Теретане на отвореном пун погодак
По мишљењу Новосађана с којима смо разговарали, теретане на отвореном у граду су пун погодак из више разлога, а као најчешћи се спомиње то што су бесплатне.
Уколико неко има жељу да тренира, а није у могућности да плати, сада има прилике да ради на себи и свом здрављу, и то на чистом ваздуху.
– Веома је добро што је Град направио теретане на отвореном и било би добро када би их било још више или, уколико је то скупа инвестиција, када би се додале нове справе за вежбање на постојећим, да би што више људи могло да тренира – рекао нам је један од саговорника који је желео да остане анониман. – Здравије је вежбати на отвореном у сваком погледу, а нарочито сада, када нам је ситуација с коронавирусом наметнула неки нови тренд на сваком животном пољу. Препоручио бих свима да у своје слободно време уведу тренирање у свој живот јер ће се сигурно осећати много боље, растерећеније, па самим тим и здравије.
По његовом мишљењу, сваки човек би требало да одвоји 45 минута до сата за неку физичку активност у домену који прија сваком појединцу. Човек, када води здрав начин живота, размишља боље, па самим тим доноси и боље одлуке и постаје ментално јачи.
– Иначе, радим физички посао, тако да сам доста физички активан и не долазим баш сваки дан да тренирам, али сам ту четири пута недељно и сматрам да је довољно јер је и мишићу потребан предах – каже Радослав Стојшин, кога смо затекли како ради згибове у теретани на отвореном на Булевару Европе. – Тренирање има позитиван учинак на здравље, те бих свима препоручио да се баве спортом и рекреативно јер ће се након одрађеног тренинга осећати много боље, како психички тако и физички.
Коста Ћулибрк каже да углавном има план на недељном нивоу по којем одради своје тренинге.
– Радим групе од три до пет серија понављања згибова, пропадања, склекова и планка и држим се тог планираног тренинга – поносан је Коста. – Генерално, човек не може погрешити у раду са својом тежином. Свако ради шта му одговара, а како и позната народна изрека каже, „У здравом телу здрав дух”, рекао бих да ће се омладина боље осећати и касније имати боље радне навике, како у спорту, тако кроз читав живот, уколико се определи за спорт и тренинг.
Што се тиче старије популације, по мишљењу нашег саговорника, лагане шетње од 30 минута доприносе бољем здравственом стању. Такође, требали би практиковати лагане тренинге, колико су у могућности, јер ће се свакако осећати боље и бити срећнији и задовољнији у својој кожи.
И. Бакмаз
Пројекат „Спортом до здравља” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац