Teretane na otvorenom pun pogodak
Po mišljenju Novosađana s kojima smo razgovarali, teretane na otvorenom u gradu su pun pogodak iz više razloga, a kao najčešći se spominje to što su besplatne.
Ukoliko neko ima želju da trenira, a nije u mogućnosti da plati, sada ima prilike da radi na sebi i svom zdravlju, i to na čistom vazduhu.
– Veoma je dobro što je Grad napravio teretane na otvorenom i bilo bi dobro kada bi ih bilo još više ili, ukoliko je to skupa investicija, kada bi se dodale nove sprave za vežbanje na postojećim, da bi što više ljudi moglo da trenira – rekao nam je jedan od sagovornika koji je želeo da ostane anoniman. – Zdravije je vežbati na otvorenom u svakom pogledu, a naročito sada, kada nam je situacija s koronavirusom nametnula neki novi trend na svakom životnom polju. Preporučio bih svima da u svoje slobodno vreme uvedu treniranje u svoj život jer će se sigurno osećati mnogo bolje, rasterećenije, pa samim tim i zdravije.
Po njegovom mišljenju, svaki čovek bi trebalo da odvoji 45 minuta do sata za neku fizičku aktivnost u domenu koji prija svakom pojedincu. Čovek, kada vodi zdrav način života, razmišlja bolje, pa samim tim donosi i bolje odluke i postaje mentalno jači.
– Inače, radim fizički posao, tako da sam dosta fizički aktivan i ne dolazim baš svaki dan da treniram, ali sam tu četiri puta nedeljno i smatram da je dovoljno jer je i mišiću potreban predah – kaže Radoslav Stojšin, koga smo zatekli kako radi zgibove u teretani na otvorenom na Bulevaru Evrope. – Treniranje ima pozitivan učinak na zdravlje, te bih svima preporučio da se bave sportom i rekreativno jer će se nakon odrađenog treninga osećati mnogo bolje, kako psihički tako i fizički.
Kosta Ćulibrk kaže da uglavnom ima plan na nedeljnom nivou po kojem odradi svoje treninge.
– Radim grupe od tri do pet serija ponavljanja zgibova, propadanja, sklekova i planka i držim se tog planiranog treninga – ponosan je Kosta. – Generalno, čovek ne može pogrešiti u radu sa svojom težinom. Svako radi šta mu odgovara, a kako i poznata narodna izreka kaže, „U zdravom telu zdrav duh”, rekao bih da će se omladina bolje osećati i kasnije imati bolje radne navike, kako u sportu, tako kroz čitav život, ukoliko se opredeli za sport i trening.
Što se tiče starije populacije, po mišljenju našeg sagovornika, lagane šetnje od 30 minuta doprinose boljem zdravstvenom stanju. Takođe, trebali bi praktikovati lagane treninge, koliko su u mogućnosti, jer će se svakako osećati bolje i biti srećniji i zadovoljniji u svojoj koži.
I. Bakmaz
Projekat „Sportom do zdravlja” sufinansirao je Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac