Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

NOVO IZDANJE FESTIVALA „POCKET GLOBE” OD 12. DO 14. NOVEMBRA Kosmopolitizam muzičkog nasleđa

08.11.2024. 10:47 10:54
Piše:
трио
Foto: Oryminie

Treći festival muzike sveta „Pocket Globe” biće održan u Novom Sadu, u novoj zgradi Studentskog kulturnog centra (Ul. Vladimira Perića Valtera 5), od 12. do 14. novembra 2024. Festival je ove godine u znaku žena.

Njihov „glas” – u doslovnom i metaforičnom smislu – dominiraće koncertnim programom koji čini šest koncerata podeljenih na tri večeri, pri čemu je početak svake večeri zakazan je za 20 sati.

Na samom početku, u utorak, 12. novembra, Novosađani će biti u prilici da slušaju francuski trio Samaïa, koji čine tri mlade umetnice opčinjene vokalnom polifonijom, različitim muzičkim tradicijama i jezičkom raznovrsnošću. Svojim blistavim i reskim glasovima, katkad prateći sebe na instrumentima – Eleonor, Noemi i Luna interpretiraju pesme na više od deset jezika, služeći se tradicionalnim bretonskim, oksitanskim, anadolskim, kavkaskim i mnogim drugim evropskim i evroazijskim izvorima pesama, oplemenjujući repertoar i sopstvenim autorskim radom. Iza sebe imaju dva albuma, a najnoviji Travers​é​es objavljen je juna 2023.

Nakon njih, nastupiće zvezda ovogodišnjeg festivala – španska umetnica Ana Alkaide. Njena originalnost u velikoj meri je bazirana na kombinaciji muziciranja na instrumentu nikelharpi i izvođenju srednjovekovnih španskih melodija, među kojima su se neke vremenom raširile po Mediteranu, pa je tako Anina umetnička otvorenost obuhvatila i sefardsko nasleđe, te pevanje na judeo-španskom jeziku. Na svom umetničko-istraživačkom putu, ova umetnica je ostvarila brojne saradnje sa muzičarima iz raznih zemalja, a među stalnim saradnicima je američko-španski muzičar Bil Kuli, koji će nastupiti i na koncertu u Novom Sadu, naslovljenom „Essentia”.

Festival otvara francuski trio Samaïa, koji interpretira pesme na više od deset jezika

Drugo veče, 13. novembra, otvoriće duo Hiram Salsano i Marčela De Karolisa, iza čijeg aktuelnog zajedničkog projekta „Fronni D’Alia” stoji dugogodišnja posvećenost Hiram Salsano muzici južne Italije, koju terenski istražuje, a potom izvodi i re-kreira svojim izuzetnim vokalom, kao i svirkom na italijanskim dairama (tamorra i tamburello) i drombuljama (marranzano), vešto se koristeći i luperom. Hiram je višestruko nagrađivana u Italiji za svoj dosadašnji rad. Marčela De Karolisa pak svira gitaru batente, takođe upotrebljavajući luper. Spoj njihovih sklonosti prema arhaičnim temama i modernoj virtuoznosti, donosi fascinantno putovanje predelima južne Italije i upoznavanje duha i suštine narodnih narativnih pesama, serenada...

Ovo „veče dua” zaokružiće Manijuha Bikont  i Ksaveri Vojćinjski (, poljski umetnici čiji projekat, kao i album Oj borom, borom, iako objavljen 2017, ne prestaje da ushićuje evropsku publiku, i to ne samo ljubitelje world music-a muzike i tradicionalnih pesama, nego i poklonike eksperimentalnog, avangardnog zvuka. I ovom projektu je bazu dala žena, tj. Manijuhino dubinsko terensko istraživanje pe svega ukrajinskih pesama sa pograničnog područja Polesja, koje umetnica izvodi svojim rustično-vilinskim glasom. Ona je u kontrabasisti Ksaveriju našla savršenog saradnika, koji sa puno razumevanja utapa svoj avangardni vokabular u arhaični glas i poruke.

Nakon jednog trija i tri dua, „Pocket Globe” će završne večeri imati najmanji i najveći „sastav” na svom trećem izdanju. U četvrtak, 14. novembra, publici će se najpre predstaviti Teja Niku, akademski školovana harmonikašica iz Finske, koja osim svoje tehničko-izvođačke vrsnosti poseduje i muzički kosmopolitizam. Otvorena ka raznim uticajima, Teja u svom sviračkom i kompozitorskom radu često kombinuje različite tradicije i žanrove, a možda je najprepoznatljivija po svojoj ljubavi prema skandinavskom Severu i balkanskom Jugu, o čemu svedoče i dosadašnja tri solo-albuma: Finsko Pajdusko, Memento i Hetkessä.

Za sam kraj festivala, organizatori su odabrali sve priznatiju našu umetnicu Jelenu Popržan, koja je karijeru uglavnom gradila u Austriji. Mada je domaća publika imala puno prilika do sada da je uživo sluša u Srbiji (u rodnom Novom Sadu Jelena je poslednji put nastupila 2013), ovo će biti premijerni koncert njenog sastava i projekta Jelena Popržan Quartett, u kom su Jeleni (glas, viola) priključeni cenjeni austrijski džez muzičari Riči Vinkler (klarinet, alt saksofon), Klemens Zajnicer (violončelo) i Lina Nojner (kontrabas). Projekat ovog kvarteta, materijalizovan na istoimenom albumu iz 2022. godine, donosi Jelenine autorske kompozicije inspirisane poemama Tamar Radziner (1927 – 1991), poljsko-bečke pesnikinje jevrejskog porekla. Ovaj koncertni program objedinjuje formu ciklusa pesama i niz živopisnih instrumentalnih kompozicija.

Ulaznice za festival se mogu nabaviti preko sajta Gigstiksa; cena za jedno koncertno veče je 1.000 dinara, dok komplet ulaznica za ceo festival košta 2.500 dinara.

M. S.

Izvor:
Dnevnik.rs / M. Stajić
Piše:
Pošaljite komentar