Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(FOTO) POGLEDAJTE NOVO NASELJE IZ AVIONA 1987. GODINE Generalni urbanistički plan sve sredio pre šest decenija, svedoci kažu: "Tu je bilo vode sa mnogo punoglavaca"

04.02.2025. 09:51 10:05
Izvor:
Dnevnik
ново насеље

Pre nepune četiri decenije, tačnije 1987. godine, nastala je fotografija koju vidite uz ovaj tekst – a koja prikazuje Novo naselje na dlanu, dok su u kadru današnji Bulevar kneza Miloša (levo) i Ulica Bate Brkića (desno).

Danas je, pak, zvanični naziv ovog dela grada Bistrica (po starom srpskom selu iz 16. i 17. veka koje se nalazilo na području Novog Sada), tačnije od 1992. godine, mada, ruku na srce, verovatno ga niko tako ni ne zove... Čak vas ni gradski autobusi neće odvesti na Bistricu, već na Novo naselje, da se ne lažemo.

„Baš te godine (1987) sam dobio desetobrzinac, a sadašnji Bulevar vojvode Stepe je tada bio prazan i zvali smo ga ‘pravac’. Tu smo dolazili da se trkamo bez saobraćaja. Preko puta su bile bare pune punoglavaca, a malo dalje vojni poligon. (...) Starački dom koji se ovde vidi mi je tada bio kraj sveta”, jedan je od komentara ispod ove fotografije objavljene na Fejsbuk grupi „Stare fotografije Novog Sada”. 

A neki su pojasnili da su pomenute bare služile klincima da pecaju ribe, premda su se kući vraćali samo s „upecanim” žabama i belouškama... Još jedan od upečatljivih komentara je i onaj koji kaže da su tada „deca odrastala družeći se po ceo dan napolju, između zgrada, slobodno, bez ikakve opasnosti od saobraćaja, a isto tako i od nasilnika”.

Na priloženoj slici se vide preteče današnjih bulevara, pa se tako Bulevar vojvode Stepe zvao Bulevar radničke samouprave, Bulevar kneza Miloša je bio Bulevar bratstva i jedinstva, a Bulevar Jovana Dučića beše Put bačkopalanačkog odreda.

Na priloženoj slici se vide preteče današnjih bulevara: Bulevar vojvode Stepe zvao se Bulevar radničke samouprave,  Bulevar kneza Miloša je bio  Bulevar bratstva i jedinstva, a Bulevar Jovana Dučića beše Put bačkopalanačkog odreda

Nego, da se vratimo u još dalju istoriju, kada ni ovih zgrada nije bilo, a na čijem mestu su vladale – šume. Naime, u srednjem veku su na tom prostoru, kažu onlajn izvori, bile dve šume hrastova, brestova i topola: Gornja (prema Sajlovu) i Donja (na južnom delu današnjeg Naselja). U 18. veku Novosađani su od Donje, a po uzoru na Bečlije, napravili izletište, sa uređenim alejama i prostorima za igru i zabavu i stoga ga nazvali Prater, da bi nekoliko decenija kasnije drvo sečeno i šuma je postepeno sve više nestajala i pretvarana u obradivo zemljište. Slična sudbina zadesila je i Gornju šumu.

Prema prvom Generalnom urbanističkom planu iz 1950. godine, Grad za ovaj prostor nije imao nikakav plan, pa se tek revizijom GUP-a iz 1963. uspostavlja koncept Novog naselja, premda su na području Satelita (koji pripada Naselju) već postojale prizmene stambene kuće. Takozvana prva faza izgradnje Novog naselja počinje u drugoj polovini sedamdesetih, a prvi postavljeni temelji bili su za dve osmospratnice sa po četiri ulaza (u vrhu fotografije), tvrdi jedan od pratilaca stranice „Stare fotografije Novog Sada”. 

Za svega nekoliko godina, masovnom gradnjom zgrada (koje je uglavnom projektovao arhitekta Blagoje Reba, koji je u našem gradu projektovao i zgradu SUP-a, Robnu kuću „Lesnina”, Narodnu banku Vojvodine) napravljeno je više od 4.000 stanova, kao i potpuna komunalna infrastruktura (putevi, vodovod, toplovod, kanalizacija, struja, telefon). Osnovna škola „Prva vojvođanska brigada” počela je da se zida 1. februara 1979, a završena je septembra naredne godine. Prema dostupnim podacima, do leta 1994. godine izgrađeno je još skoro 9.000 stanova. Ovaj deo grada bio je poznat i po brojnim fabrikama i preduzećima.

Danas je Novo naselje (pardon, Bistrica) simbol uređenog naselja, sa mnogo zelenila i prostora za decu; ima Dom zdravlja, Gerontološki centar, tri škole (od kojih je jedna za osnovno i srednje obrazovanje dece i mladih sa smetnjama u razvoju), odeljak gradske biblioteke, pijacu, supermarkete, brojne radnje i poslovne centre, sedište JGSP „Novi Sad”, crkvu, sportski centar, fudbalski stadion FK „Mladost”, teniske terene i drugo.   

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar