govori i podatak da je nezaposlenost u tom gradu manja od republičkog proseka, odnosno iznosi devet odsto.
– Vlada Republike Srbije pokušava sve veće kompanije da šalje na jug Srbije da bi razvila i taj deo zemlje, tako da ne planiramo dolazak većih kompanija u skorije vreme, već da razvijamo industriju koju imamo, i trenutno nam je veoma interesantna prerada poljoprivrednih proizvoda, bilo da je u pitanju prerada pšenice, kukuruza ili voća – ističe Sanader.
U Sremsku Mitrovicu planira da dođe investitor koji će 96 hektara staviti pod zasade jabuka na osnovu Zakona o poljoprivrednom zemljištu i namera je da proizvodi čips od jabuka.
– Očekujemo da krenu zasadi voća po Fruškoj gori i već u narednoj godini ozbiljnu proizvodnju – kaže Sanader.
Veliki planovi za iduću godinu podrazumevaju i razvoj turizma, a tome u prilog ide i činjenica da je gradonačelnik Sremske Mitrovice pre nas imao sastanak s evropskom komisijom koja treba da izabere Top-pet destinacija u Evropi.
– Sremska Mitrovica je ušla u uži izbor, pre svega zbog našeg Sirmijuma i projekta „Arhest”, koji je prikazao kakav je Sirmijum nekad bio zbog istraživanja naših arheologa koji su preneli sve kroz 3D animaciju, što bi trebalo da privuče još više turista – napominje Sanader.
S tim u vezi, otvara se još jedan lokalitet, Glac, koji je dobio svetsku dimenziju zahvaljujući Univerzitetu u Sidneju i australijskoj ambasadi, koji su pomogli otkopavanje na pet hektara carske vile.
– Tek je jedan segment otvoren, ali i tamo je pronađen lep mozaik jer mi „ležimo” na antičkom gradu i gde god počnemo da kopamo, uvek se nešto nađe. Vila je pronađena na poljoprivrednom dobru „Mitrosrema“ izvan grada na državnoj parceli, a prostire se na četiri hektara i smatra se da je pripadala caru Maksimilijanu.Tu planiramo da postavimo i vizitorske centre jer će to sigurno biti fantastičan lokalitet – kaže Sanader, i dodaje da u planu za iduću godinu imaju i informacioni centar za turiste, ali imaju dosta planova i za Frušku goru, Savu, lovni i vinski turizam, koji je sve razvijeniji, pogotovo razvoj malih vinarija na južnoj padini Fruške gore, koje pripadaju Mitrovici, Šidu, Beočinu, što je i pokazala manifestacija o vinu koja je privukla više od 10.000 posetilaca.
Ove godine Sportski centar u Sremskoj Mitrovici proslavlja 30 godina postojanja, a kao krunu proslave, prošle nedelje Mitrovčani su dobili bazen na kakvom bi svako mogao da im pozavidi. Gradonačelnik Vladimir Sanader kaže da priča o bazenu postoji od kada postoji i Sportski centar.
– Otvaranje je proteklo zaista fenomenalno, bili su nam ministri Ljajić, Udovičić, Nedimović, a znači nam što je Vanja Udovičić, čovek koji je prošao mnogo u svom sportu, oduševljen bazenom. Sigurno i sada na svom mestu ministra ima želju da razvija sport i gradi bazene po Srbiji, koji bi trebalo da budu projektovani kao mitrovački – kaže Sanader. – Razlog tome što je bazen okarakterisan kao izuzetno moderan i funkcionalan je što je energetski efikasan, s termalnom vodom i toplotnom pumpom, niskoemisionim staklima itd.
Po njegovim rečima, urađeno je sve da bi u budućnosti trošak za održavanje bio manji.
– Ne očekujem da ćemo zarađivati od bazena, ali je bitno da trošak svedemo na nulu i nemamo velika izdvajanja iz budžeta – napominje Sanader.
O tome da Sremska Mitrovica leži na Carskom gradu govori i najnoviji pronalazak grobnice iz 4. veka, koja je nedavno iskopana, tako da, kad god krenu da kopaju, ispadne svetska atrakcija, a o tome svedoče i turisti iz Kine, Japana i skandinavskih zemalja koji su sve češći posetioci tog sremskog grada.
Pokrajina je pomogla ove godine Mitrovicu sa 140 miliona dinara, a Republika projektima na koje su konkurisali sa 120 miliona.
Po gradonačelnikovim rečima, za dve godine Grad je izdvojio, zajedno s kreditom, oko 800 miliona dinara za investicije, a kredit će se preneti i u sledeću godinu, te je zapravo uloženo više od milijardu dinara u ovaj grad koji obećava sve lepši život za svoje građane.
– To su za grad kao što je Mitrovica ogromne pare i napravili smo veliku stvar, iako sad jedan period moramo da vraćamo kredit. Važno je da kažem da s Pokrajinom imamo veoma dobru saradnju – kaže Sanader, i dodaje da će i dogodine imati dosta otvaranja završenih objekata, a 2019. godine s novim projektima slede naredne investicije.
Maša Stakić
Foto: Dnevnik/Jelena Ivanović
(Tekst je deo projekta koji se finansira iz budžeta Grada Sremska Mitrovica- Gradska uprava za kulturu, sport i omladinu. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Grada.)