UDRUŽENJE SLEPIH I SLABOVIDIH – ORGANIZACIJA SREMSKA MITROVICA BROJI 200 ČLANOVA Najveći problem osoba sa invaliditetom je zapošljavanje
Udruženje slepih i slabovidih u Sremskoj Mitrovici je organizacija članica Saveza slepih Srbije, osnovana 2003. godine, sa ciljem zastupanja prava osoba sa invaliditetom.
U organizaciji je udruženo 200 članova, među kojima je i nekoliko školaraca, na čijem čelu je Gordanka Rogan, a za list „Dnevnik” kaže da problema ima, no najveći je zapošljavanje, što traje već godinama unazad. Gordankinu tvrdnju potvrdila je i sekretarka u tom udruženju, Mirjana Teodorović, bez koje, kao jedinog člana koji vidi, ništa ne bi mogli da postignu do sada, kaže predsednica. Ona im je veliki oslonac, jer je uvek tu kada im je potrebna.
– Najveći problem je zapošljavanje osoba sa invaliditetom, naročito slepih i slabovidih. Radije će poslodavci platiti „penal”, nego ih zaposliti. Postoji kategorizacija rada za poslove koje oni mogu da obavljaju i neće niko da ih zove. Osobe sa invaliditetom moraju da ostvare minimum pet godina radnog staža, a Gordanka sada ima dve i po godine, i možemo je zaposliti samo putem javnih radova, koje organizuje Nacionalna služba za zapošljavanje, međutim ove godine ih u Sremskoj Mitrovici nema, pa ni ona neće nažalost ove godine moći da radi – priča Teodorović, dodavši da je jedan od ciljeva udruženja upravo povećati vidljivost osoba sa invaliditetom i apelovati na institucije da se taj problem počne rešavati.
Kako kaže Gordanka, jedan od problema im predstavlja i kretanje po gradu, s obzirom na to da nema taktilnih prelaza, a od dva zvučna semafora sada nijedan nije u funkciji, a njima oni mnogo znače u saobraćaju. Poslednje što su tražili jeste da se omogući veći broj parking mesta za invalide i on jeste povećan, no nadali su se da će jedno osvanuti i ispred njihovih prostorija.
– Trudimo se da izađemo u susret našim članovima i pomažemo kad god nam se neko obrati, u slučaju da im nešto treba napisati, ili pomoći oko socijalnog, ili im treba nešto pročitati. Za socijalno ugrožene članove pravimo pakete hrane i higijene, a darujemo im i odeću i obuću. Obezbedili smo i deci novogodišnje paketiće. Nabavljali smo sve stvari koliko smo mogli, ali bismo voleli da nam finansiranje bude mnogo bolje, kako bismo i mi mogli da sprovodimo više aktivnosti sa našim članovima, i možda organizujemo nekle izlete i posete raznim institcujama – rekla je Gordanka.
Što se tiče finansiranja lokalne samouprave, Rogan kaže da na godišnjem nivou dobijaju 320.000 dinara za redovan rad, što im ne pokriva dovoljno za sve troškove, s obzirom na to da plaćaju zakup poslovnog prostora i ostale troškove koji idu na mesečnom nivou uz to, a uključeni su i u nabavku određenih pomagala za članove.
– Preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje oni mogu da ostvare prava na pomagala i to koriste. Zahtev se traži zasebno, šalje se komisiji, koja to odobri ili ne, a članovi dođu kod nas po to što im je obezbeđeno. Pišemo projekte za koje nam odobre sredstva i nije to uvek koliko mi tražimo, ali se uklapamo u ono što imamo. Tako smo putem projekata uspeli da obezbedimo govorni softver, ili sredstva za obuke na Brajevom pismu, a poslednja nam je bila devojčica od 15 godina. radimo obuke na računaru sa sintetizovanim govorom, kao i obuke hodanja sa belim štapom. Problem je što imamo različite starosne strukture unutar udruženja i hvala Bogu pa imamo malo dece, a pretežno su to stariji od 60 godina. Mnogo je nepokretnih ljudi, a imamo članove koji nisu rođeni slepi, već su bili vrlo aktivni i u radnom odnosu, a ođednom su izgubili vid, i život im se potpuno preokrenuo i padaju u depresiju. Sada treba njih izvući napolje i uključiti ih, bar za početak, kod nas u organizacviju – priča sekretarka Mirjana.
U udruženju se dva puta nedeljno organizuju kreativne radionice tkanja, ukrašavanja stakla, izrade mirišljavih sveća, te su članovi i te kako aktivni. Radove koje stvaraju tokom svojih druženja i prezentuju na izložbama, pa su tako bili dva puta u Beogradu, ali i na teritoriji Grada Sremske Mitrovice, kada god su u prilici da učestvuju.
Preko projekata su nabavili štapove za hodanje, Brajeve mašine na revers, satove na govor... Predsednica Gordanka, osim obuke na Brajevom pismu, drži i časove orijentacije, kako bi pomogli ljudima da se snalaze u prostoru i osamostaljuju po svom gradu.
I. Bakmaz
Foto: S. Šušnjević
Projekat „Unapređenje javnog interesa osoba sa invaliditetom” realizuje „Dnevnik Vojvodina pres”, a sufinansira Grad Sremska Mitrovica. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.