Mirović i Nedimović: Počeli veliki radovi na sistemu za navodnjavanje
Predsednik Pokrajinske Vlade Igor Mirović i ministar poljoprivrede Branislav Nedimović obišli su radove na kanalu za navodavanje „Međa“, na severu Vojvodine, koji će po završetku, omogućiti pokrivanje 762 hektara poljoprivrednog zemljišta - sistemima za navodnjavanje.
Predsednik Pokrajinske Vlade Igor Mirović kaže da su na Međi, u opštini Žitište na severu naše zemlje, počeli veliki radovi na sistemu za navodnjavanje u okviru nacionalnog programa koji sprovodi Vlada Republike Srbije, a finansirani su iz Programa za navodnjavanje, tačnije iz Abu Dabi fonda.
U Vojvodini su počeli prvi radovi na realizaciji 11 projekata, od toga četiri danas, još pet projekata u narednih danima, i dva velika projekta u toku ove godine.On je Među posetio zajedno sa ministrom poljoprivrede Branislavom Nedimovićem, ali i predsednicima opština, gradonačelnikom Zrenjanina, direktorom JVP „Vode Vojvodine“.
U okviru prvog projekta u naselju Međa, 17 kilometara dug kanal biće pretvoren u dvonamenski i služiti za navodnjavanje.
„Zajedno sa projektima u centralnoj i južnoj Srbiji ćemo sprovoditi radove koji će napraviti sistem za navodnjavanje koji će pokrivati više od 50.000 hektara“, kaže Mirović i dodaje da je to „njihov odgovor na klimatske promene, koje se dešavaju i godinama unazad, ali da sada konačno imamo rešenje.“ Prema njegovim rečima, oni koji su pre njih sprovodili projekte, nisu uspeli da pripreme i dovedu stvari do realizacije, koje se sada dešavaju u Međi.Pored ovog projekta, zemljani radovi i izgradnja realizuju se i na kanalima dvonamenskog sistema Itebej I, Jankov most I i II, kao i Rečej.
„U čitavoj Vojvodini će se raditi na ovakvim projektima, a ključna stvar je ne stati nijedne godine u radu, koji je započet preko Abu Dabi fonda, a nastavila da sprovodi Vlada RS, i bitno je da imamo potpuni kontinuitet, sve dok ne dovedemo broj hektara sistema za navodnjavanje evropskom proseku“, kaže Mirović i dodaje „da mora da se radi u narednih deset, petnaest godina u potpunom kontinuitetu. Upravo iz tog razloga, na sednici Vlade Vojvodine 31.avgusta „Vode Vojvodine“ biće dodeljeno 100 miliona dinara za pripremnu projektne dokumentacije za drugu fazu sistema za navodnjavanje.“Mirović napominje da po ovom pitanju ne sme biti stajanja, na to nas opominje vreme.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović kaže da je njihov odgovor na snalaženje sa vremenskim prilikama i neprilikama priča o navodnjavanju, koja će biti završena ove godine i uloženo skoro 1,5 milijardi dinara.
„Bar dve decenije se ovome nije polagala nikakva pažnja. Ova vlada se uhvatila u koštac sa problemom i mi više ne stajemo“, kaže Nedimović i dodaje da će do kraja godine biće pokriveno 50.000 hektara sistemima za navodnjavanje, a novcem koji će „Vode Vojvodine“ koje su i zadužene za ovaj potez, dobiti do kraja meseca, planiraju da pređu šestocifrenu brojku sistema za navodnjavanje.“
On dodaje da su prva četiri najmanji projekti, a drugi što slede mnogo veći, a hidrosistem Mačva obuhvatiće 11.000 hektara sistemima za navodnjavanje u jednom potezu, za koji se trenutno sprema tenderska dokumentacija. On poručuje kao i predsednik Pokrajinske vlade da nema stajanja narednih 300 dana i za vodoprivredu i poljoprivredu idu bolji dani. Slede radovi koji vrede 80 miliona dolara.
„To i jeste naš odgovor za sušu, nakon sistema za navodnjavanje, sledi eletrifikacija polja, novi sistem protivgradne mreže novom tehnologijom koja će se praviti u Kruševcu, dakle domaća proizvodnja“, kaže Nedimović i dodaje „da je činjenica da klimatske promene uzimaju danak, a na nama da im se suprostavimo znanjem, naukom i finansiranjem.“
Maša Stakić
Početak radova u Međi Foto: J.Ivanović
Suša prepolovila rod, projekti neophodni
Suša je ove godine nanela veliku štetu poljoprivrednicima, pogotovo srednji Banat, gde su prepolovljeni usevi suncokreta, kukuruza, čak i više od polovine, koji imaju predlog da se proglasi elementarna nepogoda i otpišu porezi i naknade za navodnjavanje.
"Vojvodina i Mačva imaće više od 50.000 hektara", napominje Mirović i dodaje da je neko pravio ovaj kanal 60-tih i 70-tih godina i onda se izgubila nit. Prema njegovim rečima, ključ je kontinuitetu kako ne bi bilo šteta, već vremenske prilike predupređene.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović kaže da su svesni svih problema i kada bude završena žetva onda će imati jasan presek stvar.
"Naš odgovor na to su sistemi za navodnjavanje, poljoprivreda je kompleksna stvar koja se mora posmatrati u petogodišnjem periodu", kaže Nedimović i napominje da su svesni problema i da ne beže od reakcije, a najbolji pokazatelj su sistemi za navodnjavanje, ali i osiguranja.On dodaje da ne želi da se bavi predviđanjem, već naučnim osnovama."Naravno da postoji šteta i niko to ne poriče, na žalost nemamo 2012.godinu, i nemojte misliti da nećemo naći odgovarajući nivo mere", napominje Nedimović.On kaže da je njihov odgovor da zasuču rukave i grade, jer se samo tako pravi država.
"I iduće godine imaćemo 40 odsto povraćaj od osiguranja, a snosićemo i rizik koji su preduzeli poljoprivrednici koji se nisu osigurali", kaže Nedimović i dodaje da je to dugogodišnji problem, a rešenje je edukacija. Nedimović kaže da je juče ujutru imao sastanak sa malinarima iz Ivanjice, ali nije bilo priče o ceni, već o razvoju malinarstva, sistemima za navodnjavanje i protivgradnoj zaštiti.
"Uvek ćemo reći kako stvari stoje, a rizici postoje u svakom poslovanju. Mi sada prelazimo sa prvog nivoa na viši, uprkos okolnostima", kaže Nedimović i dodaje da će u budućnosti da insistiraju na osiguranju od manjeg prinosa, za one koji ne žele da se osiguraju od suše.Prema njegovim rečima, rade na jednom novom alatu u saradnji sa Ministarstvom finansija, te su sa Svetskom bankom potpisali sporazum o osiguranju budžeta od šteta koje nastaju u poljoprivredi.
"Da ne bi morali stalno da zahvatamo iz budžeta, već ulazimo u jedan novi proces, raspodele rizika, i to se kod nas dešava po prvi put", kaže Nedimović i dodaje da već neke lokalne samouprave to rade i mora se ući u klinč sa problemom.
Cilj navodnjavanje 300.000 hektara
Sistem u Međi je jedan od manjih sistema, i ranije je koristio samo za odvodnjavanje, a sada će imati dve svrhe.
"Prvo se uklanja rastinje, pa se produbljuje kanal kako bi voda mogla gravitaciono da ide od Begeja pa 17 kilometara niz kanal, a bitno je da ne dođe do izlivanja i ljudi će moći sa obe strane kanala da rade odvodnjavanje", kaže Nedimović.
Srbija svega tri odsto navodnjava zemlju, dok je evropski prosek oko 20 odsto. "Za 5,6 godina doći ćemo do cifre od 300.000 hektara" kaže Nedimović i dodaje da već imaju sistem podrške za bunar, za sistem cevi, kap po kap itd.