Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Čadež: Inicijativa mini Šengen odmakla najdalje od svih

16.11.2020. 20:55 22:58
Piše:
Foto: Tanjug/video

BEOGRAD: Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež izjavio je večeras da je inicijativa mini Šengen odmakla najdalje od svih prethodnih inicijativa.

On je, govoreći na "Beogradskoj NATO nedelji" koju je onlajn organizovao CEAS rekao da nema ekonomske saradnje bez zajedničkog interesa, što je zdrav način da se objedini region i pošalje poruka EU da srpska ekonomija ima benefite.



Kako je rekao, naredni korak je da se od Brisela traži da promeni pristup u proširenju Zapadnog Balkana i da počne ovaj deo Evrope da tretira kao suštinski deo šire ekonomske zone.



"EU mora još jednom da potvrdi da smo deo buduće Evrope, a ne da nas tretira kao zemlje trećeg sveta. To je ideja koja stoji iza inicijative, iza naše saradnje", rekao je Čadež.



Kada se radi o članstvu u NATO-u, on kaže da postoji jasan stav poslovne zajednice o evrointegracijama i članstvu u NATO-u da je to korisno za ekonomiju.



Prema njegovim rečima, ne postoji bolja investicija od investicije u region, zbog čega je važno da se inicijativa pogura.



Bivši minister spoljnih poslova SR Jugoslavije posle petooktobarskih promena Goran Svilanović rekao je da je potrebno nastaviti regionalnu ekonomsku saradnju i regionalnu političku i bezbednosnu saradnju.



Svilanović je naveo da je regionalna saradnja na polju ekonomije direktno povezana sa regionalnom saradnjom u oblasti bezbednosne saradnje.



On je podsetio da se na nedavno održanom samitu u okviru Berlinskog procesa u Sofiji šest ekonomija dogovorilo da formira zajedničko regionalno tržište.



Svilanović je istakao da su se tri zemlje koje su deo inicijative mini Šengen, odnosno Srbija, Albanija I Severna Makedonija, dogovorile da se kreću još brže i ubrzaju te korake.

Marković: Sporazum iz Vašingtona-nova faza odnosa Srbije-SAD

BEOGRAD: Sporazum iz Vašingtona u sklopu normalizacije odnosa između Beograda i Prištine, predstavlja novu fazu u odnosima Srbije i SAD, ocenila je večeras zamenica predsednika Odbora za spoljne poslove Skupštine Srbije Vesna Marković.



„Otvorena je nova stranica u odnosima naše dve države. Mislim da su SAD prepoznale Srbiju kao kredibilnog partnera na Balkanu“, rekla je Marković na Beogradskoj NATO nedelji u organizaciji Centra za evroatlantske studije (CEAS).



Ona je ocenila da je Vašingtonski sporazum uneo novu dimenziju i novu komponentu u odnose i u dijalog između Beograda i Prištine, a to je, kako je naglasila, ekonomska saradnja.



Marković je nagasila da će stvaranje zajedničkog ekonomskog prostora, odnosno Mini šengena, direktno uticati na stabilnost i bezbednost u regionu.



„Nadam se da ćemo nakon Vašingtonskog sporazuma i ove runde dijaloga u Briselu, kojoj je prisustvovao i predstavnik Stejt departmenta Metju Palmer, zajedno sa Miroslavom Lajcakom, postići napredak u dijalogu“, rekla je Marković, podsećajući da članstvo Srbije u EU zavisi od napretka u dijalogu Beograda i Prištine.



Govoreći o odnosu javnog mnjenja prema NATO u Srbiji, Marković je istakla da je prva asocijacija na NATO 1999. godina.



„Nakon 21 godine sam pomen na NATO izaziva negativne emocije kod naših građana, bez obzira na to što smo u poslednje dve decenije imali brojne zajedničke pozitivne aktibvnosti, koje se ne odnose samo na vojne vežbe jer NATO nije samo vojna alijansa već i politička“, naglasila je Marković.



Kao jedan od razloga za takav negativan odnos javnog mnjenja ocenila je da je to „instrumentalizacija emocija građana Srbije u propagandne svrhe“.



“Pojedine organizacije, političke stranke i određeni mediji, bliski geopolitičkim konkurentima NATO, manipulišu ovom temom”, smatra Marković.



Ona je ocenila da je velika odgovornost, ne samo medija, već svih osoba koje se bave politikom i javnim poslovima, da upoznaju građane sa glavnim strateškim spoljnopolitičkim ciljevima Srbije, kao što je članstvo u EU.



„Smatram da u nekim slučajevima treba da ostavimo emocije po strani i vodimo se svojim interesima i benefitima koje imamo od saradnje, u ovom slučaju sa NATO“, rekla je Marković.



Navela je da je od obostranog interesa za Srbiju i NATO saradnja u borbi pritv terorizma, iregularnih migracija, sajber napada, upravljanju u vanrednim situacijama, kao što je pandemija korona virus.



„Razlozi su brojni za unapređenje naše saradnje i verujem da ćemo mi nastaviti da i dalje unapređujemo tu vrstu saradnje“, poručila je Marković.

Piše:
Pošaljite komentar
Riđo: Konstruktivan dijalog ključan za regionalnu stabilnost

Riđo: Konstruktivan dijalog ključan za regionalnu stabilnost

16.11.2020. 20:17 22:54
Kostić: KFOR jedini garant bezbednosti i opstanka Srba na KiM

Kostić: KFOR jedini garant bezbednosti i opstanka Srba na KiM

16.11.2020. 18:39 18:44
Milić:63 odsto ispitanika podržava jaču saradnju sa SAD

Milić:63 odsto ispitanika podržava jaču saradnju sa SAD

15.11.2020. 17:36 17:41