НОВО ИЗДАЊЕ ФЕСТИВАЛА „POCKET GLOBE” ОД 12. ДО 14. НОВЕМБРА Космополитизам музичког наслеђа
Трећи фестивал музике света „Pocket Globe” биће одржан у Новом Саду, у новој згради Студентског културног центра (Ул. Владимира Перића Валтера 5), од 12. до 14. новембра 2024. Фестивал је ове године у знаку жена.
Њихов „глас” – у дословном и метафоричном смислу – доминираће концертним програмом који чини шест концерата подељених на три вечери, при чему је почетак сваке вечери заказан је за 20 сати.
На самом почетку, у уторак, 12. новембра, Новосађани ће бити у прилици да слушају француски трио Samaïa, који чине три младе уметнице опчињене вокалном полифонијом, различитим музичким традицијама и језичком разноврсношћу. Својим блиставим и реским гласовима, каткад пратећи себе на инструментима – Елеонор, Ноеми и Луна интерпретирају песме на више од десет језика, служећи се традиционалним бретонским, окситанским, анадолским, кавкаским и многим другим европским и евроазијским изворима песама, оплемењујући репертоар и сопственим ауторским радом. Иза себе имају два албума, а најновији Traversées објављен је јуна 2023.
Након њих, наступиће звезда овогодишњег фестивала – шпанска уметница Ана Алкаиде. Њена оригиналност у великој мери је базирана на комбинацији музицирања на инструменту nikelharpi и извођењу средњовековних шпанских мелодија, међу којима су се неке временом рашириле по Медитерану, па је тако Анина уметничка отвореност обухватила и сефардско наслеђе, те певање на јудео-шпанском језику. На свом уметничко-истраживачком путу, ова уметница је остварила бројне сарадње са музичарима из разних земаља, а међу сталним сарадницима је америчко-шпански музичар Бил Кули, који ће наступити и на концерту у Новом Саду, насловљеном „Essentia”.
Фестивал отвара француски трио Samaïa, који интерпретира песме на више од десет језика
Друго вече, 13. новембра, отвориће дуо Хирам Салсано и Марчела Де Каролиса, иза чијег актуелног заједничког пројекта „Fronni D’Alia” стоји дугогодишња посвећеност Хирам Салсано музици јужне Италије, коју теренски истражује, а потом изводи и ре-креира својим изузетним вокалом, као и свирком на италијанским даирама (tamorra и tamburello) и дромбуљама (marranzano), вешто се користећи и лупером. Хирам је вишеструко награђивана у Италији за свој досадашњи рад. Марчела Де Каролиса пак свира гитару батенте, такође употребљавајући лупер. Спој њихових склоности према архаичним темама и модерној виртуозности, доноси фасцинантно путовање пределима јужне Италије и упознавање духа и суштине народних наративних песама, серенада...
Ово „вече дуа” заокружиће Манијуха Биконт и Ксавери Војћињски (, пољски уметници чији пројекат, као и албум Ој бором, бором, иако објављен 2017, не престаје да усхићује европску публику, и то не само љубитеље world music-a музике и традиционалних песама, него и поклонике експерименталног, авангардног звука. И овом пројекту је базу дала жена, тј. Манијухино дубинско теренско истраживање пе свега украјинских песама са пограничног подручја Полесја, које уметница изводи својим рустично-вилинским гласом. Она је у контрабасисти Ксаверију нашла савршеног сарадника, који са пуно разумевања утапа свој авангардни вокабулар у архаични глас и поруке.
Након једног трија и три дуа, „Pocket Globe” ће завршне вечери имати најмањи и највећи „састав” на свом трећем издању. У четвртак, 14. новембра, публици ће се најпре представити Теја Нику, академски школована хармоникашица из Финске, која осим своје техничко-извођачке врсности поседује и музички космополитизам. Отворена ка разним утицајима, Теја у свом свирачком и композиторском раду често комбинује различите традиције и жанрове, а можда је најпрепознатљивија по својој љубави према скандинавском Северу и балканском Југу, о чему сведоче и досадашња три соло-албума: Finsko Pajdusko, Memento i Hetkessä.
За сам крај фестивала, организатори су одабрали све признатију нашу уметницу Јелену Попржан, која је каријеру углавном градила у Аустрији. Мада је домаћа публика имала пуно прилика до сада да је уживо слуша у Србији (у родном Новом Саду Јелена је последњи пут наступила 2013), ово ће бити премијерни концерт њеног састава и пројекта Jelena Popržan Quartett, у ком су Јелени (глас, виола) прикључени цењени аустријски џез музичари Ричи Винклер (кларинет, алт саксофон), Клеменс Зајницер (виолончело) и Лина Нојнер (контрабас). Пројекат овог квартета, материјализован на истоименом албуму из 2022. године, доноси Јеленине ауторске композиције инспирисане поемама Тамар Радзинер (1927 – 1991), пољско-бечке песникиње јеврејског порекла. Овај концертни програм обједињује форму циклуса песама и низ живописних инструменталних композиција.
Улазнице за фестивал се могу набавити преко сајта Гигстикса; цена за једно концертно вече је 1.000 динара, док комплет улазница за цео фестивал кошта 2.500 динара.
М. С.