Изложба Милоша Шобајића вечерас у МСУВ
НОВИ САД: Слике и скулптуре Милоша Шобајића, нашег истакнутог сликара европске репутације, биће представљене на изложби која се отвара вечерас у 19 часова у Музеју савремене уметости Војводине.
Поставку чини четрдесетак слика, углавном великих формата и неколико скулптура склопљених у јединствену композицију обједињену и називом изложбе “Бежање и гушење”. Ови радови, по речима самог аутора плод су размишљања о прогонима народа који главом без обзира бежи према “бољој будућности”, а заправи иде у још гору, од библијских времена до наших дана.
Сликарство Милоша Шобајића, по оцени Славка Тимотијевића, историчара уметности, креће из веома замршеног историјског чворишта из кога се гранају и развијају различите поетске дискурзивности које паралелно трају и на домаћој и на светској сцени, наравно у различитим статусима, дајући свету уметности богатство израза, ставова и погледа на свет у ритму који је сцену значајно убрзао и разиграо.
У метафоричком смислу Шобајић издваја мотиве сукоба, насиља, изгона и жртве као архетип цивилизације који се провлачи кроз читаву историју а не јењава ни у савремености без обзира на техничко-технолошки напредак и благостање у појединим аспектима живота или специфичним областима друштва, генерално света, наводи Тимотијевић.
Зато он слику, објашњава даље Тимотијевић, конструише као неку врсту хорора, као језовиту поруку о међусобним односима на планети. Или, ако се узме у обзир енергија којом његова дела зраче, као човекову потребу да се, и тако распет и спутан, огољен и одран, ослободи тог моћног притиска и искорачи у други свет.
Шобајић (1945) је завршио Академију ликовних уметности у Београду 1970, а две године касније одлази у Париз. Од 2005. предаје на Луксун академији лепих уметности у Шењангу у Кини, а истовремено оснива Факултет за уметност и дизајн на Мегатренд универзитету у Београду, на којем је био декан и редовни професор, а од 2012. професор емеритус. Приредио је преко осамдесет самосталних изложби широм планете и учествовао на преко четири стотине групних изложби. Његова дела се налазе у тридесетак музеја савремене уметности у свету. Добитник је низа награда у Србији. О његовим делу објављено пет монографија код издавача у Паризу, Београду Лондону, а аутобиографска књига под називом “Сликај и ћути” издата је ове године.
Изложба траје до 25. маја
Н. П.