BOGDAN DUNĐERSKI TESTAMENTOM JE SVE OSTAVIO MATICI SRPSKOJ Pravo i pravda
Ja želim i naređujem da Matica srpska na mojem imanju / salašu/ u staro bečejskom hataru osnuje akademiju za poljoprivrednu nastavu. Svi prihodi mojeg pokretnog i nepokretnog imetka imaju se upotrebiti isključivo na održavanje ove poljoprivredne škole!
Piše tako decidno u Testamentu, kojim je 23. marta 1940. godine Bogdan Dunđerski svu svoju imovinu ostavio najstarijem srpskom književnom, kulturnom i naučnom društvu, kako bi se, nakon njegove smrti, osnovala Zaklada Bogdana Dunđerskog, bivšeg velikog posednika starobečejskog i srbobranskog.
Bogdan će na drugu obalu otići 1943, po slovu testamenta univerzalnim njegovim naslednikom Matica srpska je proglašena godinu dana kasnije, ali će joj sva imovina, koju joj je Dunđerski namro, uključujući i dvorac „Fantast”, zemlju, ergelu... biti oduzeta kroz proces nacionalizacije. Krajem osamdesetih godina prošlog veka klima se menja i aprila 1996. Zadužbini Bogdana Dunđerskog priznat je kontinuitet, a onda je, kada su se za to stekli drugi zakonski uslovi, u junu 2006. podneta prijava oduzete imovine. Konačno, postupak za njen povraćaj otpočeo je 18. decembra 2012. i traje i danas...
– Imamo status kvo koji predugo traje – kaže za „Dnevnik” dr Jelena Veselinov, upravnik poslova Matice srpske. – Naš zahtev za povraćaj imovine u upravnom postupku je odbijen, od strane Agencije za restituciju a potom od strane Ministarstva finansija u drugom stepenu upravnog postupka, i to zbog toga što navodno nije postojao pravni kontinuitet Zadužbine Bogdana Dunđerskog. S druge strane, Upravni sud je doneo odluku da pravni kontinuitet postoji, da je dokazan i vratio je predmet ponovo na odlučivanje organima uprave. Ta sudska odluka doneta je 2019. godine i od tada do danas predmet se nalazi u Agenciji za restituciju, ponovo u prvom stepenu. Znači, opet smo na početku.
Za sve to vreme Matica srpska paralelno, zajedno sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti i Beogradskim univerzitetom radi i na leks specijalisu o vraćanju imovine zadužbinama ove tri stožerne kulturne i naučne ustanove srpskog naroda i države. Formulisan je i predlog zakona, koji je Ministarstvo kulture ocenilo kao odlično rešenje.
– I očekivali smo da će se, čak i ako generalno postoji problem sa vraćanjem imovine zadužbinama, za SANU, BU i Maticu pitanje biti rešeno donošenjem leks specijalisa, kao što je urađeno u slučaju crkava i verskih zajednica. Tim pre što je u slučaju zadužbina ovih triju ustanova pravni kontinuitet nesporan. Te ustanove postoje duže od veka i po, pa i dva, i brinule su se o svojim zadužbinama, koje su imale aktivan status čak i kada, sa promenom uređenja posle Drugog svetskog rata, nisu mogle da delaju jer im je imovina oduzeta. Nažalost, i tekst predloga leks specijalisa još je na čekanju.
U međuvremenu se još jednom pokazalo da je život brži od prava – „Fantast” se u tom pravnom interegnumu iz godine u godinu suočavao sa većim ili manjim devastacijama: bespravno su posečena stabla kod čuvene kapele, od kojih su neka pamtila i vreme kada je u njoj sahranjen Bogdan Dunđerski; zbog pucanja vodovodne cevi dobar deo kompleksa bio je poplavljen; razgrađivan je i rušen deo ograde; dvorac je nekoliko puta obijan i pljačkan, a sa njega i iz njegove okoline skidano je i odnošeno sve što bi moglo biti utopljeno kao sekundarna sirovina...
– Od 2021. dvorac je pod ingerencijom Direkcije za imovinu. Međutim, budući da nema ko da plaća ni struju, ni vodu... jer nema korisnika – opština Bečej ne može jer nije vlasna, baš kao ni Matica, koja ima pravni interes ali nema nikakvo pravo – cela se „briga” svela na to da bečejska poljočuvarska služba s vremena na vreme obiđe imanje. I mada „Fantast” jeste počeo da se „kruni”, njegovo dovođenje u neku optimalnu funkciju još uvek, srećom, ne iziskuje neka ogromna ulaganja. Ali sa svakom novom godinom nebrige, imanje će se sve više urušavati. Pravni status je jedna stvar, ali zaštita te dragocene imovine koja je proglašena spomenikom kulture ima posebnu težinu.
Upravo stoga Matica srpska od pomenute 2021. redovno podseća sve relevantne adrese da je neophodno da svaka od njih učini svoj maksimum da se postojeća situacija razreši i imovina očuva do odluke nadležnih organa, pre nego što štete počnu da budu nepopravljive. Paralelno s tim, književno, kulturno i naučno društvo koje za dva leta slavi dva veka postojanja, pisalo je urgencije i pomenutim postupajućim organima insistirajući na ubrzavanju postupka donošenja odluke o tome ko je vlasnik „Fantasta”. I to ne samo dvorca, nego i ergele i zemlje sve druge imovine koja je svojevremeno oduzeta Zadužbini Bogdana Dunđerskog.
– Zadužbina Bogdana Dunđerskog pod upravom Matice srpske dala je u ovom postupku sve dokaze da je učinila sve što su nalagali pozitivni propisi, od obnove rada devedesetih godina prošlog veka, prijavljivanja imovine, registrovanja u APR-u, pokretanja postupka. Priloženi su i svi dokazi o posleratnom oduzimanju imovine – ističe dr Jelena Veselinov. – Dakle, postoje sve pravne pretpostavke da ta odluka bude donesena vrlo brzo. Zbog čega se toliko čeka, to je drugo pitanje, i čini se da ono prevazilazi granice prava. Matica srpska ne može ništa više od onoga što je uradila i što radi.
Miroslav Stajić