Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(FOTO) UDRUŽENJE BUBREŽNIH INVALIDA SREMSKA MITROVICA U MISIJI POMOĆI PACIJENTIMA Život se nastavlja uprkos bolesti

02.07.2024. 11:49 12:19
Piše:
Foto: Slobodan Šušnjević

SREMSKA MITROVICA: Udruženje bubrežnih invalida deluje na teritoriji Grada Sremske Mitrovice od 2011. godine, a zamenica predsednika udruženja Violeta Srbljanin za list „Dnevnik” kaže da su nastali pre svega, sa ciljem edukacije pacijenata o svemu što ih čeka tokom borbe sa bubrežnim bolestima. Osim toga, pružanje zdravstvene i socijalne zaštite, kao i uključivanja u društvene tokove pacijenata koji se leče na hemodijalizi, takođe je smisao pod čijim okriljem se Udruženje pokrenulo.

Do pre 10 godina brojalo je 175 pacijenata iz sedam opština Srema, da bi nakon otvaranja dijaliznog centra u Staroj Pazovi, danas bilo oko 120 članova u Udruženju.

– Jedan deo pacijenata iz Inđije, Stare Pazove i Nove Pazove prešli su u taj novi centar, dok je jedan deo ostao kod nas. A kada kažemo edukacija, naravno da pacijenti moraju znati sve o svojoj bolesti, ali je jako bitno uključiti i porodicu, jer su oni velika podrška bolesniku da prevaziđe sve ono loše što ga čeka. Najviše imamo preddijaliznih pacijenata, no u našem sastavu su i dijalizni i transplantirani pacijenti, te svi imaju drugačije potrebe, a mi smo tu da im pomognemo. Veliki akcenat stavljamo na socijalizaciju naših pacijenata, s obzirom na to da svaki drugi dan primaju terapiju po četiri sata, a posle ostane slobodnog vremena koje treba ispuniti – kaže Srbljanin, koja je inače više od 30 godina medicinska sestra na dijalizi u Opštoj bolnici u Sremskoj Mitrovici.

Kako kaže, preddijalizni pacijenti nisu svesni šta ih čeka, zato su članovi udruženja tu da ih, između ostalog, upute kako da reše neophodnu papirologiju, ali i na to da imaju pravo na oslobađanje od putarine, kao i troškova parkinga.

– U biti želimo da im pokažemo da se život nastavlja uprkos bolesti. Iz tih razloga često organizujemo druženja, razmenjujemo iskustva, igramo, pevamo, smejemo se, jer nam je to svima potrebno. Organizujemo i posete pozorištu, a obično gledamo komedije.

Kao udruženje smo član Federacije jugoistočne Evrope dijaliziranih i transplantiranih pacijenata, te smo prošle godine kao Srbija bili domaćini edukativnog skupa u Rumi, kada smo ugostili pacijente iz bivše Jugoslaviije, Rumunije i Bugarske, a vrsni lekari držali predavanja o svim bitnim temama koje se tiču bubrežnih bolesnika. Aktivni smo i u kampanjama koje imaju za cilj podizanje svesti o važnosti donorstva, kako bismo stvarali humanije okruženje po pitanju solidarnosti sa onima koji čekaju na transplataciju ˗ priča naša sagovornica, dodavši da su dobrodošli svi koji žele da im se pridruže da lakše prevaziđu izazove.

 


Članovi Evropske sportske federacije

Po rečima Violete Srbljanin, članovi Udruženja bubrežnih invalida vole da se nadmeću u raznim sportskim disciplinama, a najčešće su to kuglanje, pikado i stoni tenis, te nije za čuditi što su član Evropske sportske federacije. Takmičenja su na amaterskom nivou, no to njima nije važno, koliko činjenica da su svi zajedno putovali u Rumuniju, Sloveniju, Hrvatsku, BiH, Makedoniju... Ove godine su održane sportske igre u Portugaliji, no do tamo nisu uspeli stići, ali zato od 5 do 9. septembra idu u Pljevlje.


 

Svetlana Ninković je član udruženja od njegovog osnivanja, a sa nama je podelila delić svoje životne priče.

˗ Idem na dijalizu već pet i po godina, a inače sam majka četvoro dece koja mi daju snage za borbu. Na transplataciju čekam tri godine. Moji roditelji su voljni bili od starta da mi pomognu, te su krenuli u analize i ispostavilo se da je majka odgovarajući donor, pa se nadam da će uskoro biti obavljena i transplatacija. U udruženju svi smo zajedno, delimo slične probleme i suočavamo se sa svakakvim situacijama, ali smo ovde svoji među svojima, i ja se osečam opušteno. Družimo se, šalimo, te ne razmišljamo toliko o stvarima koje su nas snašle, kao kada dođemo kući i mozak je u konstantnim brigama ˗ kaže Ninković, rekavši nam da, jednostavno rečeno, pokušavaju jedni druge na momente da otrgnu od teških izazova koje je život pred njih stavio.

I. Bakmaz

Foto: S. Šušnjević

Projekat „Unapređenje javnog interesa osoba sa invaliditetom” realizuje „Dnevnik Vojvodina pres”, a sufinansira Grad Sremska Mitrovica. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Piše:
Pošaljite komentar
UDRUŽENJE SLEPIH I SLABOVIDIH – ORGANIZACIJA SREMSKA MITROVICA BROJI 200 ČLANOVA Najveći problem osoba sa invaliditetom je zapošljavanje

UDRUŽENJE SLEPIH I SLABOVIDIH – ORGANIZACIJA SREMSKA MITROVICA BROJI 200 ČLANOVA Najveći problem osoba sa invaliditetom je zapošljavanje

25.06.2024. 09:43 10:19
U SREMSKOJ MITROVICI SE BRINU O OSOBAMA SA INVALIDITETOM Zajedničkim snagama rešavaju probleme

U SREMSKOJ MITROVICI SE BRINU O OSOBAMA SA INVALIDITETOM Zajedničkim snagama rešavaju probleme

18.06.2024. 09:22 09:33