Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Top destinacija na kulturnoj mapi Evrope: Sremska Mitrovica

05.11.2017. 10:56 11:03
Piše:
Foto: Ilustracija

SREMSKA MITROVICA: Težište naših konzervatorsko-restauratorskih radova je na rekonstrukciji mozaika, kaže direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica Ljubiša Šulaja i dodaje da je projekat jedinstven, ali zbog obimnosti posla, radi se po fazama.

Mozaik će se nalaziti u Sirmijumu kao deo Carske palate, a novitet ovog mesta je 3D animacija koja je zaživela pre mesec dana na oduševljenje svih posetilaca...

Projekat je, naravno, previše velik da bi se uradio za godinu dana, a i košta puno.

- Sve i kada bi nam neko obezbedio sva sredstva, nije moguće završiti projekat za godinu dana - kaže Šulaja. Mozaik se prostire na 350 kvadrata, koji se nalaze u palati i depoima. Do sada je konzervirano sto kvadrata podnih mozaika, i restauratori su zadovoljni učinjenim poslom.

- Restauraciju finansira Fond američke ambasade koji je bio namenjen za konzervaciju najvrednijeg mozaika sa likom Merkura iz najranijeg perioda, dok najveći deo sredstava obezbeđuje Ministarstvo kulture - kaže Šulaja.

Merkur je najvrednija prostorija u Sirmijumu, dok je Prostorija 16 najkompaktnija, tvrdi Šulaja i dodaje da je najveća površinski gledano, te su se odlučili da nedostajuće delove rade retuš, pošto je najveći deo prostorije očuvan.

Ove godine se završava obodni deo, kako bi se vratio izgled zidova, to se radi na osnovu analogije, imitacije fresknog slikarstva, koja je u velikoj meri oštećena, ali očuvana na zidovima, te na osnovu toga može da se reprodukuje.

- Da bi retuš dobio prirodnu patinu potrebno je da prođe malo vremena da se slegnu boje - kaže Šulaja i napominje da razlika mora da postoji između retuša i boje kako bi i posetioci mogli da vide razliku originala koji potiče iz vremena nastanka mozaika i restauratorskog posla.

Prema njegovim rečima, imaju prelepu prostoriju koja je sa rekonstrukcijom fontane, već spremna za prezentaciju.

- Osim toga, Prostorija 14 koja je hodnik i tek prošle godine ušla u program, nalazi se u radionici gde je urađen najveći deo posla, a to je restauracija i konzervacija podnih elemenata. Ove godine smo dobili sredstva od Ministarstva kulture u iznosu od tri miliona dinara za vraćanje i postavljanje tog hodnika - kaže Šulaja i ističe da ih Ministarstvo već nekoliko godina unazad prati u svim projektima.

Drugi bitan projekat je sanacija krova, odnosno lanterne, koji će biti gotov krajem sledeće nedelje. Trenutno se postavlja krojeni lim preko leksana.

- Poslednjih sedam godina, prateći stanje na lokalitetu, uočeni su nedostaci. Leti su vrlo visoke temperature zbog efekta staklene bašte, što je u dužem periodu veoma negativno uticalo na same nalaze, te smo na osnovu praćenja i analize Građevinskog fakulteta i stručnih timova koji su pratili stanje na samom lokalitetu, odlučili da je taj deo krova neophodno prekriti izolacionim slojem i limenim delom, tako da se spreči direktan dotok svetlosti koja stvara visoke temperature koje klima ne može da savlada - kaže Šulaja.

Krov, osim radi bolje prezentacije, služi i za zaštitu samih nalaza, ali i da bi poboljšao efekte 3D služi animacije koji tehničkim pomagalima čine Sirmijum mnogo atraktivnijim i izazovnijim. U sklopu projekata „Frulija-Đulija-Valensija“ koje je odobrila Pokrajinska vlada, dosta je do sada urađeno.

- Stavljeni smo na mapu kao kulturna destinacija koja je bogata kulturnim nasleđem i deo svetske kulturne baštine, a pored nas u tom projektu učestvuju Akvileja u Italiji, Emona u Ljubljani, Sirmijum i Viminacijum - napominje Šulaja. Prema njegovim rečima, poslednji segment kada su projekti u pitanju je afirmacija kulturnog nasleđa, odnosno medijska promocija lokaliteta.

Projekat „Arhest“ finansira Pokrajinski sekreterijat za kulturu.

- Kroz taj projekat smo dobili afirmaciju prostorija Carske palate, odnosno 3D animaciju koje je finansirala Evropska unija. Već je instaliran mali i veliki ekran, a posetioci mogu da vide Carsku palatu u 3D formatu, enterijer, kako je izgledala prostorija, što je velika novina i mislim da je vrlo interesantno posetiocima koji sada imaju potpuno novi doživnjaj obilaska - kaže Šulaja i dodaje da upravo taj prostor Carske palate mora biti prezentovan na moderan način, što uključuje i tehniku, jer se svuda u svetu to već radi. On kaže da posetiocu morate pružiti i doživljaj, a ne samo posmatranje lokaliteta i iskopina, te svi sada mogu da vide kako je izgledala bazilika svetog Dimitrija, a na ulazu se nalazi još jedan mali ekran.

- Sada na mobilnom telefonu možete videti kako je nekada izgledala prostorija konzorcijuma, odnosno na aplikaciji -kaže Šulaja i dodaje da će pokrivanje krova dodatno pomoći, jer će biti smanjena količina svetlosti, a samim tim i poboljšana prezentacija. Tako će i mozaici moći da se rasvetom naglase.

Maša Stakić

Foto: Zavod za zaštitu spomenika Sremska Mitrovica

 

(Tekst je deo projekta koji se finansira iz budžeta Grada Sremska Mitrovica- Gradska uprava za kulturu, sport i omladinu. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Grada.)

Piše:
Pošaljite komentar