Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kostić: KFOR jedini garant bezbednosti i opstanka Srba na KiM

16.11.2020. 18:39 18:44
Piše:
Foto: Tanjug (video)

BEOGRAD: Snage KFOR-a ostaju ključni i praktično jedini garant bezbednosti i opstanka Srba na Kosovu i Metohiji, izjavio je ministar-savetnik iz Odeljenja za NATO i Partnerstvo za mir Ministarstva spoljnih poslova Srbije Saša Kostić.

Kostić je naveo da Srbija podržava angažovanje KFOR na KiM na osnovu rezolucije UN 1244 i da očekuje da snage KFOR zadrže statusno neutralno postavljanje i da proaktivno deluju u cilju sprečavanja bilo kakvog narušavanja bezbednosne situacije na terenu.

Naglasio je da se prisustvo međunarodnih bezbednosnih snaga u južnoj pokrajini može izmeniti ili ukinuti jedino novom rezolucijom Saveta bezbednosti UN.

Nesporna je činjenica da aktuelna bezbednosna situacija na KiM zahteva, ako ne veće, bar nesmanjeno prisustvo snaga KFOR u južnoj pokrajini, rekao je Kostić na panelu ''Srbija i NATO - nova vlada(e) - novi trendovi?'' na Beogradskoj NATO nedelji u organizaciji Centra za evroatlantske studije.

On je naglasio da Srbija ceni opredeljenje NATO da se nivo i brojnost snaga KFOR-a procenjuje isključivo prema bezbednosnoj situaciji na terenu, a ne, kako je rekao, na osnovu unapred određenih kalendarskih rokova.

Kostić je ocenio da snage KFOR-a ostaju jedina legalna vojna formacija u pokrajini i ključni garant sporovođenja Briselskog sporazuma, ali i bezbednosti i opstanka srpske zajednice na KiM.

Svaki jednostrani pokušaj da se nekom drugom to dodeli ili neko drugi preuzme deo mandata i obaveza KFOR-a, predstavlja kršenje Rezolucije 1244 i potencijalni je izvor nestabilnosti i tenzija, ukazao je Kostić.

Primetio je da Priština protivno međunarodnom pravu, uprkos upozorenjima EU i NATO, i uz igonorisanje interesa i stavova Srba na KiM, ne odustaje od planova da na KiM ''instalira'' novog bezbednosnog ''igrača'' na terenu, odnosno da formira tzv.ministarstvo odbrane i otpočne proces transformacije tzv.kosovskih bezbednosnih snaga u tzv.vojsku Kosova.

Kostić je naglasio da takvi potezi Prištine predstavljaju grubo kršenje važeće Rezolucije 1244 i Vojnotehničkog sporazuma iz Kumanova, po kojima, podsetio je, isključivo međunarodne bezbednosne snage imaju mandat za sve vojne aspekte bezbednosti na KiM.

Međunarodno bezbednosno prisustvo ili bilo koja revizija u vojnom aspektu bezbednosti u južnoj pokrajini mogu biti izmenjeni ili ukinuti jedino novom rezolucijom SB UN, zaključio je Kostić.

Romero: Srbija je važna NATO-u, podržavamo dijalog BG i PR

Srbija je važna NATO-u i NATO je važan Srbiji, poručila je zamenica pomoćnika generalnog sekretara za javnu diplomatiju u Odeljenju za javnu diplomatiju pri NATO Karmen Romero i naglasila da Alijansa snažno podržava dijalog Beograda i Prištine pod okriljem EU, kao i sporazum o normalizaciji odnosa, potpisan u Vašingtonu.

Svaki politički korak ka dobrim odnosima između Beograda i Prištine je važan, ne samo za Srbiju i Kosovo, već i za regionalni mir i našu sopstvenu bezbednost, cele evroatlanske regije, rekla je Komero.

Ona je naglasila da je Srbija od ključnog značaja za stabilnost Zapadnog Balkana, ocenivši da je Srbija snaga za dobro na Zapadnom Balkanu i stabilnost Zapadnog Balkana, koja je, kako je navela, povezana sa stabilnošću u evroatalnskoj oblasti.

Romero je navela da će KFOR ostati na KiM koliko god je potrebno, ali je naglasila da dugoročno rešenje može biti samo političko.

U tom kontekstu, ukazala je na važnost regionalne saradnje.

Ovo je od suštinskog značaja za stabilizaciju Zapadnog Balkana. Prema mom mišljenju, partnerstvo između NATO i Srbije nastaviće da doprinosi unapređenju regionalne saradnje, rekla je Romero.

Ona je partnerstvo između Srbije i NATO opisala kao posvećeno, ali i zrelo, i poručila da NATO želi da nastavi da ga razvija.

Samo kroz saradnju i dijalog možemo da stvorimo jači i stabilniji region Zapadnog Balkana. Uprkos našim razlikama, a imamo ih mnogo, odnosi Srbije i NATO ostaju od ključne važnosti za oba partnera u predstojećim godinama, poručila je Romero.

Naglasila je da NATO i Srbija žele mir, bezbednost i prosperitet za svoje građane.

Mi kroz naše partnerstvo aktivno radimo zajedno kako bismo pomogli da ovo postane stvarnost i zato je naše partnerstvo značajno za obe strane, rekla je Romero.

Govoreći o odnosima Srbije i NATO u svetlu nedavnih događaja, naročito pandemije korona virusa, ona je istakla da je NATO odgovorio na dva načina na Kovid-19.

Prvo štiteći naše snage kako bi ostale spremne za suočavanje sa bezbednosnim pretnjama i kako bismo osigurali da ova zdravstvena kriza ne postane bezbednosna kriza. Drugo je to što smo pokazali snažu solidarnost i podršku civilnim naporima, navela je Romero.

Ona je istakla da je NATO pokazao solidarnost sa članovima Alijanse i zemljama partnerima, kao i da je odgovorio na sve pozive za pomoć bez pravljenja razlike.

Pojedinačni saveznici NATO pružili su ključnu medicinsku pomoć Srbiji i drugim zemljama Zapadnog Balkana, naglasila je Romero i dodala da su saveznici preko KFOR-a pružili medicinsku pomoć svim zajednicima na KIM, uključujući srpske građane.

Piše:
Pošaljite komentar
KFOR: Novi komandant na KiM stiže 16. novembra

KFOR: Novi komandant na KiM stiže 16. novembra

10.11.2020. 10:02 10:04