Svetska nedelja dojenja: U Srbiji bebu doji samo 13 odsto majki
NOVI SAD: Svetska nedelja dojenja svake godine obeležava se u više od 170 zemalja sveta kako bi se povećalo znanje i svest o značaju i prednostima dojenja i obezbedila podrška dojenju.
Svetska alijansa za podršku dojenju inicirala je ovu kampanju kako bi se intenzivirale aktivnosti na zaštiti, promociji i podršci dojenju, a svake godine pažnja je usmerena na različite teme od značaja za dojenje.
To ne znači da se žene u Srbiji koje doje i dalje ne suočavaju s predrasudama, pa čak i podsmehom. Društvene mreže pre neki dan zatrpala je diskusija koju su povele majke starije dece, reagujući na komentar žene kojoj je zasmetalo Savetovalište za dojenje. Način dojenja, metode i razlozi za produženo dojenje, odnosno njegovo prekidanje već nekoliko godina unazad prave buru na društvenim mrežama i forumima, a stavovi se menjaju u zavisnosti od toga koliko je osoba koja promoviše određeno ponašanje popularna. Ipak, svi lekari se slažu: dojenje predstavlja najjednostavniji, najzdraviji i najekonomičniji način da se obezbedi zadovoljenje potreba novorođenčeta za pravilnom ishranom. Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine života. Sastav i količina majčinog mleka prilagođeni su uzrastu deteta i njegovim potrebama.
Osim što zadovoljava potrebu za hranom, dete sisanjem ostvaruje povezanost sa majkom i zadovoljava potrebu za bliskošću, stimuliše razvoj svih svojih čula, postiže bolji psihomotorni razvoj i razvoj inteligencije. Dojenje je ključni faktor preživljavanja, zdravlja i blagostanja odojčadi i majki i predstavlja vitalni deo održivog razvoja i značajnu komponentu globalne akcije okončanja poremećaja uhranjenosti, kažu u Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
Dojenje nije isključiva odgovornost žena – zaštita, promocija i podrška dojenju je kolektivna društvena odgovornost. Podršku majkama koje doje moguće je obezbediti na različite načine. Tradicionalno, podršku pruža uža, ali i šira porodica. Potrebna je podrška šire okoline, a pored zdravstvenih radnika i savetnika za dojenje i podrška prijatelja, kao i zajednice u celini.
Uprkos međunarodnim preporukama, samo 40% svih beba mlađih od šest meseci u svetu su isključivo dojene, a samo 45% nastavlja dojenje do navršena 24 meseca. Statistika u Srbiji opominje: iz medicinskih razloga oko pet posto žena ne može da doji. U Srbiji do šestog bebinog meseca doji samo 13 posto žena, a uvođenjem čvrste hrane taj se broj drastično smanjuje.
Zvanični datum Svetske nedelje dojenja na globalnom nivou je od 1. do 7. avgusta, ali se državama, organizacijama i institucijama predlaže da za obeležavanje i aktivnosti povodom Svetske nedelje dojenja izaberu najprikladnije datume u njihovim zemljama.
U našoj zemlji Nacionalna nedelja promocije dojenja obeležava se 40. nedelje u godini koja simbolično predstavlja trajanje trudnoće, a ove godine obeležiće se u periodu od 1. do 7. oktobra pod sloganom „Podrži dojenje – osnaži roditelje. sada i ubuduće.”
Zato je važno, kažu stručnjaci, informisati ljude o vezi između dojenja i socijalne podrške roditeljima. Potrebno je i učvrstiti podršku vrednostima roditeljstva i rodno ujednačenim socijalnim normama na svim nivoima radi pružanja podrške dojenju i sarađivati s pojedincima i organizacijama koji pružaju podršku roditeljima.
Globalno gledajući, povratak majke na posao posle porođaja jedan je od vodećih razloga ranog prestanka dojenja i zamene majčinog mleka veštačkom formulom. Istraživanja pokazuju da politika plaćenog porodiljskog odsustva pomaže u smanjenju smrtnosti kod odojčadi za 13% za svaki dodatni mesec porodiljskog odsustva.
Plaćeno odsustvo omogućava ženama da se ranije fizički oporave od porođaja i vrate na posao oporavljeni fizički, mentalno i emocionalno.
I. R.