overcast clouds
11°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Чадеж: Иницијатива мини Шенген одмакла најдаље од свих

16.11.2020. 20:55 22:58
Пише:
Фото: Танјуг/видео

БЕОГРАД: Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж изјавио је вечерас да је иницијатива мини Шенген одмакла најдаље од свих prеthodnih иницијатива.

Он је, говорећи на "Београдској НАТО недељи" коју је онлајн организовао ЦЕАС рекао да нема економске сарадње без заједничког интереса, што је здрав начин да се обједини регион и пошаље порука ЕУ да српска економија има бенефите.



Како је рекао, наредни корак је да се од Брисела тражи да промени приступ у проширењу Западног Балкана и да почне овај део Европе да третира као суштински део шире економске зоне.



"ЕУ мора још једном да потврди да смо део будуће Европе, а не да нас третира као земље трећег света. То је идеја која стоји иза иницијативе, иза наше сарадње", рекао је Чадеж.



Када се ради о чланству у НАТО-у, он каже да постоји јасан став пословне заједнице о евроинтеграцијама и чланству у НАТО-у да је то корисно за економију.



Према његовим речима, не постоји боља инвестиција од инвестиције у регион, због чега је важно да се иницијатива погура.



Бивши министер спољних послова СР Југославије после петооктобарских промена Горан Свилановић рекао је да је потребно наставити регионалну економску сарадњу и регионалну политичку и безбедносну сарадњу.



Свилановић је навео да је регионална сарадња на пољу економије директно повезана са регионалном сарадњом у области безбедносне сарадње.



Он је подсетио да се на недавно одржаном самиту у оквиру Берлинског процеса у Софији шест економија договорило да формира заједничко регионално тржиште.



Свилановић је истакао да су се три земље које су део иницијативе мини Шенген, односно Србија, Албанија И Северна Македонија, договориле да се крећу још брже и убрзају те кораке.

Марковић: Споразум из Вашингтона-нова фаза односа Србије-САД

БЕОГРАД: Споразум из Вашингтона у склопу нормализације односа између Београда и Приштине, представља нову фазу у односима Србије и САД, оценила је вечерас заменица председника Одбора за спољне послове Скупштине Србије Весна Марковић.



„Отворена је нова страница у односима наше две државе. Мислим да су САД препознале Србију као кредибилног партнера на Балкану“, рекла је Марковић на Београдској НАТО недељи у организацији Центра за евроатлантске студије (ЦЕАС).



Она је оценила да је Вашингтонски споразум унео нову димензију и нову компоненту у односе и у дијалог између Београда и Приштине, а то је, како је нагласила, економска сарадња.



Марковић је нагасила да ће стварање заједничког економског простора, односно Мини шенгена, директно утицати на стабилност и безбедност у региону.



„Надам се да ћемо након Вашингтонског споразума и ове рунде дијалога у Бриселу, којој је присуствовао и представник Стејт департмента Метју Палмер, заједно са Мирославом Лајцаком, постићи напредак у дијалогу“, рекла је Марковић, подсећајући да чланство Србије у ЕУ зависи од напретка у дијалогу Београда и Приштине.



Говорећи о односу јавног мњења према НАТО у Србији, Марковић је истакла да је прва асоцијација на НАТО 1999. година.



„Након 21 године сам помен на НАТО изазива негативне емоције код наших грађана, без обзира на то што смо у последње две деценије имали бројне заједничке позитивне актибвности, које се не односе само на војне вежбе јер НАТО није само војна алијанса већ и политичка“, нагласила је Марковић.



Као један од разлога за такав негативан однос јавног мњења оценила је да је то „инструментализација емоција грађана Србије у пропагандне сврхе“.



“Поједине организације, политичке странке и одређени медији, блиски геополитичким конкурентима НАТО, манипулишу овом темом”, сматра Марковић.



Она је оценила да је велика одговорност, не само медија, већ свих особа које се баве политиком и јавним пословима, да упознају грађане са главним стратешким спољнополитичким циљевима Србије, као што је чланство у ЕУ.



„Сматрам да у неким случајевима треба да оставимо емоције по страни и водимо се својим интересима и бенефитима које имамо од сарадње, у овом случају са НАТО“, рекла је Марковић.



Навела је да је од обостраног интереса за Србију и НАТО сарадња у борби притв тероризма, ирегуларних миграција, сајбер напада, управљању у ванредним ситуацијама, као што је пандемија корона вирус.



„Разлози су бројни за унапређење наше сарадње и верујем да ћемо ми наставити да и даље унапређујемо ту врсту сарадње“, поручила је Марковић.

Пише:
Пошаљите коментар
Риђо: Конструктиван дијалог кључан за регионалну стабилност

Риђо: Конструктиван дијалог кључан за регионалну стабилност

16.11.2020. 20:17 22:54
Костић: КФОР једини гарант безбедности и опстанка Срба на КиМ

Костић: КФОР једини гарант безбедности и опстанка Срба на КиМ

16.11.2020. 18:39 18:44
Милић:63 одсто испитаника подржава јачу сарадњу са САД

Милић:63 одсто испитаника подржава јачу сарадњу са САД

15.11.2020. 17:36 17:41