Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Riđo: Konstruktivan dijalog ključan za regionalnu stabilnost

16.11.2020. 20:17 22:54
Piše:
Izvor: nato.int

„Naš angažman na Kosovu ostaje prevashodno kroz aktivnosti misije Kfora koji radi na osnovu strogog mandata UN“, rekao je Danijel Riđo na 8. Beogradskoj NATO nedelji u organizaciji Centra za evroatlantske studije.

BEOGRAD: NATO podržava dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU jer smatra da je konstruktivan dijalog od ključnog značaja za regionalnu stabilnost, rekao je danas Danijel Riđo, oficir za medije pri NATO kancelariji za medije.



„Naš angažman na Kosovu ostaje prevashodno kroz aktivnosti misije Kfora koji radi na osnovu strogog mandata UN“, rekao je Riđo na 8. Beogradskoj NATO nedelji u organizaciji Centra za evroatlantske studije.



On je naglasio da posvećenost Alijanse Zapadnom Balkanu ostaje „glasna, jasna i čvrsta“ i da je to region od značaja za NATO, pošto stabilnost regiona ima direktne implikacije za evroatlantsku bezbednost.



Istakao je da je NATO više od vojnog saveza i da se to najbolje videlo tokom pandemije Kovida-19, kada je ta vojna organizacija stavila civilnom stanovništvu na raspolaganje svoje kapacitete za pružanje pomoći u suočavanju sa ovim izazovom.



Kfor je na Kosovu pružio i pruža medicinsku pomoć zajednicama koje su pogođene Kovidom, rekao je on i dodao da vojska može da bude korišćena na način koji pozitivno utiče na svakodnevni život civilnog stanovištva, a ova kriza je još više to naglasila.



Komentarišući rezultate istraživanja CEAS i Cesida o odnosu građana Srbije prema NATO, Riđo je ukazao da postoji razlika u sagledavanju odnosa prema saradnji i partnerstvu sa Alijansom i odnosa prema članstvu u NATO koje u ovom trenutku podržava svega pet odsto ispitanika.



On je istakao da postoji potreba da se građani više informišu o ulozi Alijanse u regionalnoj stabilnosti i saradnji Srbije i NATO, naročito u onim aspektima koji prevazilaze koncepte vojne saradnje, kao što su saradnja u oblasti bezbednog odlaganja opasne municije ili u kriznim situacijama kao što su prirodne katastrofe.



Riđo je naglasio da NATO poštuje vojnu neutralnost Srbije.



„Srbija je vojno neutralna zemlja, sama donosi odluke i ugovara bezbednosne aranžmane i to je nešto što NATO postuje, prihvata i ceni i što generalni sekretar Jens Stoltenberg stalno podvlači“, rekao je Riđo.

Di Paolo: NATO poštuje odluku Srbije da obustavi vojne aktivnosti

BEOGRAD: Mark di Paolo, direktor Direktorata za izgradnju odbrambenih kapaciteta pri NATO-u, izjavio je danas da Alijansa poštuje odluku Srbije da na šest meseci obustavi vojne aktivnosti sa svim partnerima, da razume da ta odluka nije usmerena ka NATO i da neće uticati na vojni i politički dijalog dve strane.



Di Paolo je to rekao na "Beogradskoj Nato nedelji", koju 10.put organizuje Centar za evroatlantske studije (CEAS) i dodao da će misija NATO na Kosovu - Kfor nastaviti da brine o bezbednosti.



On je podsetio da Srbija učestvuje u 30-ak naučnih programa sa NATO-om i da Alijansa to ceni, jer u okviru te saradnje dobijaju kao i što daju.



"Obe strane su spremne da nastave saradnju čim to bude moguće, u martu, i razmatramo plan saradnje za narednu godinu", rekao je Di Paolo.



Govoreći o istraživanju CAES-a i CESID-au kome su građani Srbije izneli svoje stavove o NATO-u, on je kazao da je primetio da građani kao duplo pozitivniju vide saradnju sa Alijansom i da je ne gledaju kao apstraktnu organizaciju.



"Ti brojevi jesu mali, ali prava saradnja pomaže ljudima da razumeju namere NATO-a i moramo da radimo na tome", rekao je Di Paolo.



Di Paolo je istakao da je jaka, stabilna i demokratska Srbija važna za stabilnost Zapadnog Balkana.



Kako je podsetio, Srbija se dobrovoljno pre 14 godina učlanila u program Partnerstvo za mir u okviru koga razvija saradnju sa Alijansom.



To znači, rekao je da u okviru tog programa NATO pruža podršku Srbiji u oblasti reforme.



"Srbija je sarađivala sa NATO na obuci lekara. NATO je tada pokušao da uspostavi prisustvo u Iraku i Srbija nam je pomogla u tome. Sada smo, u trenutku kada se SAD povlači, dobro pozicionirani da doprinosimo bezbednosti. Kada dobijamo i dajemo, to je dobar program partnerstva", rekao je Di Paolo.



Prema njegovim rečima, saradnja u okviru programa "Deep", na početku pandemije korona virusa pomogla je Srbiji i Češkoj da sarađuju na razvijanju zaštitne opreme.



Kako je istakao, postoji oko 100 partnerstava godišnje.

Hodžis: Dati prostora liderima Beograda i Prištine, bez crvenih linija

BEOGRAD: Bivši komandant kopnenih snaga SAD u Evropi i penzionisani general Ben Hodžis kaže da je Srbija najvažnija zemlja na Zapadnom Balkanu, a kada je reč o dijalogu sa Prištinom smatra da treba da se da prostor političkim liderima u Beogradu i Prištini da pregovaraju "bez ograničenja i crvenih linija da ispregovaraju sva teška pitanja koja moraju da se završe".



Hodžis je na panelu "Stabilnost i prosperitet transatlantske zajednice" Beogradske NATO nedelje u organizaciji Centra za evroatlantske studije CEAS naglasio da SAD i EU imaju odgovornost da zaštite obe strane u pregovorima jer, kako je kazao, postoji previše spoljnog uticaja onih koji ne žele da vide nikakav napredak.



"Postoje zemlje i pojedinci koji imaju korist od nastavka haosa, odnosno od nerešenih pitanja. Zato SAD svakako treba da sve ovo koordinišu sa EU. Veoma sam ponosan na tim ambasade SAD u Beogradu, ali i administraciju koja radi da nešto dostigne, međutim ne postoji način da mi bilo šta uradimo sami", objašnjava on.



Kako ističe, EU drži ključeve uspeha u ovom regionu jer ima ključeve za ekonomsku i zapadnu integraciju, te dodaje da u takvoj situaciji EU i SAD treba da rade zajedno.



On je naglasio da Srbija u 2020. nije ona Srbije iz 1999. te da su od tada prošle dve decenije, uz opasku da ni SAD nije ono što su bile pre dve decenije.



"Treba da se bavimo pitanjima i da se suočimo s njima iz današnjeg ugla, a ne kako smo to radili pre dve decenije. Mi, kao i lideri u Srbiji imamo odgovornost da ne ostanemo u pogrešnoj prići", kaže Hodžis.



On je izneo mišljenje da Kremlj, kako je rekao, iskoriščava Pravoslavnu crkvu kao svoje "oružje"za postizanje strateških ciljeva, što nije, kaže, ništa novo ni za njega a , niti za bilo koga.



"Na to treba iskreno da gledamo i da se ne plašimo da se suočimo s time. Kremlj ima nula koristi od rešavanje bilo kog problema na Balkanu. Njihov strateški interes je da Zapadni Balkan nikada ne bude spreman za integracija na Zapadu", smatra Hodžis.



Kada je reč o pitanju odbrane kaže da svaka zemlja ima pravo da zaštiti svoj narod i da ima pravo da bira kakvo će oružje koristiti u skladu sa svojim potrebama, i dodao da je Vlada Srbije donela hrabru odluku time što je zamrzla sve vojne vežbe na period od šest meseci.



Hodžis uz to dodaje da Srbija sebe ne treba da dovede u poziciju da bude, kako je rekao, Venecuela u Evropi i da nema druge prijatelje, niti partnere, već samo Moskvu.



Kada je reč o misiji KFOR na KiM Hodžis navodi da je jako ponosan na tu misiju i podsetio je da dok je bio komandant kopnenih snaga SAD u Evropi i kada se sastajao sa srpskim i albanskim liderima, da su i jedna i druga strana tražili da se ne povuče misija KFOR sa KiM.



"To je jedino sidro stabilnosti u regionu", kaže Hodžis.



Govoreći o ekonomskim tokovima Hodžis je naglasio da je integracija "sa Zapadom" najbolja prilika za Srbiju i ovdašnje mlade.



"To je prilika za investicije, radna mesta, za izgradnju infrastrukture", kazao je Hodžis i dodao da su neki koraci već napravljeni sa Mini Šengenom.



On je tu inicijativu ocenio kao odličnu i još jednom dodao da SAD treba da nastave zajedno da sarađuju sa EU po pitanju regiona i ponovio da Brisel ima ključeve uspeha.



"Takođe treba da se takmičimo sa Kinom, jer će oni odmah nastupiti ako vide vakum. Takav vakum ne smemo da dozvoljimo da se dogodi", rekao je on.



Dodao je ovo vreme takmičenja velikih sila, ali sila koji se takmiče u svim oblastima, poput diplomatije, ekonomije, odbrane i informacije, te da upravo to predstavlja prevenciju od konflikta.



"Upravo zato treba da se takmičimo za Balkan, ne samo zato što je reč o regionu koji je deo Evrope, već je reč o regionu koji predstavlja zadnja vrata crnomorskog regiona za koji ja smatram da je prava tačka takmičenja između Zapada, Kremlja i Komunističke partije Kine", rekao je Hodžis.

Autor:
Pošaljite komentar
Kostić: KFOR jedini garant bezbednosti i opstanka Srba na KiM

Kostić: KFOR jedini garant bezbednosti i opstanka Srba na KiM

16.11.2020. 18:39 18:44
Čomić: Razgovarati o stvarima koje utiču na sve građane

Čomić: Razgovarati o stvarima koje utiču na sve građane

15.11.2020. 17:43 21:38
Milić:63 odsto ispitanika podržava jaču saradnju sa SAD

Milić:63 odsto ispitanika podržava jaču saradnju sa SAD

15.11.2020. 17:36 17:41