Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Škola za trudnice Doma zdravlja „Novi Sad” u uslovima pandemije

15.02.2021. 13:23 13:25
Piše:
Foto: Privatna arhiva

Školica za trudnice Doma zdravlja “Novi Sad”, smeštena u objektu “Jovan Jovanović Zmaj”, za vreme pandemije koronavirusa nije bila pošteđena, te su u skladu sa nastalom situacijom morali da se menjaju načini održavanja časova.

Prema rečima vš strukovne babice Tanje Olear Gaćeša, od marta kada se uvelo vanredno stanje i Školica je prestala da radi, a tokom kovid pandemije, svakako se smanjio broj trudnica koje su pohađale Školicu.

- Nismo želeli da napustimo buduće majke, te smo organizovali komunikaciju putem telefona, razgovarali o tome kako se osećaju, da li imaju neke simptome ili im je potrebna neka pomoć, a ukoliko su imale pitanja, bili smo na raspolaganju za sve odgovore... - kaže za “Dnevnik” Tanja Olear Gaćeša. - Tako smo funkcionisali do početka maja. U međuvremenu smo omogućili trudnicama da se prijavljuju za pohađanje Školice preko sajta Doma zdravlja “Novi Sad”, što je i nama mnogo olakšalo posao po nekim osnovama. Na portalu se formiraju grupe i termini polaska. 

Kako kaže, u maju su trudnice ponovo počele da dolaze u Školicu, ali do danas nisu vratili dva časa posvećena očevima, kada i oni dolaze u Školicu i uče o važnim stvarima koje ih čekaju u tom periodu. Za sada se još uvek ne zna kada će se ti časovi ponovo realizovati. Bilo je, između ostalog i dosta često pitanje da li postoji mogućnost održavanja onlajn nastave, ali nažalost, to do kraja nije uspelo da se uvede.

- Pretpostavljam da su imale strah da dolaze u Dom zdravlja zbog cele situacije sa koronavirusom, stoga se često i danas provlači to pitanje - kaže naša sagovornica. - Takođe, mislim da je tome doprinelo i to što je bilo dosta pozitivnih trudnica na kovid - 19 infekciju, te su se one javljale telefonskim putem. Od maja organizujemo manje grupe u kojima bude po sedam trudnica. Moramo da poštujemo preventivne zdravstvene mere koje su i danas na snazi, te svi nosimo maske i držimo distancu. Sada sve dobro funkcioniše, čak smo mogli i da povećamo broj budućih majki u grupi, te ih sada može biti do 10. Čaovi su nam skraćeni na 45 minuta, kako bi manje vremena provodili u toj prostoriji i kako bi mogli da dezinfikujemo prostor u pauzi. 

Po rečima više strukovne sestre, Školica za trudnice u svom planu i programu ima 22 časa, a trudnice krenu da dolaze između 28. i 32. nedelje trudnoće. Novina u radu je što su od pre četiri godine, osim viših strukovnih sestri uključeni i fizioterapeuti.

- Teorijski deo, osim mene drži i visoko struktovna sestra Slađana Crvenkov, dok viši fiziterapeut i fizioterapeut drže vežbe joge, pilatesa i disanja - priča Olear Gaćeša. -  Trudnice dolaze tri puta nedeljno na časove, a rade se teme koje obuhvataju period sva četiri porođajna doba. U prvih nekoliko časova pričamo o terminima porođaja, njihovoj ishrani i aktivnostima koje smeju, a koje baš i ne bi smele da rade i slično. Ono što im je jako važno je taj spisak za porodilište, za šta ih pripremimo, kao i za spisak šta im je sve potrebno da imaju kod kuće. Od skoro je novina da se bebe prijavljuju u porodilištu, pa zajedno pređemo i taj proces. Imali smo mogućnost da ih vodimo u obilazak porodilišta, međutim, sada zbog cele situacije sa koronavirusom nemamo tu mogućnost, iako im je to, po mom mišljenju, puno značilo.

Dosta vremena odvajaju na priču o dojenju, ali prema njenom mišljenju, Školica za trudnice je samo jedna karika jer rade samo teorijski sa njima, dok bi praktičan deo trebalo da nastave neke druge ustanove.


Do petka upis za aprilske grupe

Po rečima naše sagovornice, sada se upisuju aprilske grupe, a upis traje do petka i može se obaviti putem sajta Doma zdravlja “Novi Sad”. Uz prijavu ide ime i prezime, a imaju mogućnost izbora predavača koji će da im drži časove.

Uvek se buduće majke koje su zainteresovane za pohađanje Školice za trudnice mogu i naknadno prijaviti, neće biti odbjene. Zatim će se tim potruditi da kombinuje grupe, kako ona ne bi gubila nijedan čas.

Višerotke solidarne sa prvorotkama

Pre pandemije kovid - 19 infekcije, kako kaže Tanja Olear Gaćeša, u Školicu za trudnice su se dosta vraćale majke koje rađaju drugo, treće ili četvrto dete. Međutim, otkako je koronavirus na snazi, višerotke nisu toliko dolazile, već su se više telefonskim putem raspitivale da li se nešto znatno promenilo u odnosu na period kada su one rađale.

Imaju razumevanja za celu situaciju, stoga ne žele da dolaze i zauzimaju mesta budućim majkama koje se prvi put ostvaruju u toj ulozi, jer znaju koliko Školica pomogne tokom tog perioda, kada su najranjivije. Ranije su dolazile i trudnice iz Zrenjanina, Ade i drugih gradova, jer su u Školicu dobrodošle sve buduće majke.


- Uvek im u Školici spomenem da je procenat dojenja dece u Srbiji oko 13 odsto i da smo kao država na jako niskom nivou po tom pitanju, a  da je najvažnije da znaju da sve mame imaju mleka i sva deca sisaju. Samo je stvar u tome koliko neko ima želju da doji svoje dete, te se samim tim i potrudi oko samog čina - iskrena je naša sagovornica. - Ono što ih takođe zanima je prepovijanje i kupanje bebe, a od čega imaju strah u početku. Uvek im na to kažem da sve one znaju da prepovijaju, jer bebe ne znaju gde pelena treba da stoji. Kada završimo sa tim delom, onda se i razilazimo, ali one ostaju u kontaktu, tako što na početku Školice naprave Vajber grupu preko koje se sve dogovaraju, međusobno komuniciraju i savetuju. Neke i dan danas komuniciraju, te se u Školici rađaju i lepa prijateljstva koja traju. Mislim da što je manja grupe, da su više zajedno, više se druže i ostaju u kontaktu.

Prema rečima naše sagovornice, najsimpatičniji su joj komentari trudnica na to da je Školica besplatna i da čak ne moraju da imaju overenu zdravstvenu knjižicu, jer se uglavnom pitaju da li je moguće da postoji nešto tako dobro i korisno, a da ništa ne košta.

- Trudimo se da držimo nivo jer mislim da smo ipak jedinstveni u radu i trudu koji ulažemo u sve ovo - kaže Tanja Olear Gaćeša, dodajući da i medicinsko osoblje u porodilištu voli žene koje su prošle Školicu za trudnice, jer su one već psihički pripremljene i očekuju veću saradnju.

Tanja Olear Gaćeša radi u Školici od 2005. godine i od tada do danas, procenat zainteresovanih trudnica se povećava. Najbolja reklama je preporuka, jer između sebe jedna drugoj prenose iskustgva stečena tokom trajanja Školice. Takođe, ginekolozi ili patronažne sestre preporuče trudnicama dolazak u Školicu za trudnice. Uskoro bi otvaranjem Reproduktivnog centra Školica za trudnice trebalo da se nađe na novoj adresi u Almaškoj ulici, u kojoj će kvalitet rada biti podignut na još viši nivo. 

I. Bakmaz

Piše:
Pošaljite komentar