Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tapiserije izlaze iz depoa

21.02.2023. 13:39 13:41
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

U novosadskom Ateljeu 61, jedinoj instituciji kulture na ovim prostorima koja baštini i neguje tapiserijsku umetnost, očekuju da 2023. bude možda još i uspešnija od prethodne, tokom koje su realizovana dva velika programa u okviru projekta „Novi Sad - Evropska prestonica kulture”.

Podsetimo, kroz izložbu  „Ženska nit” prikazani su začeci, razvoj, stvaranje autentičnog (ovdašnjeg) tapiserijskog izraza, te savremene tendencije u tapiserijskoj umetnosti, pri tome promišljane tzv. „ženskim pismom“ - s obzirom na to da je fokus postavke bio na 12 autorki predložaka za tapiserije iz nacionalne zbirke Ateljea 61. Druga pak postavka, „Heroji svakodnevice - strip i tapiserija”, istraživala je i analizirala komunikacione, estetičke i stvaralačke prosedee drevne umetnosti, kakva je tapiserija, i „devete”, koja se od sredine 70-tih godina prošlog veka utemeljila kao jedan od najčvršćih bastiona popularne kulture. Rezultat tog povezivanja je devet novih tapiserijskih dela, kojima je obogaćena zbirka Ateljea 61.      

Ova, međutim, godina otvara potpuno nove perspektive za Atelje 61, budući da je ustanova dobila na raspolaganje čak 800 kvadratnih metara aktivnog prostora u novosadskom Distriktu, negdašnjoj Kineskoj četvrti. Kada se tome doda da je potpuno funkcionalan postao i objekat ustanove na Petrovaradinskoj tvrđavi, te je tu već počela da živi i privlači posetioce stalna galerija ustanove, ono što je decenijama bila nemoguća misija sad postaje realnost. Nije, naime, zgoreg podsetiti na činjenicu da je zbirka Ateljea 61, koja je do danas narasla na više od 300 vrhunskih radova tapiserijske umetnosti, među kojima ima i istinskih remek-dela, sve ove godine uglavnom čamila u depou. Pred publiku su tapiserije izlazile retko, uglavnom za potrebe sporadičnih tematskih izložbi priređivanih u gostujućim prostorima. Sa galerijom na Tvrđavi i, pogotovo, Distriktom, ustanova dobija mogućnost ne samo za uspostavljanje redovne izlagačke delatnosti, nego i za koncipiranje stalne postavke, kroz koju bi poklonici likovne umetnosti bili u prilici da se upoznaju sa najreprezentativnijim radovima iz kolekcije Ateljea 61.

Po rečima direktora Ateljea 61, slikara Zorana Bulatovića, uz veliki galerijski prostor u Distriktu, gde je na raspolaganju oko 250 kvadratnih metara, ustanovi je na korišćenje povereno još nekoliko manjih, što će omogućiti pojačanu saradnju i sa nezavisnom kulturnom scenom - kroz gostujuće izložbe i zajedničke projekte. Uskoro će u tom smislu biti raspisan i konkurs, putem kojeg će biti pozvani umetnici i umetničke grupe da ponude svoje koncepte koji bi tokom godine bili realizovani u ovim prostorima, sve naravno na osnovu odluke Umetničkog saveta kuće. Istina, biće prethodno potrebna određena investiciona ulaganja da ovi „kvadrati” u pravom smislu te reči postanu izložbeni - gipsane pregrade, ciljano osvetljenje, postavljanje galerijski šina... kao i da Atelje 61 dobije kadrovska pojačanja, s obzirom na to da trenutno ima samo jednog kustosa. Ali u kući veruju da će se uz pomoć gradske uprave sve to rešiti, te da će Novi Sad već u toku proleća dobiti još jedan snažan likovni punkt.


Kulturna diplomatija

Uz činjenicu da će u ovoj godini Atelje 61 biti mnogo prisutniji na domaćem terenu, valja pomenuti i gostujuće izložbe. Tako će tokom leta deo radova iz bogatog fundusa kuće biti prezentovan u Javnoj ustanovi „Zahumlje” u Nikšiću, kroz projekat koji za ulogu ima kako promovisanje same institucije i tapiserijske umetnosti, tako i jačanje bilateralnih kulturnih odnosa. Na sličnom fonu biće i izložba u Etnografskom muzeju Istre u Pazinu, , planirana za oktobar u okviru manifestacije „Dani rukotvorina”.


Prvi korak u tom pravcu biće i svojevrsno preseljenje Škole tkanja sa Petrovaradinske tvrđave u Distrikt, planirano za 28. februar. Predviđeni su osnovni i napredni kurs, koji će trajati do tri meseca, pri čemu će polaznici plaćati samo simboličnu kotizaciju, kako bi se pokrio utrošeni materijal. Drugi veliki korak svakako je izložba „Velikani Ateljea 61”, kojom će zapravo velika galerija u Distriktu i formalno postati novi centar tapiserijske umetnosti. Biće to prilika da se u javnost izađe sa delima koja nose potpise velikana kao što su Sava Šumanović, Boško Petrović, Edo Murtić, Stojan Ćelić, Voja Stanić, Boško Karanović, Jagoda Buić, Nada Ayić... među kojima su i tapiserije velikih formata, koje su upravo zbog svojih dimenzija do sada retko izlagane a sada će se pred publikom naći u svom punom sjaju.

Nije to, naravno, sve što je planirano za 2023, započetu novim izdanjem projekta „Virtuelne niti”, koji se već četvrtu godinu realizuje u saradnji sa Akademijom umetnosti u Novom Sadu i Fakultetom primenjenih umetnosti u Beogradu. Studentskim radovima inspirisanim tapiserijskim medijem vrata Ateljea 61 viće otvorena i mimo ovog projekta, dok će 15. saziv Internacionalne kolonije „Boško Petrović” , najavljen za septembar, ove godine delom u svom fokusu imati strit-art umetnike, koji će tako dobiti priliku da svoju urbanu poetiku iskažu i kroz tapiseriju.

M. Stajić

Piše:
Pošaljite komentar