Razvijen kulturno-umetnički amaterizam u Uzdinu
UZDIN: U veoma starom južnobanatskom selu Uzdin, gde prvi tragovi naseobine potiču iz V veka pre naše ere, danas živi oko 2.000 stanovnika.
Oni su većinom potomci Rumuna čije doseljavanje se odvijalo od 1760. godine za vreme carice Marije Terezije. Ono po čemu se selo ističe je razvijen kulturno-umetnički amaterizam. On se ispoljava u oblastima kao što su: folklor, rumunska narodna muzika, očuvanje tradicije i kulturne baštine, izdavačka delatnost, muzeografija i književni izraz.
Rezultati rada amatera mogu se tokom godine videti na brojnim kulturnim manifestacijama kao što su: Veliki festival rumunske narodne muzike, Pozorišni dani Rumuna, međunarodni festival poezije „Putevi klasja”, međunarodni simpozijum „Znameniti Banaćani”, konkurs recitatora „Blagovesti”. Tu su i Dani Uzdina sa više kulturnih sadržaja, festival Božićni običaji, Dani banatskog novinarstva… U ovom selu bogate kulturne tradicije se nalazi Dom kulture Dojna, književno-umetničko društvo Tibiskus, muzej Uzdina, kulturni centar „Rumunska kuća”, dve biblioteke..
Donekle je shvatljivo da ovakav razvijen kulturni život sadrži i obogaćuje se nizom manifestacija kulturne saradnje sa prijateljskom Rumunijom. Kulturni poslenici, publicisti, pisci i istoričari iz Uzdina često putuju u Rumuniju i učestvuju na brojnim susretima prijateljstva i saradnje sa kulturnim radnicima ili piscima iz Rumunije, posebno u gradovima na zapadu susedne zemlje - Turn Severin, Temišvar, Lugoš, Žombolj, Sakalaz, Baja Mare, Jaši, Veliki Sopot, Bozović..
Vredno je pomena učešće folklornog ansambla i narodnog orkestra sa solistima Doma kulture iz Uzdina na brojnim festivalima folklora u Rumuniji, gde su osvajali i vredne nagrade. Lep primer kulturno-umetničke saradnje je festival poezije „Putevi klasja”, gde su učestvovala prestižna imena savremene poetike na rumunskom jeziku.
Između ostalih, putevima Uzdina u periodu od 1994. godine koračali su Leonida Lari i Grigor Vjeru iz Republike Moldavije i Ion Miloš iz Švedske, Vasile Tariceanu iz Ukrajine, Čezar Ivanesku, Adrian Paunesku iz Rumunije, Vagnea Mitanji Stergiju iz Makedonije, Paul Purea iz Nemačke i mnogi drugi. Sve su to imena rumunske književnosti, a Uzdinci smatraju da je za njih velika čast što su velikani evropskog pesništva bili njihovi gosti. Prepoznatljivo je naivno slikarstvo Uzdina, kao i kovačičko, ispisano je zlatnim slovima na karti svetske naive.
J. Nataroš