U Sremskim Karlovcima predstavljen nacrt plana područja posebne namene
SREMSKI KARLOVCI: Sremski Karlovci biće, posle Bača, drugi grad u Srbiji koji će dobiti prostorni plan područja posebne namene kulturnog predela.
Nacrt tog plana predstavljen je u četvrtak u karlovačkom Magistratu u sklopu javnog uvida u taj dokument, kao i izveštaj o strateškoj proceni njegovog uticaja na životnu sredinu, koji traje do 6. maja u Gradskoj upravi za urbanizam i građevinske poslove u Novom Sadu, u prostorijama Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, Bulevar Mihajla Pupina 16 i u zgradi opštinske administracije u Karlovcima.
Kako je rečeno, izradi plana pristupilo se lane na osnovu odluke Skupštine AP Vojvodine, pri čemu je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine određen za nosioca posla, a JP „Zavod za urbanizam Vojvodine“ za obrađivača plana.
“Sremski Karlovci sami po sebi predstavljaju kulturno-istorijsku celinu koju treba zaštititi na određen način“, rekla je na prezentaciji Sofija Šumaruna iz Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, govoreći o razlozima za izradu plana. “S druge strane, i 2011. godine usvojena Evropska konvencija o predelu, čiji je Srbija potpisnik, nameće nam obavezu da se bavimo kulturnim predelom kao entitetom kroz plansku dokumentaciju“.
Interesantno je da je, uz druge, i Zakon o obnovi kulturno-istorijskog nasleđa i podsticanju razvoja Sremskih Karlovaca iz 1991. godine jedan od osnova za izradu pomenutog plana. Naime, član 8 tog zakona propisuje da se „za područje kulturno-istorijskog kompleksa Sremski Karlovci donosi prostorni plan s posebnom namenom, koji treba da odredi delatnosti koje se mogu obavljati, odnosno koje će svojim sadržajem omogućiti obnavljanje i negovanje tradicije kulturno-istorijskog nasleđa i neće narušiti autentičnost urbanističko-arhitektonskih, likovno-estetskih i ambijentalnih vrednosti kulturnih dobara, kao i ekoloških vrednosti”.
Kako je rekao predstavnik „Zavoda za urbanizam Vojvodine” mr Vladimir Pihler, planom je obuhvaćena u najvećem delu teritorija karlovačke opštine i manji deo Bukovca, Kovilja i Petrovaradina. Obuhvata površinu od 64,16 kvadratna kilometra, na kojoj se posebno izdvaja devet potcelina.
“Tih devet potcelina su prostor posebne namene, za koje plan predviđa direktne smernice za delovanje – uređenje i gradnju. Turizam je poslužio kao vrlo bitan segment u definisanju potcelina, ali i za planska rešenja“, kazao je Pihler, i dodao da je zadatak plana da učini prepoznatljivim sve prednosti Karlovaca da bi bile iskorišćene.
Primedbe na Nacrt i izveštaj u pisanoj formi mogu se dostaviti Odeljenju za urbanizam u Karlovcima, Gradskoj upravi za urbanizam i građevinske poslove Novog Sada i u prostorijama Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine do 6. maja.
Z. Milosavljević