ЗЕМЉА ЈЕ ИСУШЕНА ТЕ ЈЕ СЕТВА ЈОШ УВЕК НЕМОГУЋА Киша је само покупила прашину, потребно је на десетина литара падавина
Киша у протекла два дана није пала равномерно у свим деловима Војводине.
У неким подручјима је само покупила прашину, а негде и поквасила површински слој ораница. Треба је још доста да би се могли обавити јесењи радови на њивама, пре свега сетва уљане репице, чији је оптимални рок у току и траје до 20. септембра.
За сетву пшенице је још рано, премда би ратари који планирају да је сеју могли да припремају оранице за тај посао. Али, док не падне бар више десетина литара кише, ван памети је да ратари било шта предузимају у предстојећој јесењој сетви, јер су велика суша и високе дневне температуре скроз исушиле земљиште. Уједно, донеле су мале приносе пољопривредних култура из пролећне сетве. Када се на то додају и ниске цене пшенице, кукуруза, соје и сунцокрета, ретки ће бити они којима ће финансије дозволити да пшеницу и репицу посеју уз потпуну примену агротехнике.
Др Ана Јеромела Марјановић са Института за ратaрство и повртарство у Новом Саду истакла је за Дневник да за сејање репице истиче оптимални рок, али су падавине, којих је у Војводини било неравномерно у протеклих 48 сати, допринеле да прокисне површински слој земље.
− Ко планира сетву уљарице, треба да примени плићу сетву, а оно што такође утиче да сетва протекне како треба јесу и ниже температуре − казала је др Јеромела Марјановић, надајући се да ће у наредном периоду најзад стићи падавине, којих мора једном да буде.
Највише кише у Сремској Митровици
Према подацима Хидрометеоролошког завода Србије, у протеклих 48 сати кише је највише пало у Сремској Митровици − 24 литара по квадратном метру а најмање у Зрењанину, свега 0,3 литре по квадратном метру, и у Кикинди − 0,7, док је у Суботици пало 3,4 литре по квадрату.
У околини Новог Сада највише кише је пало у Руменки, скоро 20 литара по квадрату (19,6), затим у Степановићеву − 17,5 литара, и Темерину − 14,7 литара по квадратном метру. У Ковиљу, рецимо, пало је 4,8 литара по квадрату.
За двадесетак дана почеће и оптималан рок за сетву пшенице, али др Владимир Аћин са новосадског Института за ратарство и повртарство истиче да треба више десетина литара кише, па и стотину по квадратном метру, да би се сетва обавила ваљано.
− Потребно је на десетине литара падавина да би се обавило орање како треба, а онда и бацање ђубрива − казао је Аћин, сматрајући да ће овогодишња сетва пшенице, без обзира на то да ли ће и колико пасти кише, бити скромна, мислећи на то да ће земљорадници више него прошле године користити недекларисано семе и мање него што је потребно вештачко ђубриво.
З. Делић