БОГДАН ДУНЂЕРСКИ ТЕСТАМЕНТОМ ЈЕ СВЕ ОСТАВИО МАТИЦИ СРПСКОЈ Право и правда
Ја желим и наређујем да Матица српска на мојем имању / салашу/ у старо бечејском хатару оснује академију за пољопривредну наставу. Сви приходи мојег покретног и непокретног иметка имају се употребити искључиво на одржавање ове пољопривредне школе!
Пише тако децидно у Тестаменту, којим је 23. марта 1940. године Богдан Дунђерски сву своју имовину оставио најстаријем српском књижевном, културном и научном друштву, како би се, након његове смрти, основала Заклада Богдана Дунђерског, бившег великог поседника старобечејског и србобранског.
Богдан ће на другу обалу отићи 1943, по слову тестамента универзалним његовим наследником Матица српска је проглашена годину дана касније, али ће јој сва имовина, коју јој је Дунђерски намро, укључујући и дворац „Фантаст”, земљу, ергелу... бити одузета кроз процес национализације. Крајем осамдесетих година прошлог века клима се мења и априла 1996. Задужбини Богдана Дунђерског признат је континуитет, а онда је, када су се за то стекли други законски услови, у јуну 2006. поднета пријава одузете имовине. Коначно, поступак за њен повраћај отпочео је 18. децембра 2012. и траје и данас...
– Имамо статус кво који предуго траје – каже за „Дневник” др Јелена Веселинов, управник послова Матице српске. – Наш захтев за повраћај имовине у управном поступку је одбијен, од стране Агенције за реституцију а потом од стране Министарства финансија у другом степену управног поступка, и то због тога што наводно није постојао правни континуитет Задужбине Богдана Дунђерског. С друге стране, Управни суд је донео одлуку да правни континуитет постоји, да је доказан и вратио је предмет поново на одлучивање органима управе. Та судска одлука донета је 2019. године и од тада до данас предмет се налази у Агенцији за реституцију, поново у првом степену. Значи, опет смо на почетку.
За све то време Матица српска паралелно, заједно са Српском академијом наука и уметности и Београдским универзитетом ради и на лекс специјалису о враћању имовине задужбинама ове три стожерне културне и научне установе српског народа и државе. Формулисан је и предлог закона, који је Министарство културе оценило као одлично решење.
– И очекивали смо да ће се, чак и ако генерално постоји проблем са враћањем имовине задужбинама, за САНУ, БУ и Матицу питање бити решено доношењем лекс специјалиса, као што је урађено у случају цркава и верских заједница. Тим пре што је у случају задужбина ових трију установа правни континуитет неспоран. Те установе постоје дуже од века и по, па и два, и бринуле су се о својим задужбинама, које су имале активан статус чак и када, са променом уређења после Другог светског рата, нису могле да делају јер им је имовина одузета. Нажалост, и текст предлога лекс специјалиса још је на чекању.
У међувремену се још једном показало да је живот бржи од права – „Фантаст” се у том правном интерегнуму из године у годину суочавао са већим или мањим девастацијама: бесправно су посечена стабла код чувене капеле, од којих су нека памтила и време када је у њој сахрањен Богдан Дунђерски; због пуцања водоводне цеви добар део комплекса био је поплављен; разграђиван је и рушен део ограде; дворац је неколико пута обијан и пљачкан, а са њега и из његове околине скидано је и одношено све што би могло бити утопљено као секундарна сировина...
– Од 2021. дворац је под ингеренцијом Дирекције за имовину. Међутим, будући да нема ко да плаћа ни струју, ни воду... јер нема корисника – општина Бечеј не може јер није власна, баш као ни Матица, која има правни интерес али нема никакво право – цела се „брига” свела на то да бечејска пољочуварска служба с времена на време обиђе имање. И мада „Фантаст” јесте почео да се „круни”, његово довођење у неку оптималну функцију још увек, срећом, не изискује нека огромна улагања. Али са сваком новом годином небриге, имање ће се све више урушавати. Правни статус је једна ствар, али заштита те драгоцене имовине која је проглашена спомеником културе има посебну тежину.
Управо стога Матица српска од поменуте 2021. редовно подсећа све релевантне адресе да је неопходно да свака од њих учини свој максимум да се постојећа ситуација разреши и имовина очува до одлуке надлежних органа, пре него што штете почну да буду непоправљиве. Паралелно с тим, књижевно, културно и научно друштво које за два лета слави два века постојања, писало је ургенције и поменутим поступајућим органима инсистирајући на убрзавању поступка доношења одлуке о томе ко је власник „Фантаста”. И то не само дворца, него и ергеле и земље све друге имовине која је својевремено одузета Задужбини Богдана Дунђерског.
– Задужбина Богдана Дунђерског под управом Матице српске дала је у овом поступку све доказе да је учинила све што су налагали позитивни прописи, од обнове рада деведесетих година прошлог века, пријављивања имовине, регистровања у АПР-у, покретања поступка. Приложени су и сви докази о послератном одузимању имовине – истиче др Јелена Веселинов. – Дакле, постоје све правне претпоставке да та одлука буде донесена врло брзо. Због чега се толико чека, то је друго питање, и чини се да оно превазилази границе права. Матица српска не може ништа више од онога што је урадила и што ради.
Мирослав Стајић