Laban: Subotica na putu napretka i u 2019.
Subotica je ponovo postala veliko gradilište, nedavno je puštena za saobraćaj 12 kilometara duga deonica Ipsilon kraka, koji se, podsećanja radi, gradi čak 28 godina, nastavljeni su radovi na zgradi Narodnog pozorišta, a polovinom decembra položen je i kamen temeljac za Akva park na Paliću.
Zahvaljujući aktuelnoj gradskoj vlasti i gradonačelniku koji mnogo ne priča, ali mnogo radi, Subotica više nije grad koji je sinonim za nedovršene projekte. O minuloj godini i onome šta Subotičani mogu da očekuju u narednoj 2019. godini za “Dnevnik” govori gradonačelnik Subotice Bogdan Laban.
- Možemo biti zadovoljni postignutim rezultatima. Istina, uhvatili smo se u koštac sa nasleđenim dugovima i započetim investicijama i rešavamo ih korak po korak. Sigurno je da bez pomoći Pokrajinske i Republičke vlade, ne bi mogli da nastavimo sa kapitalnim projektima koji su na žalost bili zapostavljeni decenijama. Subotica je bila poznata kao grad sa velikim projektima, koji nikada nisu završeni. Zajednički rad Republike, Pokrajine i Grada dao je rezultate, pa danas možemo da se pohvalimo da se za ove dve i po godine rada ove lokalne samouprave u grad slilo oko tri milijarde dinara – kaže Bogdan Laban.
Kompletan projekat izgradnje obilaznice oko Subotice trebalo bi da bude završen do kraja 2019.godine.
Intenzivno se ulagalo i u sportsku infrastrukturu, a Gradski stadion dobio je sasvim novi izgled.
- Ponosni smo na novi izgled Gradskog stadiona. Samo ove godine u njega smo uložili oko 85 miliona dinar za izgradnju atletske staze i svlačionica i oko 26 miliona dinara za postavljanje travnate površine. Naravno i tu smo imali nesebičnu pomoć Pokrajinske vlade i Ministarstva omladine i sporta. Na radost svih nas, zahvaljujući tome subotički superligaš igra utakmice pred domaćom publikom, a otvorili smo vrata i za organizovanje velikih takmičenja. Pre godinu dana završili smo osvetljenje stadiona, stavljeni su reflektori a sada je u izradi projektno-tehnička dokumentacija koja će biti završena za nekoliko meseci, te očekujemo da dobijemo moderne tribine i da se rekonstruiše ceo stadion – istakao je Laban.
- Sa realizacijom tog projekta, koji je započet 1990. godine krenuli smo novembra 2016. godine. Polovinom decembra pustili smo u saobraćaj deonicu Ipsilon kraka koja sada ide od Bikovačkog do Somborskog puta. Uradili smo pola posla, a verujemo da ćemo ga dogodine privesti kraju, jer je, na našu radost, u buyetu Republike Srbije za to predviđena 1,4 milijarda dinara. Obilaznica oko Subotice, koja će verujem biti završena onako kako smo obećali mnogostruko je važna za grad. Izmestiće se teretni saobraćaj iz centra grada koji zagađuje okolinu, uništava infrastrukturu, a da ne govorimo o aspektima bezbednosti saobraćaja – naglašava Laban.
Drugi „vruć krompir“ koji je aktuelnoj subotičkoj vlasti i gradonačelniku Labanu bačen u ruke je izgradnja rekonstrukcija i adaptacija zgrade Narodnog pozorišta.
- Sprovedena je objedinjena javna nabavka za sedmu i 8/1 fazu. Sredstva u iznosu od 572 miliona dinara obezbeđena su od strane Ministarstva kulture Republike Srbije, Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine i iz buyeta Grada Subotice. Posle sprovedenog pregovaračkog postupka izabaran je izvođač “Morava in” d.o.o. iz Kruševca, koji je uveden u posao početkom septembra, a rok za završetak radova je 270 kalendarskih dana.
U toku su radovi na oblaganju fasade kamenom u Vojnovićevoj ulici. U novom delu objekta, oblažu se zidovi prema salama i u Balskoj dvorani. Po završetku razvoda instalacija sledi malterisanje unutrašnjih zidova, spuštanje plafona i obrada podova.
Sudeći po realizovanim projektima i planovima za predstojeću godinu Subotica je na dobrom putu da dodatno smanji broj onih koji čekaju posao na tržištu rada.
- Broj zaposlenih radnika u Slobodnoj zoni i Privrednoj zoni u Subotici je u stalnom porastu., U Privrednoj zoni „Mali Bajmok“ i Slobodnoj zoni radi oko šest hiljada radnika, a nadamo se da ćemo uskoro imati i novog investitora – nemačku kompaniju „Bojsen“. Na birou rada je oko hiljadu ljudi manje nego prošle godine, ali moramo i dalje da radimo na privlačenju investitora i otvaranju novih radnih mesta. Želja nam je da putem napretka stvorimo bolje uslove i obezbedimo više posla za generacije koje dolaze i koje treba ovde i da ostanu, a to se ne postiže jeftinim politikanstvom već istrajnim, upornim, zajedničkim radom. Kao što smo sve do sada obećano ispunili verujem da će i ubuduće biti tako, jer mi svoja obećanja ispunjavamo – dodaje Bogdan Laban.
Polaganje kamena temeljca za Akva park i velnes centar na Paliću vraća nadu da će Palić zablistati starim sjajem.
-Te najave su i više nego realne, to ne potvrđuju prazne reči nego, opet naglašavam, konkretna dela. Godina je počela dobijanjem 55 miliona dinara, po konkursu Uprave za kapitalna ulaganja APV, za projekat nastavka popločanja i postavljanja urbanog mobilijara duž Obale Lajoša Vermeša, dela oko Velike terase i dela oko Male gostione do hotela „Prezident“. Time će se dobiti celina u delu turističke infrastrukture neophodne za potpuno uživanje i mogućnost obilaska Velikog parka na Paliću. Projekat je u fazi realizacije, a do kraja proleća očekuje se da će radovi na popločavanju u ukupnoj dužini od kilometar i po biti okončani. Sedište kulture i manifestacija, Letnja pozornica, sakrivena u Parku prirode, dobila je novi sjaj zahvaljujući drugoj fazi adaptacije, vredne 15,5 miliona dinara, dobijenih od Ministarstva trgovine i turizma. Takođe, sredstvima pokrajinskog sekretarijata za turizam i grada Subotice, u iznosu od 2,5 miliona dinara, u završnoj fazi su radovi na adaptaciji i uređenju garderobe na Letnjoj pozornici. Na Zapadnoj obali izgrađen je Toranj za veslače, sredstvima Grada Subotice u iznosu od dva miliona dinara. Najveći simbol Palića je Mol na Muškom štrandu, a kako bi bio funkcionalan i svrsishodan, „Park Palić“ je sredstvima Grada Subotice i APV u iznosu od 5.8 miliona dinara, i isto toliko novca dobijenih od Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija završio sanaciju 1.400 kvadrata. Radovi na sanaciji drugog dela planiraju se tokom ove godine. Najznačajniji i najkopleksniji projekat je Proširenje sadržaja na Termalnom bazenu i izgradnja vodenozabavnih sadržaja na prostoru Muškog šranda na parceli od 4,4 hektara, čija je prva faza izgradnje počela sredinom decembra. Ukupna vrednost projekta je više od milijardu dinara, dok je vrednost prve faze projekta 330 miliona dinara, a novac je obezbeđen iz republičke, pokrajinske i gradske kase. U drugoj fazi radiće se na izgradnji objekta sa pratećim sadržajima (unutrašnji bazeni, restoran, kafići, saune, tapidarijumi, kabine za masažu) kao i parking prostori, tereni za odbojku na pesku, popločane i zelene površine... Izgradnja ovog velnes-spa centra sa pratećim vodenozabavnim atrakcijama planirana je i realizovaće se u skladu sa postulatima dva krunska dokumenta koja su „vodilje“ a kada je razvoj Palića kao turističke destinacije u pitanju- Master plan Palić iz 2006.godine i Program razvoja turizma na Paliću iz 2015.godine. Prioritet Palića je i čista jezerska voda i tu je projekat „Zaštite biodiverziteta jezera Palić i Ludaš“, čija realizacija ide svojim tokom i uskoro očekujemo da počne izgradnja kanalizacione mreže u naselju – kaže Bogdan Laban.
Ana Antunović