SEDNICA SAVETA BEZBEDNOSTI UN Marko Đurić: “Poštujmo teritorijalni integritet svih država članica” NA DNEVNOM REDU izveštaj o UNMIK-u na KiM
NJUJORK: Sednica saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj će biti razmatran šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK-a za period od septembra prethodne do marta ove godine, počela je malo posle 21 sat, a na njoj Srbiju predstavlja ministar spoljnih poslova Marko Đurić.
Uoči sednice Đurić je rekao da učešće Srbije na sednici nije samo rutinski i diplomatski čin, već da Srbija želi da se čuje glas istine, slobode i pravde za srpski narod na KiM koji na svom iskonskom mestu danas trpi neke od najtežih dana.
Dodao je i da je prethodnih nedelja bilo pokušaja da se ta sednica zatvori za javnost, odnosno da je neko zbog globalnih geopolitičkih kretanja želeo da se ta tema ne čuje u javnosti.
Izveštaj u ime Gutereša predstavlja šefica UNMIK-a i specijalna predstavnica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Karolin Zijade.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) u Njujorku, na kojoj se razmatra Izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK-a za period od septembra prethodne do marta ove godine, da se međunarodni principi moraju poštovati jednako i dosledno.
Đurić je naglasio da stav Srbije ostaje jasan i dosledan - da snažno podržava kontinuirano prisustvo i puno angažovanje UNMIK-a.
"Velika mi je čast da se danas obratim ovom uvaženom telu u ime Republike Srbije. Koristim ovu priliku da zahvalim generalnom sekretaru Antoniju Guterešu, kao i specijalnoj predstavnici generalnog sekretara i šefu UNMIK-a, gospođi Karolin Zijade, na njihovim stalnim naporima u sprovođenju mandata koji je UNMIK-u poveren Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti", rekao je Đurić u obraćanju.
On je istakao da posle više od 25 godina mandat misije još uvek nije ispunjen, a da izazovi na terenu postaju sve složeniji iz dana u dan.
Kako je rekao, uloga UNMIK-a nije samo relevantna, već je neizostavna.
Đurić je naveo da će u obraćanju izneti tri ključne tačke, od kojih je prva da se međunarodni principi moraju poštovati jednako i dosledno.
Ministar je naglasio da u godini u kojoj obeležavamo 80. godišnjicu od osnivanja najveće svetske organizacije i usvajanja njenog najvažnijeg akta - Povelje Ujedinjenih nacija, veruje da svi moramo da se zapitamo da li smo danas bliže ili dalje od ciljeva koje smo zajednički zacrtali.
"Često imamo priliku da u ovom zdanju čujemo izjave o potrebi i značaju punog poštovanja Povelje UN, a posebno principa koji garantuju zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta međunarodno priznatih država. Ponosan sam što sam predstavnik države koja je dosledno posvećena poštovanju Povelje UN i njenih temeljnih principa, uključujući neophodnost poštovanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta, kako svog, tako i svih drugih država članica UN. Stoga je prirodno da očekujemo da ova pravila važe za sve države članice i da se jednako primenjuju na sve, uključujući i Republiku Srbiju", istakao je Đurić.
On je izrazio uverenje da smo danas, hteli to da priznamo ili ne, svi svesni posledica presedana koji je učinjen 2008. godine jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova.
"Na vreme smo upozoravali da, kada se jednom principi međunarodnog prava prekrše, pitanje je kako možemo da izađemo iz ovog 'začaranog kruga'. Svaka zemlja, potencijalno, može imati svoje 'Kosovo'", naveo je Đurić.
On je dodao da od 2008. godine vidimo sve veći broj situacija u kojima se dovode u pitanje statusi raznih regiona, pokrajina, teritorija suverenih država, članica UN.
"U stvari, posle kosovskog presedana, upravo ovaj Savet bezbednosti je bio preopterećen suočavanjem sa posledicama tog presedana", ukazao je Đurić.