UNUTRAŠNJE MIGRACIJE Putevi vode ka radnom mestu u Beogradu i Novom Sadu
Mnogo je razloga za promenu prebivališta, a najčešći je, slobodno se može reći, potraga za poslom.
Mnogi građani Srbije zbog toga odlaze u inostranstvo, ali je, naravno, i mnogo onih koji se sele unutar zemlje, a osim potrage za poslom mesto stanovanja menja se i zbog školovanja, žendibe, udaje... Unutrašnje migracije stanovništva su uobičajene, a po podacima Republičkog zavoda za statistiku tokom 2019. godine u Srbiji je 127.421 osoba promenila prebivalište, odnosno trajno se preselilo iz jednog u drugo mesto/naselje, ali ima i onih koji ostanu u istom gradu, opštini ili regionu.
Podaci RZS pokazuju i da se prošle godine najviše osoba selilo iz jedne u drugu opštinu/grad unutar iste oblasti (38,3 posto), a najmanje iz jednog u drugo naselje u okviru iste opštine/grada (24,3 posto). Najveći broj preseljenja ostvaren je na teritoriji Beogradske oblasti, u kojoj je zabeleženo 52. 964 doseljenja, odnosno 45.240 odseljenja.
Budući da je prosečna starost onih koji su promenili prebivalište 34,4 godine (za muškarce 34,8 godina, a za žene 34 godina), moglo bi se reći da je upravo ekonomski razlog najčešći za donošenje odluke o promeni prebivališta, a da su najveće brojke vezane za najveće i najrazvijenije gradove. Naime, podaci RSZ govore da su Beogradski region i Region Vojvodine u 2019. godini imali pozitivan migracioni saldo, a isti rezultat ostvarile su Beogradska oblast, te Južnobačka, Severnobačka i Nišavska oblast.
Po rečima predsednika Saveza samostalnih sindikata Vojvodine Gorana Milića, izvesno je da je potraga za poslom jedan od najvažnijih faktora za unutrašnje migracije.
Negativan saldo u 133 opštine
Podaci RSZ pokazuju da je, kada se posmatra na nivou opština/gradova, u tek 35 njih prošle godine ostvaren pozitivan migracioni saldo. Negativan migracioni saldo zabeležen je u 133 opštine/grada, a u jednoj je migracioni saldo jednak nuli, odnosno isti je broj onih koji su se lani doselili i odselili. Sa stanovišta ekonomske aktivnosti, 60 posto migranata su izdržavana lica, 32 posto su aktivna, a osam posto je onih koji imaju lični prihod.
- U većim gradovima skoncentrisani su najveći proizvodni kapaciteti, ponuda za posao je najviše, a to su i univerzitetski centri - kaže Milić. - Građani se iz različitih razloga sele, ponekad to bude samo na par meseci, recimo kad su u pitanju sezonski poslovi, a onda to novo mesto postane mesto u kojem su pronašli egzistenciju i u njemu ostaju. Naravno, najviše se odlazi iz manje razvijenih delova zemlje, ali ima migracija i između većih gradova.
Podaci RSZ kažu da je u Vojodini prošle godine zabeleženo ukupno 28.789 doseljenja, od kojih se 13.237 osoba doselilo iz neke druge oblasti, a 7.216 iz iste. U isto vreme zabeleženo je 28.210 odseljenja - u neku drugu oblast odselilo se 12.719 ljudi, a 7.216 osoba je promenilo prebivališta, ali je ostalo u istoj oblasti. Migracioni saldo u Vojvodini je pozitivan i iznosi 519, a broj preseljenja među naseljima iste optšine ili grada je 8.275.
Najveće migracije u Vojvodini zabeležene su u Južnobačkoj oblasti jer je prošle godine bilo 12.131 doseljenja, a 10.381 odseljenja. Ova obast beleži pozitivan migracioni saldo od 1.750, a osim nje to je ostvareno još samo u Severnobačkoj oblasti gde on iznosi 67. U preostalih pet oblasti u Vojvodini zabeležen je negativan migracioni saldo - iz Zapadnobačke oblasti prošle godine se odselilo 400 ljudi više
nego što se doselilo, Južnobanatskoj -111, Severnobanatskoj - 213, Srednjobanatskoj - 510 i Sremskoj oblasti gde je negativni saldo bio 103.
Najveće migracije, naravno, vezane su za najveće gradove, a prednjači Novi Sad gde je ostvaren pozitivni migracioni saldo 2.117, a potom slede Pančevo, Subotica, Stara Pazova, ali su brojke mnogo niže. Najveći negativni migracioni saldo zabeležio je Vrbas - 236, a veoma visoko plasirani su i Zrenjanin - 181, Kikinda - 149, kao i Sombor, iz kojeg se odselilo 151 osoba više nego što je u njemu našlo novo mesto za život.
D. Mlađenović