Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Школа за труднице Дома здравља „Нови Сад” у условима пандемије

15.02.2021. 13:23 13:25
Пише:
Фото: Приватна архива

Школица за труднице Дома здравља “Нови Сад”, смештена у објекту “Јован Јовановић Змај”, за време пандемије коронавируса није била поштеђена, те су у складу са насталом ситуацијом морали да се мењају начини одржавања часова.

Према речима вш струковне бабице Тање Олеар Гаћеша, од марта када се увело ванредно стање и Школица је престала да ради, а током ковид пандемије, свакако се смањио број трудница које су похађале Школицу.

- Нисмо желели да напустимо будуће мајке, те смо организовали комуникацију путем телефона, разговарали о томе како се осећају, да ли имају неке симптоме или им је потребна нека помоћ, а уколико су имале питања, били смо на располагању за све одговоре... - каже за “Дневник” Тања Олеар Гаћеша. - Тако смо функционисали до почетка маја. У међувремену смо омогућили трудницама да се пријављују за похађање Школице преко сајта Дома здравља “Нови Сад”, што је и нама много олакшало посао по неким основама. На порталу се формирају групе и термини поласка. 

Како каже, у мају су труднице поново почеле да долазе у Школицу, али до данас нису вратили два часа посвећена очевима, када и они долазе у Школицу и уче о важним стварима које их чекају у том периоду. За сада се још увек не зна када ће се ти часови поново реализовати. Било је, између осталог и доста често питање да ли постоји могућност одржавања онлајн наставе, али нажалост, то до краја није успело да се уведе.

- Претпостављам да су имале страх да долазе у Дом здравља због целе ситуације са коронавирусом, стога се често и данас провлачи то питање - каже наша саговорница. - Такође, мислим да је томе допринело и то што је било доста позитивних трудница на ковид - 19 инфекцију, те су се оне јављале телефонским путем. Од маја организујемо мање групе у којима буде по седам трудница. Морамо да поштујемо превентивне здравствене мере које су и данас на снази, те сви носимо маске и држимо дистанцу. Сада све добро функционише, чак смо могли и да повећамо број будућих мајки у групи, те их сада може бити до 10. Чаови су нам скраћени на 45 минута, како би мање времена проводили у тој просторији и како би могли да дезинфикујемо простор у паузи. 

По речима више струковне сестре, Школица за труднице у свом плану и програму има 22 часа, а труднице крену да долазе између 28. и 32. недеље трудноће. Новина у раду је што су од пре четири године, осим виших струковних сестри укључени и физиотерапеути.

- Теоријски део, осим мене држи и високо структовна сестра Слађана Црвенков, док виши физитерапеут и физиотерапеут држе вежбе јоге, пилатеса и дисања - прича Олеар Гаћеша. -  Труднице долазе три пута недељно на часове, а раде се теме које обухватају период сва четири порођајна доба. У првих неколико часова причамо о терминима порођаја, њиховој исхрани и активностима које смеју, а које баш и не би смеле да раде и слично. Оно што им је јако важно је тај списак за породилиште, за шта их припремимо, као и за списак шта им је све потребно да имају код куће. Од скоро је новина да се бебе пријављују у породилишту, па заједно пређемо и тај процес. Имали смо могућност да их водимо у обилазак породилишта, међутим, сада због целе ситуације са коронавирусом немамо ту могућност, иако им је то, по мом мишљењу, пуно значило.

Доста времена одвајају на причу о дојењу, али према њеном мишљењу, Школица за труднице је само једна карика јер раде само теоријски са њима, док би практичан део требало да наставе неке друге установе.


До петка упис за априлске групе

По речима наше саговорнице, сада се уписују априлске групе, а упис траје до петка и може се обавити путем сајта Дома здравља “Нови Сад”. Уз пријаву иде име и презиме, а имају могућност избора предавача који ће да им држи часове.

Увек се будуће мајке које су заинтересоване за похађање Школице за труднице могу и накнадно пријавити, неће бити одбјене. Затим ће се тим потрудити да комбинује групе, како она не би губила ниједан час.

Вишеротке солидарне са првороткама

Пре пандемије ковид - 19 инфекције, како каже Тања Олеар Гаћеша, у Школицу за труднице су се доста враћале мајке које рађају друго, треће или четврто дете. Међутим, откако је коронавирус на снази, вишеротке нису толико долазиле, већ су се више телефонским путем распитивале да ли се нешто знатно променило у односу на период када су оне рађале.

Имају разумевања за целу ситуацију, стога не желе да долазе и заузимају места будућим мајкама које се први пут остварују у тој улози, јер знају колико Школица помогне током тог периода, када су најрањивије. Раније су долазиле и труднице из Зрењанина, Аде и других градова, јер су у Школицу добродошле све будуће мајке.


- Увек им у Школици споменем да је проценат дојења деце у Србији око 13 одсто и да смо као држава на јако ниском нивоу по том питању, а  да је најважније да знају да све маме имају млека и сва деца сисају. Само је ствар у томе колико неко има жељу да доји своје дете, те се самим тим и потруди око самог чина - искрена је наша саговорница. - Оно што их такође занима је преповијање и купање бебе, а од чега имају страх у почетку. Увек им на то кажем да све оне знају да преповијају, јер бебе не знају где пелена треба да стоји. Када завршимо са тим делом, онда се и разилазимо, али оне остају у контакту, тако што на почетку Школице направе Вајбер групу преко које се све договарају, међусобно комуницирају и саветују. Неке и дан данас комуницирају, те се у Школици рађају и лепа пријатељства која трају. Мислим да што је мања групе, да су више заједно, више се друже и остају у контакту.

Према речима наше саговорнице, најсимпатичнији су јој коментари трудница на то да је Школица бесплатна и да чак не морају да имају оверену здравствену књижицу, јер се углавном питају да ли је могуће да постоји нешто тако добро и корисно, а да ништа не кошта.

- Трудимо се да држимо ниво јер мислим да смо ипак јединствени у раду и труду који улажемо у све ово - каже Тања Олеар Гаћеша, додајући да и медицинско особље у породилишту воли жене које су прошле Школицу за труднице, јер су оне већ психички припремљене и очекују већу сарадњу.

Тања Олеар Гаћеша ради у Школици од 2005. године и од тада до данас, проценат заинтересованих трудница се повећава. Најбоља реклама је препорука, јер између себе једна другој преносе искустгва стечена током трајања Школице. Такође, гинеколози или патронажне сестре препоруче трудницама долазак у Школицу за труднице. Ускоро би отварањем Репродуктивног центра Школица за труднице требало да се нађе на новој адреси у Алмашкој улици, у којој ће квалитет рада бити подигнут на још виши ниво. 

И. Бакмаз

Пише:
Пошаљите коментар