IZNAJMLJIVANJE STANOVA U NOVOM SADU CVETA
STANOVI PO MERI AKADEMSKIH GRAĐANA Brucošima najvažnija lokacija, stariji studenti spremni da putuju duže do faksa ZA BOLJU CENU STANA
Na Univerzitetu u Novom Sadu školuje se oko 50.000 studenata koji osim što dolaze iz različitih krajeva Srbije,sve više pristižu i iz regiona, te je za njihovo obrazovanje u našem gradu neophodan smeštaj.
S druge strane, studentski domovi u Novom Sadu pokrivaju oko 2.600 mesta, s tim da je studenata dosta više, zbog čega je veliki broj njih prinuđen da iznajmljuje stanove i sobe po gradu. Posao iznajmljivanja u Novom Sadu cveta, a na tržištu nekretnina postoji mnogo raznovrsnih smeštaja.
Cenu kirije određuje više faktora, a neki od njih su broj soba, veličina stana, visina mesečnih režija, lokacija na kojoj se nalazi, opremljenost, kao i to na kom se spratu stan nalazi i da li zgrada ima lift. U opisu oglasa često se navode i autobuske linije koje saobraćaju u neposrednoj blizini, kako bi se potencijalni zakupci lakše odlučili za određeni smeštaj. Za samo školovanje potrebno je izdvojiti popriličnu svotu novca, pa je tako što pristupačniji stan ono što je potrebno jednom studentu da bi lakše finansirao svoj život u gradu. Upravo zbog toga studenti najčešće uzimaju garsonjere ili manje jednosobne stanove koji zbog veličine imaju nižu cenu. Kirija za garsonjeru u proseku iznosi od 150 do 250 evra, a za jednosoban stan između 250 i 350 evra.
- Kada sam se prvi put doselila u Novi Sad bilo mi je bitno da je stan blizu fakulteta, pa sam pristala i na 300 evra za garsonjeru na Limanu 1 – objašnjava studentkinja Filozofskog fakulteta Jovana Jovanović. – Ipak, sada kada sam bolje upoznala grad, lokacija mi nije toliko bitna, pa tražim stan sa normalnom cenom.
Iako su garsonjere veoma popularne među studentima, najekonomičnija opcija je život sa cimerom ili zakup sobe. Za studentsku sobu potrebno je izdvojiti od 50 do 150 evra, a veliku ulogu u određivanju cene ima i to da li se živi sa vlasnikom.
Pored kirije i režija tu su i dodatni troškovi zakupa kao što su depozit i agencijska provizija. Kod većine izdavača depozit je u visini jedne mesečne kirije i služi kao garancija ukoliko dođe do nekih oštećenja na njihovoj imovini. Kada se stan pronađe, agenciji za nekretnine se plaća i provizija najčešće u iznosu polovine jedne kirije.
Kako su cene za višesobne stanove dosta velike, one dostižu i do 500 evra, pa u većini slučajeva nisu priuštivi za studente koji žive sami. Oni koji ipak žele da borave u komfornijim uslovima, najčešće se odlučuju da potraže cimere sa kojima će, osim životnog prostora, deliti i troškove. Cimere uglavnom traže među kolegama sa fakulteta ili poznanicima, premda je potražnja sve veća i po Fejsbuk grupama za izdavanje stanova.
- Našao sam cimera preko Fejsbuka, video sam oglas, a kako sam u tom trenutku i ja bio u potrazi za stanom, pomislio sam kako to nije loša ideja – rekao je za „Dnevnik” Aleksandar Bakić. – Iskreno, nisam znao šta da očekujem jer smo pre toga bili potpuni stranci, ali eto, na kraju je sve ispalo kako treba.
M. Vukčević – B. Guran
Foto: Dnevnik.rs/L. Radlovački