ZEMLJA JE ISUŠENA TE JE SETVA JOŠ UVEK NEMOGUĆA Kiša je samo pokupila prašinu, potrebno je na desetina litara padavina
Kiša u protekla dva dana nije pala ravnomerno u svim delovima Vojvodine.
U nekim područjima je samo pokupila prašinu, a negde i pokvasila površinski sloj oranica. Treba je još dosta da bi se mogli obaviti jesenji radovi na njivama, pre svega setva uljane repice, čiji je optimalni rok u toku i traje do 20. septembra.
Za setvu pšenice je još rano, premda bi ratari koji planiraju da je seju mogli da pripremaju oranice za taj posao. Ali, dok ne padne bar više desetina litara kiše, van pameti je da ratari bilo šta preduzimaju u predstojećoj jesenjoj setvi, jer su velika suša i visoke dnevne temperature skroz isušile zemljište. Ujedno, donele su male prinose poljoprivrednih kultura iz prolećne setve. Kada se na to dodaju i niske cene pšenice, kukuruza, soje i suncokreta, retki će biti oni kojima će finansije dozvoliti da pšenicu i repicu poseju uz potpunu primenu agrotehnike.
Dr Ana Jeromela Marjanović sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu istakla je za Dnevnik da za sejanje repice ističe optimalni rok, ali su padavine, kojih je u Vojvodini bilo neravnomerno u proteklih 48 sati, doprinele da prokisne površinski sloj zemlje.
− Ko planira setvu uljarice, treba da primeni pliću setvu, a ono što takođe utiče da setva protekne kako treba jesu i niže temperature − kazala je dr Jeromela Marjanović, nadajući se da će u narednom periodu najzad stići padavine, kojih mora jednom da bude.
Najviše kiše u Sremskoj Mitrovici
Prema podacima Hidrometeorološkog zavoda Srbije, u proteklih 48 sati kiše je najviše palo u Sremskoj Mitrovici − 24 litara po kvadratnom metru a najmanje u Zrenjaninu, svega 0,3 litre po kvadratnom metru, i u Kikindi − 0,7, dok je u Subotici palo 3,4 litre po kvadratu.
U okolini Novog Sada najviše kiše je palo u Rumenki, skoro 20 litara po kvadratu (19,6), zatim u Stepanovićevu − 17,5 litara, i Temerinu − 14,7 litara po kvadratnom metru. U Kovilju, recimo, palo je 4,8 litara po kvadratu.
Za dvadesetak dana počeće i optimalan rok za setvu pšenice, ali dr Vladimir Aćin sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo ističe da treba više desetina litara kiše, pa i stotinu po kvadratnom metru, da bi se setva obavila valjano.
− Potrebno je na desetine litara padavina da bi se obavilo oranje kako treba, a onda i bacanje đubriva − kazao je Aćin, smatrajući da će ovogodišnja setva pšenice, bez obzira na to da li će i koliko pasti kiše, biti skromna, misleći na to da će zemljoradnici više nego prošle godine koristiti nedeklarisano seme i manje nego što je potrebno veštačko đubrivo.
Z. Delić