ALEKSANDAR SREĆKOVIĆ Počeli smo da obraćamo pažnju na velike žene
U filmu „Vera” Nedeljka Kovačića koji je inspirisan istinitom pričom o Veri Pešić, špijunki iz vremena Drugog svetskog rata, koju su neki nazivali “srpska Mata Hari”, jednu od glavnih uloga tumači i glumac Aleksandar Srećković Kubura.
Poznati glumac tumači majora Slavka Radovića, jednog u nizu muških likova koji se nađe u lavirintu špijunskih igara na Balkanu, od Beča do Carigrada, u kojima Vera Pešić opstaje među jugoslovenskim, nemačkim i britanskim špijunima s dvostrukim i trostrukim agendama. Kako je u razgovoru za „Dnevnik” rekao, ovoj priči privukla ga je zanimljiva uloga, ali i to što je u glavnoj ulozi jedna snažna žena iz stvarnog života.
– Ja sam bio potpuno oduševljen kada mi je producentkinja Danka Milošević poslala ovu priču jer smo konačno počeli da obraćamo pažnju na neke velike žene iz srpske istorije. I ja se stvarno nadam da će ovo tek biti prvi film koji će da se bavi takvim temama, ne moraju one čak ni biti ove vrste. Ne mora biti ratna priča, mada mi imamo dosta žena koje su zaslužne za pozitivne trenutke iz naše istorije – istakao je Kubura, dodajući da ga je privukla priča o snažnoj ženi u vreme koje je za sve bilo sudbinsko i veoma teško. – Pogotovo je bilo teško za žene koje su u to vreme bile potpuno određene na decu i kuhinju.
Film „Vera” je priča o ženi koja je urušila sve te tadašnje standarde kako socijalne tako i političke, ali i vojno-obaveštajne. To mi je bilo vrlo zanimljivo i nešto što je žanrovski vrlo novo u našoj kinematografiji i to mi je bilo vrlo super.
Njegov lik - major Slavko Radović, bio je, kako je rekao, predstavnik kraljevske kontraobaveštajne službe iz tog vremena pred Drugi svetski rat i tokom njega.
– On je jedan tipičan primer tadašnjeg muškarca na moći koji smatra da mu je sve predodređeno i da ima apsolutno pravo da se ponaša samo kako on želi u tom trenutku. Naravno svi oni, pa i taj moj lik, misle u svojim glavama da rade nešto dobro za svoju zemlju, a posle se naravno istorijski vidi ko je bio u pravu, a ko ne, ali zanimljiva je uloga i jedan važan projekat – istakao je poznati glumac i dodao da je taj lik uslovno rečeno negativac, jer je vrlo teško odrediti ko je u tom filmu zloban. – Imamo i visoke nemačke oficire i engleske diplomate, kao i oficire u špijunskim srpskim krugovima, pa i predstavnike četničkih pokreta i partizana. Više je na publici da se odluči ko je iz te naše priče negativac, ali i iz svega onoga što znamo da se posle desilo i kako je cela ta priča se završila, ako se završila, u šta ja duboko sumnjam.
Aleksandar Srećković Kubura smatra da se promena našeg društva istorijski posmatrano, vrlo retko dešavala, te da zahteva velike prevrate i mnoge žrtve.
– Kod nas, realno, mislim da globalno nisu u dovoljnoj meri podnete žrtve, kao ni na individualnom nivou. Zato promene očigledno i nema. Sve one koje nam se dešavaju su nastavak redovnih promena koje su po definicije negativne – zaključio je glumac, kojeg ćemo uskoro gledati i u drugoj sezoni serija „Azbuka našeg života” i „Beležnica profesora Miškovića”, kao i u filmu „Što se bore misli moje”.
V. B.