Pokrajinska vlada dodelila bespovratna sredstva za 14 zadruga
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović uručio je juče u Razvojnoj agenciji Vojvodine ugovore za dodelu bespovratnih sredstava zadrugama za kupovinu opreme i sistema za preciznu poljoprivredu i opremu za prerađivačke kapacitete.
Mirović je kazao da je Razvojna agencija Vojvodine sprovela novi konkurs i uvela novu podsticajnu meru kojom će u ovoj godini (a ta mera će biti nastavljena i dogodine s 50 miliona dinara) omogućiti nabavku opreme za 14 zadruga u Vojvodini.
– Zadrugari su uložili i svoj novac, te će ukupna vrednost nabavke savremenih mašina i opreme iznositi oko 150 miliona dinara – istakao je Mirović. – Razvojna agencija Vojvodine je od formiranja 2016. godine do danas opravdala svoju ulogu u tri segmenta: kroz podsticaje za nova zapošljavanja, podsticaje za nabavku mašina i opreme, pre svega u malim i srednjim kompanijama u Vojvodini, i kroz novu meru koju je uvela, značajno je poboljšala poslovni ambijent, omogućila da domaće i strane kompanije zaposle nove ljude, posebno u manje razvijenim sredinama, ali se i vodila načelima transparentnosti, profesionalizma, kao i jasnih kriterijuma prilikom dodele novca.
Agencija je imala važnu ulogu, napomenuo je Mirović, i u promociji potencijala Vojvodine u zemlji i inostranstvu i neki od velikih investitora koji će doći u Vojvodinu narednih meseci, dolaze zahvaljujući angažmanu RAV-a.
– Opravdali su troškove i novac koji su građani Vojvodine u njih uložili – ističe Mirović.
Direktor RAV-a Nikola Žeželj kaže da je to treća mera za tri godine koje Sekreterijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu i Razvojna agencija Vojvodine sprovode.
– Očekujemo da će i ova mera biti uspešna kao i prethodne dve – istakao je Žeželj. – Ključni razlog osnivanja Agencije od Pokrajinske vlade bio je podrška domaćoj privredi i preduzetnicima, a sada i zadrugama, i to je još jedan od rezultata tog rada.
Poljoprivreda važna tačka budžeta
Igor Mirović je dodao da, kad je reč o buyetu za iduću godinu, još uvek traju pripremni razgovori s predstavnicima svih sekreterijata.
– Buyet će biti predložen na vreme, a verujem da će biti usvojen u Skupštini APV najkasnije do 20. decembra. Kada je reč o poljoprivredi, ulaganja će biti usmerena u dva glavna segmenta – pitanje održavanja skupog, ali neophodnog sistema kanalske mreže, koji je u okviru JVP „Vode Vojvodine“ i koji zahteva velike investicije i novac za održavanje – kazao je Mirović. – Biće u fokusu i sve one mere koje je Sekreterijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo uvodio i razvio kada je reč o razvojnim granama poljoprivrede.
On je istakao da se očekuje više novca za iduću godinu, iako buyet nije u toj meri izdašan da bi mogao podmiriti sve potrebe.
– Novina za sledeću godinu je proces automatizacije sistema protivgradne zaštite za Srem. Projekat imamo, kao i građevinsku dozvolu, a pre više od meseca naručili smo projekat za automatizaciju i u sektorima Bajša i Samoš, tako da će 2021. godine, najkasnije 2022, biti pokriveni i Bačka i Banat – tvrdi Mirović. – Tako će za tri godine biti automatizovan sistem protivgrade zaštite. U nekim delovima naše zemlje, pogotovo u centralnoj Srbiji, već je u dva okruga sproveden sistem automatizacije, što je dalo prilično dobre rezultate jer je stepen efikasnosti sistema protivgradne zaštite povećan najmanje trećinu. Smanjen je uticaj ljudskog faktora u toj sferi i taj model želimo da prenesemo na Vojvodinu. Tako će sistem u Sremskom okrugu iduće godine moći da računa na punu automatizaciju i važno je da će se to sprovoditi uz domaće kompanije.
Maša Stakić
Foto: Pokrajinska vlada
Reč dobitnika
Krajišnik: Novac za pakovanje voća i povrća
Direktor Zemljoradničke zadruge „Sloga“ iz Krajišnika Dragan Rakovac rekao je da je njihova zadruga dobila 1,5 milion dinara za kupovinu pakerica i vage za precizno pakovanje povrća i voća.
– Kod nas se najviše gaje ratarski proizvodi – pšenica, kukuruz, suncokret – kazao je Rakovac. – Naša zadruga je mala, imamo samo 30 hektara u vlasništvu i 30 članova. Imajući u vidu malu površinu, okrenućemo se ka intenzivnoj proizvodnji povrća i voća. Neophodni su nam zalivni sistemi, prvenstveno bunari.
Bač: Uz opremu prave sojinu pogaču
Direktor Zemljoradničke zadruge „Bačeks“ iz Bača Marinko Antonić naveo je da je njegova zadruga porodična i broji pet članova, ali ima 200 kooperanata.
– Vrednost opreme je 10,3 miliona dinara, od čega smo deo novca za kupovinu dobili od Razvojne agencije Vojvodine i zahvalni smo Pokrajinskoj vladi što je prepoznala tu vrstu potrebe da se subvencionišu i zemljoradničke zadruge – kazao je Antonić. – Oprema je već poručena i biće kod nas za dva do tri meseca i imaćemo novi proizvod od zrna soje – visokoproteinsku sojinu pogaču, koja se ne proizvodi na srpskom tržištu.
On pojašnjava da je reč o čistoj tehnologiji jer gaje genetski nemodifikovanu soju i visokoprotenska sojina pogača bez GMO će biti pravljena za izvoz.
– Imamo već i zaključene ugovore s kupcima koji su spremni da plate kvalitet – istakao je Antonić.
Neuzina: Sistem navigacije za setvu
Direktor Zemljoradničke zadruge „Agrosoj“ iz Neuzine Nandor Vereš kaže da su dobili do milion dinara bespovratno, što im mnogo znači.
– Mi smo prošle godine krenuli u proizvodnju voća i povrća i kupićemo sistem navigacije koji će nam pomoći pri setvi, što će nam poboljšati kvalitet i kvantitet 30 do 40 odsto – kazao je Vereš, dodajući da njihova zadruga ima šest članova i 300 kooperanata.
Sarađuju s većinom poljoprivrednika iz opštine Sečanj. Bili su ratarska zadruga, ali polako prelaze na povrtarsku i voćarsku proizvodnju, koja ima veću perspektivu.
U našoj opštini se najviše gaje kukuruz, pšenica i suncokret, u manjoj meri soja, a od povrća su pokrenuti zasadi šargarepe i crnog luka, a višnje su sve zastupljenije kada je reč o voćarstvu – rekao je Vereš.