Izložba Miloša Šobajića večeras u MSUV
NOVI SAD: Slike i skulpture Miloša Šobajića, našeg istaknutog slikara evropske reputacije, biće predstavljene na izložbi koja se otvara večeras u 19 časova u Muzeju savremene umetosti Vojvodine.
Postavku čini četrdesetak slika, uglavnom velikih formata i nekoliko skulptura sklopljenih u jedinstvenu kompoziciju objedinjenu i nazivom izložbe “Bežanje i gušenje”. Ovi radovi, po rečima samog autora plod su razmišljanja o progonima naroda koji glavom bez obzira beži prema “boljoj budućnosti”, a zapravi ide u još goru, od biblijskih vremena do naših dana.
Slikarstvo Miloša Šobajića, po oceni Slavka Timotijevića, istoričara umetnosti, kreće iz veoma zamršenog istorijskog čvorišta iz koga se granaju i razvijaju različite poetske diskurzivnosti koje paralelno traju i na domaćoj i na svetskoj sceni, naravno u različitim statusima, dajući svetu umetnosti bogatstvo izraza, stavova i pogleda na svet u ritmu koji je scenu značajno ubrzao i razigrao.
U metaforičkom smislu Šobajić izdvaja motive sukoba, nasilja, izgona i žrtve kao arhetip civilizacije koji se provlači kroz čitavu istoriju a ne jenjava ni u savremenosti bez obzira na tehničko-tehnološki napredak i blagostanje u pojedinim aspektima života ili specifičnim oblastima društva, generalno sveta, navodi Timotijević.
Zato on sliku, objašnjava dalje Timotijević, konstruiše kao neku vrstu horora, kao jezovitu poruku o međusobnim odnosima na planeti. Ili, ako se uzme u obzir energija kojom njegova dela zrače, kao čovekovu potrebu da se, i tako raspet i sputan, ogoljen i odran, oslobodi tog moćnog pritiska i iskorači u drugi svet.
Šobajić (1945) je završio Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu 1970, a dve godine kasnije odlazi u Pariz. Od 2005. predaje na Luksun akademiji lepih umetnosti u Šenjangu u Kini, a istovremeno osniva Fakultet za umetnost i dizajn na Megatrend univerzitetu u Beogradu, na kojem je bio dekan i redovni profesor, a od 2012. profesor emeritus. Priredio je preko osamdeset samostalnih izložbi širom planete i učestvovao na preko četiri stotine grupnih izložbi. Njegova dela se nalaze u tridesetak muzeja savremene umetnosti u svetu. Dobitnik je niza nagrada u Srbiji. O njegovim delu objavljeno pet monografija kod izdavača u Parizu, Beogradu Londonu, a autobiografska knjiga pod nazivom “Slikaj i ćuti” izdata je ove godine.
Izložba traje do 25. maja
N. P.