overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ФОТО) УДРУЖЕЊЕ БУБРЕЖНИХ ИНВАЛИДА СРЕМСКА МИТРОВИЦА У МИСИЈИ ПОМОЋИ ПАЦИЈЕНТИМА Живот се наставља упркос болести

02.07.2024. 11:49 12:19
Пише:
Фото: Слободан Шушњевић

СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Удружење бубрежних инвалида делује на територији Града Сремске Митровице од 2011. године, а заменица председника удружења Виолета Србљанин за лист „Дневник” каже да су настали пре свега, са циљем едукације пацијената о свему што их чека током борбе са бубрежним болестима. Осим тога, пружање здравствене и социјалне заштите, као и укључивања у друштвене токове пацијената који се лече на хемодијализи, такође је смисао под чијим окриљем се Удружење покренуло.

До пре 10 година бројало је 175 пацијената из седам општина Срема, да би након отварања дијализног центра у Старој Пазови, данас било око 120 чланова у Удружењу.

– Један део пацијената из Инђије, Старе Пазове и Нове Пазове прешли су у тај нови центар, док је један део остао код нас. А када кажемо едукација, наравно да пацијенти морају знати све о својој болести, али је јако битно укључити и породицу, јер су они велика подршка болеснику да превазиђе све оно лоше што га чека. Највише имамо prеddijaliznih pacijеnata, но у нашем саставу су и дијализни и трансплантирани пацијенти, те сви имају другачије потребе, а ми смо ту да им помогнемо. Велики акценат стављамо на социјализацију наших пацијената, с обзиром на то да сваки други дан примају терапију по четири сата, а после остане слободног времена које треба испунити – каже Србљанин, која је иначе више од 30 година медицинска сестра на дијализи у Општој болници у Сремској Митровици.

Како каже, prеddijalizni пацијенти нису свесни шта их чека, зато су чланови удружења ту да их, између осталог, упуте како да реше неопходну папирологију, али и на то да имају право на ослобађање од путарине, као и трошкова паркинга.

– У бити желимо да им покажемо да се живот наставља упркос болести. Из тих разлога често организујемо дружења, размењујемо искуства, играмо, певамо, смејемо се, јер нам је то свима потребно. Организујемо и посете позоришту, а обично гледамо комедије.

Као удружење смо члан Федерације југоисточне Европе дијализираних и трансплантираних пацијената, те смо прошле године као Србија били домаћини едукативног скупа у Руми, када смо угостили пацијенте из бивше Југославиије, Румуније и Бугарске, а врсни лекари држали предавања о свим битним темама које се тичу бубрежних болесника. Активни смо и у кампањама које имају за циљ подизање свести о важности донорства, како бисмо стварали хуманије окружење по питању солидарности са онима који чекају на трансплатацију ˗ прича наша саговорница, додавши да су добродошли сви који желе да им се придруже да лакше превазиђу изазове.

 


Чланови Европске спортске федерације

По речима Виолете Србљанин, чланови Удружења бубрежних инвалида воле да се надмећу у разним спортским дисциплинама, а најчешће су то куглање, пикадо и стони тенис, те није за чудити што су члан Европске спортске федерације. Такмичења су на аматерском нивоу, но то њима није важно, колико чињеница да су сви заједно путовали у Румунију, Словенију, Хрватску, БиХ, Македонију... Ове године су одржане спортске игре у Португалији, но до тамо нису успели стићи, али зато од 5 до 9. септембра иду у Пљевље.


 

Светлана Нинковић је члан удружења од његовог оснивања, а са нама је поделила делић своје животне приче.

˗ Идем на дијализу већ пет и по година, а иначе сам мајка четворо деце која ми дају снаге за борбу. На трансплатацију чекам три године. Моји родитељи су вољни били од старта да ми помогну, те су кренули у анализе и испоставило се да је мајка одговарајући донор, па се надам да ће ускоро бити обављена и трансплатација. У удружењу сви смо заједно, делимо сличне проблеме и суочавамо се са свакаквим ситуацијама, али смо овде своји међу својима, и ја се осечам опуштено. Дружимо се, шалимо, те не размишљамо толико о стварима које су нас снашле, као када дођемо кући и мозак је у константним бригама ˗ каже Нинковић, рекавши нам да, једноставно речено, покушавају једни друге на моменте да отргну од тешких изазова које је живот пред њих ставио.

И. Бакмаз

Фото: С. Шушњевић

Пројекат „Унапређење јавног интереса особа са инвалидитетом” реализује „Дневник Војводина прес”, а суфинансира Град Сремска Митровица. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

Пише:
Пошаљите коментар
УДРУЖЕЊЕ СЛЕПИХ И СЛАБОВИДИХ – ОРГАНИЗАЦИЈА СРЕМСКА МИТРОВИЦА БРОЈИ 200 ЧЛАНОВА Највећи проблем особа са инвалидитетом је запошљавање

УДРУЖЕЊЕ СЛЕПИХ И СЛАБОВИДИХ – ОРГАНИЗАЦИЈА СРЕМСКА МИТРОВИЦА БРОЈИ 200 ЧЛАНОВА Највећи проблем особа са инвалидитетом је запошљавање

25.06.2024. 09:43 10:19
У СРЕМСКОЈ МИТРОВИЦИ СЕ БРИНУ О ОСОБАМА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ Заједничким снагама решавају проблеме

У СРЕМСКОЈ МИТРОВИЦИ СЕ БРИНУ О ОСОБАМА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ Заједничким снагама решавају проблеме

18.06.2024. 09:22 09:33