Za podizanje voćnjaka država daje do tri miliona dinara
Ministarstvo poljoprivrede objavilo je Pravilnik o podsticajima za unapređenje konkurentnosti za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednog gazdinstva kroz podršku podizanja višegodišnjih zasada voćaka i hmelja.
Podsticaji obuhvataju podršku u podizanju novih zasada sa savremenom tehnologijom gajenja voćaka i hmelja( nabavku sadnica voćaka i hmelja) bez naslona i sa naslonom( nabavku naslona za proizvodne zasada) i za pripremu zemljišta za podizanje proizvodnjih zasada (obradu zemljišta, kupovinu supstrata sa sertifikatom za proizvodnju zasada borovnice / maline u saksijama, vrećama kao i za supstrate za klasične zasade borovnice/maline na bankovima, zatim za hemijsku analizu sa preporukom đubrenja zemljišt a za sadnju odnosno ispitivanje mehaničkog sastava zemljišta.
Prihvatljivi troškovi nabavke ovih sadnica (hmelja i voćaka) biće odobreni kao naknada dela troškova kupljenih ,plaćenih i posađenih sadnica bez uračunatog PDV kod preduzetnika upisanih u Registar proizvođača sadnog materijala.
Zasadi na jednoj ili više parcela
Zasadi mogu da se nalaze na jednoj ili više katastarskih parcela ali parcele moraju da budu jedna pored druge i da predstavljaju celinu.
Pravo na podsticaje ostvaruje se za jedan ili više podignutih proizvodnih zasada, a površina svakog proizvodnog zasada treba da bude u rasponu:od 0,1 hektara do dva hektara za svaku vrstu jagodastih voćaka i hmelja, a za šumsku jagodu od 0,05 ha do dva hektara; i od 0,2 hektara do pet hektara za svaku vrstu jabučastih, koštičavih, jezgrastih i ostalih drvenastih voćaka.
Podsticaj će moći da se dobije pod uslovom da je primljeno najmanje 90 odsto posađenih sadnica, a biće uvećani u odgovarajućem iznosu ukoliko su sadnice domaćih sorti kajsije, šljive, višnje, jabuke, dunje, breske, oraha i kruške.
Pravo na podsticaje imaju fizička lica (registrovana komercijalna poljoprivredna gazdinstva), preduzetnici, pravna lica (privredna društva i zemljoradničke zadruge) naučno istraživačke organizacije, škole, zadužbine manastiri i crkve.
Maksimalan iznos podsticaja po korisniku je tri miliona dinara: S tim što drćava najviša novca da je za sadnice voćaka i hmelja i to do 2,5 miliona dinara, za nabavku naslona odnosno kolja se može dobiti najviše 825.000 dinara, za kupovinu supstrata sa sertifikatom za zasade borovnice / maline u saksijama/vrećama odnosno supstrata za klasične zasade borovnice / maline na bankovima 375.00 dinara , za hemijsku analizu zemljišta odnosno ispitivanje mehaničkog sastava zemljišta 100.000 dinara.
Pravo na podsticaje se ostvaruje podnošenjem jednog zahteva utoku godine za jednu ili više invesitcija u skladu sa Javnim pozivom.
Podsticaj se može ostvariti u odgovarjaućem procentualnom iznosu u zavisnosti od vrednosti ostvarene investicije i mesta - područja gde je zasad podignut, u skladu sa zakonom kojim se uređuju podsticaji u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Isplata podsticaja ide po redosledu pristiglih zahteva do iznosa opredeljenih javnim pozovom
Čitko popunjen i potpisan obrazac zahteva sa dokumentacijom treba dostaviti u zatvorenoj koverti na adredu Ministarstva poljoprivrede -Uprava za agrarna plaćanja , 11000 Beograd, Bulevar kralja Aleksandra 84 sa naznakom „Zahtev za ostvarivanje prava na podsticaje za podizanje višegodišnjih zasada voćaka i hmelja.
Z. Delić