PORAŽAVAJUĆE! KRENU U ŠKOLU A NE ZNAJU SAMOSTALNO DA KORISTE TOALET! Proizvođači pelena uveli veličinu 9 za đake! Stručnjaci alarmirali roditelje
San svakog roditelja je zdravo novorođenče, odnosno, dete koje napreduje, razvija se i osamostaljuje u skladu sa svojom dobi.
Međutim, kada je u pitanju nošenje pelena, njihovo ostavljanje i prelazak na korišćenje noše i toaleta je individualno, poručuju stručnjaci. Mnogi roditelji smatraju da dete ne treba terati da "skine" pelene, ali izveštaji iz drugih zemalja pokazuju da zbog zanemarivanja ove potrebe, dete može navršiti pet i više godina a da još uvek nije spremno za samostalno obavljanje velike ili male nuždu u toaletu.
Britanski mediji su izazvali lavinu komentara objavom da je jedan od najpoznatijih proizvođača pelena u svetu započeo prodaju džambo pelene veličine 9, namenjene deci od oko pet godina koja nisu naučena na toalet. U opisu se navodi da “izveštaji pokazuju da svaki četvrti Britanac krene u osnovnu školu, a da ne može da koristi toalet".
-Veličina 9 pantalone su dobrodošle roditeljima čijoj deci je potrebna dodatna pomoć – piše u objavi ovog proizvođača pelena.
Napominju da je prvi supermarket koji je predstavio ovaj proizvod istakao da prodaju pelene „kako bi pomogli deci sa invaliditetom ili posebnim potrebama i takođe priznaju da su nekoj starijoj deci još uvek potrebne pelene“.
Dok većina ljudi u komentarima pozdravlja proizvodnju i prodaju pelena za stariju decu, uglavnom misleći na one koji su visinom i težinom prerasli vršnjake ili su stariji, ali imaju neku od ozbiljnijih zdravstvenih problema, drugi smatraju da je to nepotrebno i da su odavno trebali da prestanu da ih koriste.
Kada dete treba da ostavi pelene
Dr Josipa Krajninger Parčetić, pedijatar u Službi za zdravstvenu zaštitu žena i dece Doma zdravlja Subotica, kaže da je odvikavanje od pelena individualno i zavisi od deteta do deteta.
- Prosek ostavljanja pelena je oko treće godine, a deci koja ne ostave pelene oko treće godine damo još malo šanse, ali uglavnom su to deca koja treba da se prate i od strane drugih subspecijalnosti, naravno uz proveru urina, ultrazvučne preglede i druge razne provere, tu je i Razvojno savetovalište. Individualno je kada će dete u potpunosti da ostavi pelene, ali nije naročito uobičajeno da deca posle pete godine koriste pelene. Ima dece koje imaju takve potrebe, ali to su uglavnom deca koja imaju još neke druge bolesti i stanja – kaže dr Josipa Krajninger Parčetić.
U čemu roditelji greše
Na pitanje gde roditelji dece koja kasne u ostavljanju pelena greše, kaže da su roditelji prilično nestrpljivi po tom pitanju i često se rukovode tezom "komšinicino dete je tada ostavilo pelene, sestrino dete tada, a zašto moje dete još uvek nije".
-Ne treba insistirati kod dece da ostave pelene ako roditelji vide da još uvek nisu spremni. To podrazumeva uzrast do godinu ili dve dana, jer deca sama moraju da dođu do toga da mogu da jave roditeljima kada imaju malu, a kada veliku nuždu. Najveći problem je što do treće godine ni sami to ne znaju da odrede. Znaju da će nešto da rade, ali nisu sigurni šta tačno. Deca moraju da imaju noše, ali kada se noša kupi ne treba da se igra sa njom i koristi je kao šešir za glavu. Treba da se zna čemu služi noša – poručuje dr Josipa Krajninger Parčetić.
Zašto ne treba vraćati dete u pelene ako ih se oslobodilo
Ističe da ukoliko dete nije ostavilo do treće godine pelene, svakako će dolaziti na sistematski pregled sa tri i po godine i pedijatar će proceniti šta dalje treba raditi na osnovu izveštaja i nalaza.
- Dete mora da se pregleda i da se vidi šta je problem. Nekada je to bezazlena stvar, prosto nisu stigli da odviknu dete, a nekada dobijemo podatak da samo kada idu negde stave pelene, a to ne znači da je ona obavezno potrebna. Psiholozi kažu da ako je dete već odviknuto od pelena ne treba ih ponovo stavljati u njih jer se tako degradira njegova ličnost. Treba biti vrlo oprezan i ako imaju bilo kakva pitanja uvek pedijatru da se obrate – savetuje dr Krajniger Parčetić.
"Za par godina deca neće znati da hodaju"
Psiholog Dragana Ćupurdija kaže da naša deca znaju da koriste toalet u starijem uzrastu, ali da to ne znači da će buduće generacije znati i smatra da za par generacija neka deca neće znati da hodaju jer mnogi roditelji voze decu u kolicima do četvrte – pete godine.
- Stvar je do roditelja, jer niko drugi ne može tu naviku da nametne dece. To mora da se desi, ako je dete normalne inteligencije, i do godinu, godinu i po dana. Ali, za svaku naviku treba vremena, ne može dete od danas do sutra da usvoji da treba da prestane da nosi pelene, već roditelj mora da bude uporan kao što je uporan da prohoda i bilo čemu drugom. Treba bodriti dete i ne odustajati – kaže Dragana Ćupurdija.
Uspešne pripreme
Navodi uspešne primere kada su majke počele decu da odvikavaju od pelena tokom leta jer je onda lakše držati kontrolu i skinuti im odeću. Leto je dobro i ako su roditelji na godišnjem odmoru i kod kuće su svaki dan, jer da bi se ustalila navika treba je praktikovati u kontinuitetu.
- Da li će odvikavanje da traje pet ili 15 dana zavisi od deteta i koliko je motivisano za to. Neka deca povezuju da kada imaju veliku stolicu deo njih odlazi “negde” i zato zadržavaju namerno stolicu. Moj savet je da nakon nužde u nošu dete ne treba da vidi kuda to ide, da ne bi mislilo da deo njega odlazi u kanalizaciju. Oni sebe gledaju u celini i zbog toga ne vole da im se seku nokti ili kosa – zaključuje psiholog.